Kamień Piłsudskiego. Grabów nad Pilicą (pow. kozienicki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Kamień Piłsudskiego. Grabów nad Pilicą (pow. kozienicki)

Postautor: Nieostatni » ndz lis 14, 2010 7:06 pm

Na przestrzeni ostatnich dwóch wieków listopadowe wydarzenia w sposób szczególny zapisały się w świadomości Polaków. Większość z Nas bez wahania wymieni dwie daty listopadowe daty: 29 listopad 1831r - wybuch Powstania Listopadowego i 11 listopad 1918r - Polska odzyskuje niepodległość po 123 latach niewoli. Niemcy podpisują kapitulację w Campiegne we Francji. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazuje Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo sił zbrojnych.
Z tej "listopadowej" okazji chcę pokazać jeden z wielu setek kamieni pamięci, poświęconych jednemu z twórców Drugiej Rzeczpospolitej - Józefowi Piłsudskiemu.

Po 70ciu latach dzięki staraniom i uporowi swych poprzedników, pracownikom Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Dobieszyn udało się postawić Głaz - Pomnik, przypominający uroczysty przejazd na lawecie kolejowej, doczesnych szczątków Marszałka Józefa Piłsudskiego, w jego ostatniej drodze na Wawel. 17maja 1935r. tu w najwyższym skupieniu z oddaniem honorów żegnano trumnę przykrytą biało czerwonym sztandarem, tu płonęły pożegnalne stosy ognisk wzniecone przez leśników, tu milcząco i w wielkim skupieniu żegnało społeczeństwo Zapilicza swego Komendanta, męża stanu, Marszałka. A było za co dziękować.
W stosunkowo krótkim czasie II Rzeczpospolitej rozpoczęto tu trzy drogowe inwestycje o ogromnym znaczeniu, w tym regionie Polski - Zapiliczu. Były one przysłowiowym "oknem na świat", pozwalały na rozwój rolnictwa i przemysłu. W 1933r. oddano drogę o lokalnym znaczeniu, połączono Warkę - Grabów - Głowaczów - Kozieice. Budowano w czasie największego kryzysu i środkami powiatu, wojsko i województwo uruchomiło specjalne środki, ze względu na znaczenie drogi. W 1934r. przystąpiono do budowy nowoczesnej, bezkolizyjnej arterii kolejowej z Warszawy, w kierunku Radomia, COP-u (Centralny Okręg Przemysłowy) i Krakowa. Tu przecinała Puszczę Stromiecką. W następnym roku, po śmierci Marszałka, oddano do użytku piękny, łukowy most żelbetowy. Jeden z największych tego typu mostów wybudowanych w międzywojennej Polsce. Cztery przęsła o łącznej długości 250m. Budowa mostu pozwoliła uruchomić nowoczesny trakt krakowski, poprowadzony trasą starego, odwiecznego traktu pocztowego do Rzymu przez Wiedeń.
W tym samym miejscu 17.05.2005r. odsłonięto i poświęcono Kamień Piłsudskiego, przypominający tamto wydarzenie. Punktualnie o 17:00 - godzinie przejazdu specjalnego pociągu - konduktu pogrzebowego, odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Marszałka, przy udziale przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, Dyrekcji Generalnej i Regionalnej Lasów Państwowych, WP, licznych pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich, a także młodzieży szkolnej, oraz tłumnie zgromadzonych okolicznych mieszkańców.
Nieostatni
Załączniki
IMGP2572.JPG
IMGP2572.JPG (204.21 KiB) Przejrzano 1573 razy
IMGP2575.JPG
IMGP2575.JPG (203.36 KiB) Przejrzano 1573 razy
IMGP2576.JPG
IMGP2576.JPG (116.86 KiB) Przejrzano 1573 razy

Wróć do „Tablice pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości