Barokowa zagadkowa tablica pamiątkowa - Piotrkow Trybunalski

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Barokowa zagadkowa tablica pamiątkowa - Piotrkow Trybunalski

Postautor: bobola » sob lis 26, 2011 1:51 pm

W kruchcie piotrkowskiego kościoła oo. Bernardynów, sfotografowałem pamiątkową tablicę z czasów sarmackich. szczególnie zainteresował mnie wyróżniony większymi literami napisy XIEZYC... ZACMIONY. Nie jest to tytuł ale elementy całości tekstu, który prawdopodobnie coś oznacza, jednak nie wiem co.
Kolejna rzecz, która mnie zafrapowała, to medalion nad napisem. Powinien tutaj być portret "stolnikowy" ale na przestrzeni wieków zaginął. To, że nie ma portretu nie jest frapujące, natomiast obrabiając zdjęcie zauważyłem coś co może być fotograficzną fatamorganą ale być może jest nikłą pozostałością po płaskorzeźbie. Otóż w prawej górnej części medalionu jest coś przypominającego koronę a moja wyobraźnia podpowiada mi, że pod koroną widzę zarys twarzy, co układa się w postać ukoronowanej Matki Bożej. Po lewej dolnej stronie dostrzegam: głowę, twarz i modlitewnie złożone ręce oranta. Chyba jednak wyobraźnia mnie poniosła, bo dlaczego nie widać płaskorzeźby, skoro napis na tablicy zachował się tak wyraźny.
Załączniki
100_8566-1tr.Piotrków.jpg
100_8566-1tr.Piotrków.jpg (79.95 KiB) Przejrzano 2639 razy
100_8565.tr.Piotrków.jpg
100_8565.tr.Piotrków.jpg (85.9 KiB) Przejrzano 2639 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Barokowa zagadkowa tablica pamiątkowa - Piotrkow Trybuna

Postautor: Thomas » sob lis 26, 2011 5:33 pm

To epitafium.
Nie za bardzo rozumiem, w czym problem Panie Andrzeju :flaga: ? Co mógłbym wytłumaczyć, bo ja szczerze powiedziawszy nie widzę tu (na pierwszy rzut oka) jakichś problematycznych spraw, no chyba, że chodzi o coś, czego nie widzę :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Barokowa zagadkowa tablica pamiątkowa - Piotrkow Trybuna

Postautor: bobola » sob lis 26, 2011 6:00 pm

Po "pierwsze primo" mam problem ze zrozumieniem tego co kryje się za staropolskim pojęciem XIEŻYC ZACMIONY. Do tej pory spotkałem się z Księżycem Zatajonym (Zatajony Miesiąc) ale to herb rycerski.
"Drugie primo" to sam przyznawałem się do fatamorgany, którą być może tylko ja widzę :mruga:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Barokowa zagadkowa tablica pamiątkowa - Piotrkow Trybuna

Postautor: bobola » śr lis 30, 2011 1:14 pm

Do dawnego epitafium pisanego staropolszczyzną dodaję dwie tablice pamiątkowe, też z kościoła Bernardynów ale współczesne, napisane "nowopolszczyzną" :mruga:
Załączniki
100_8573-tr.Piotrków.jpg
100_8573-tr.Piotrków.jpg (64.61 KiB) Przejrzano 2621 razy
100_8572-tr.Piotrków.jpg
100_8572-tr.Piotrków.jpg (76.61 KiB) Przejrzano 2621 razy

Wróć do „Tablice pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości