Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1489
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: zbyszekg9 » pn maja 05, 2014 1:56 pm

Na murze należącym do klasztoru na wzgórzu Loret, znajduje się tablica upamiętniająca pomordowanych przez hitlerowców w latach 1940-1945. W czasie II wojny światowej klasztor wykorzystywany był przez Niemców, jako więzienie.
Załączniki
P1010456.JPG
P1010456.JPG (182.89 KiB) Przejrzano 251 razy
P1010457.JPG
P1010457.JPG (69.31 KiB) Przejrzano 251 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 93
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: Dziadek Jacek » wt maja 06, 2014 10:22 am

Ta ziemia co rusz spływała krwią.
W klasztorze, jak się doczytałem w jakimś opracowaniu (chyba o Skępem?), na sam koniec Powstania Styczniowego był szpital dla rannych powstańców (wymordowanych przez kozaków ?). Ponoć pod Koziołkiem - wieś (stacyjka kolejowa) w połowie drogi do Skępego, została stoczona jedna z ostatnich bitew, nie chcących złożyć broni zdesperowanych powstańców. Zginęło paru ze Skępego, wśród nich ksiądz czy kleryk - kapelan oddziału powstańczego.
Nie znalazłem potwierdzeń tej wiadomości - czy może ktoś coś słyszał ? Jeśli to prawda, to obok tej istniejącej tablicy powinna się znaleźć i druga, ta upamiętniająca rannych powstańców, pomordowanych przez kozaków.
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 769
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: tete » wt maja 06, 2014 11:01 am

Dziadek Jacek pisze:Ponoć pod Koziołkiem - wieś (stacyjka kolejowa) w połowie drogi do Skępeogo, została stoczona jedna z ostatnich bitew, nie chcących złożyć broni zdesperowanych powstańców. Zginęło paru ze Skępego, wśród nich ksiądz czy kleryk - kapelan oddziału powstańczego.
Nie znalazłem potwierdzeń tej wiadomości - czy może ktoś coś słyszał
Słabo Waść szukałeś ;) - viewtopic.php?f=86&t=3328&p=13449&hilit ... iem#p13449
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 93
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: Dziadek Jacek » śr maja 07, 2014 6:50 pm

Teraz znalazłem - dziękuje
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 660
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: Majsterek » pt lis 11, 2016 5:54 pm

Na święto niepodległości pojawiła się nowa tablica pamiątkowa na murze dawnego niemieckiego więzienia. Nareszcie nowego tynku doczekał się wydzielony pod miejsce pamięci fragment muru. Prace zakończyły się przedwczoraj. Nowa tablica w krótkich słowach informuje o poległych tu Polakach. Nie dowiemy się z niej jednak że było tu więzienie, skąd pochodzili skazani, co się tu działo podczas "wyzwolenia". Przypominam że Niemcy zamordowali tu przed własną ucieczką z Sierpca wszystkich pozostałych więźniów, dla zatarcia śladów zwłoki czymś polali i wszystko spalili. Po wejściu sowietów krwawej jatce nie było końca. Ruscy, do spółki z lokalnym polskim elementem prosowieckim oraz ze zwykłymi obywatelami w ramach odwetu zaczęli mordować przedstawicieli mniejszości niemieckiej, pozostałych w okolicach Sierpca.

Uważam, że oprócz eleganckiej, na pewno potrzebnej tablicy kamiennej, na którą długo czekaliśmy, powinna stanąć obok plansza informująca o całości zdarzeń, jakie tu zaszły. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniej kolejności i proporcji.
t1.jpg
Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc
t1.jpg (343.93 KiB) Przejrzano 209 razy
t2.jpg
Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc
t2.jpg (295.69 KiB) Przejrzano 209 razy
t3.jpg
Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc
t3.jpg (299.58 KiB) Przejrzano 209 razy
Ponizej fragment opracowania ze strony Pracowni dokumentacji dziejów miasta Sierpca:
19 stycznia, Niemcy metodycznie mordowali polskich więźniów osadzonych w poklasztornym więzieniu. Późnym wieczorem Polacy wprowadzani byli pojedynczo do cel, strzelano im w tył głowy. Część mordowanych miało ręce związane drutem kolczastym. Sterty ciał polewano łatwopalną cieczą (według relacji - naftą) i próbowano spalić. Kilka osób przeżyło tę masakrę. Jedna z ocalałych, Sabina Kozłowska, była świadkiem oskarżenia przeciwko niemieckiemu gauleiterowi i nadprezydentowi Prus Wschodnich, Erich'owi Koch'owi (Sierpc podczas wojny znajdował się w granicach III Rzeszy, w prowincji Południowe Prusy Wschodnie (Südostpreussen).
Większości ofiar nie udało się zidentyfikować, znanych jest kilka nazwisk: Kazimiera i Irena Różańskie, Jan Grajda, Józef Ocicki, Władysław Ablewski, Czesław Dąbrowski,Wacław Laskowski, Marian Trojanowski, Halina Ciesielska.
Po wkroczeniu Rosjan ciała zamordowanych wyniesiono z cel i ułożono przy klasztornym murze, na dziedzińcu więzienia, celem identyfikacji. Jednak ze względu na ich stan, w większości przypadków była ona niemożliwa.
Sierpczanie, porażeni ogromem zbrodni, spontanicznie rozpoczęli wymierzanie sprawiedliwości, czy raczej zemsty, na pozostałych w mieście Niemcach. Co było równie tragiczne, ponieważ zostali ci, którzy Polakom w żaden sposób nie zaszkodzili przez cały okres wojny - a więc czuli się w miarę bezpiecznie. Według późniejszych relacji Niemców spędzano na miejsce, gdzie leżały ciała zamordowanych Polaków i tam ich zabijano. Podobno młody człowiek, który wśród zwłok rozpoznał swoją żonę, gołymi rękami zatłutkł na śmierć przejeżdżającego w pobliżu dorożką niemieckiego gospodarza.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 660
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Tablica ku czci zamordowanych - Sierpc

Postautor: Majsterek » sob lip 01, 2017 12:35 pm

Chciałbym poinformować że w najbliższym czasie kawałek terenu przy klasztorze - właśnie ten na którym zakopano ofiary mordów (bo pochowano to by było za dużo powiedziane) - zostanie przekopany. Siostry kładą kanalizację. Jest prawie pewnym że po drodze rury ściekowej kopiący trafią na szczątki pomordowanych.
Pytanie: czy w związku z tym nie wypadałoby rozeznać się w temacie, może zawiadomić lokalną prasę. Nie wiem czy ktoś z archeo ma nadzór przy tej okazji, podejrzewam że nie.

Wróć do „Tablice pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość