Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Tablica Powiatowej Rady Narodowej -Radzanowo ( pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 284
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Tablica Powiatowej Rady Narodowej -Radzanowo ( pow. płocki)

Postautor: ekologEKO » wt kwie 28, 2015 7:45 pm

Tablicę pamiątkową umieszczono na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Radzanowie.Obecnie w tym budynku mieści się Biblioteka Gminna. Wmurowano ją w czerwcu 1966 roku dla uczczenia powołania w 1944 roku konspiracyjnej Powiatowej Rady Narodowej w Woznikach- Paklewach. Jaki związek ma budynek siedziby GOK-u w Radzanowie z domem Tadeusza Woi w Woźnikach odległych o kilka kilometrów nie wnikam. Przytaczam tekst tablicy ciężki do odczytania bez dostatecznego przybliżenia :
,,W czerwcu 1944 roku * we wsi Woźniki-Paklewy * w domu Tomasza Woji * powstała pierwsza konspiracyjna * Powiatowa Rada Narodowa * powiatu płockiego * czerwiec 1966 r. "
Załączniki
CIMG3938.JPG
CIMG3938.JPG (111.96 KiB) Przejrzano 864 razy
CIMG3939.JPG
CIMG3939.JPG (82.2 KiB) Przejrzano 864 razy
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"
Awatar użytkownika
Jacoslaw
Posty: 5
Rejestracja: śr lip 02, 2014 7:26 pm

Re: Tablica Powiatowej Rady Narodowej -Radzanowo ( pow. płocki)

Postautor: Jacoslaw » ndz kwie 22, 2018 3:15 pm

Tablicy już tam nie ma od chyba 3 lat. Została usunięta staraniem mieszkańców Radzanowa. Tło historyczne wydarzenia, które upamiętnia:

Radę w Wożnikach-Peklewach powołano w czerwcu 1944 roku u Tomasza Woji – członka PPR i GL. Pierwszym przewodniczącym został Feliks Majdak – po Wieczorku szef org. Młot i Sierp. Pierwsze posiedzenie rady odbyło się 9 lipca 1944 roku w stodole Józefa Dąbrowskiego. Pośród inicjatorów powołania rady była Jadwiga Sabina Ludwińska (Szyfra Goldszlak) będąca pełnomocnikiem KC PPR, przybyła w maju 1942 roku z Kraju Rad z drugą grupą inicjatywną PPR w towarzystwie m.in. „sławnego” Janka Krasickiego ( w grupie było również dwóch telegrafistów, którzy po wylądowaniu nawiązali trwałą łączność z GRU).

Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Tablice pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość