szpital w twierdzy

fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

szpital w twierdzy

Postautor: fuchsi » wt sty 03, 2012 7:47 pm

Witam,
czy ktos ma wiedze o szpital twierdzy? Gdzie sie znajdowal, moze jakis zdejcie do dysposycji?
moze istnieje jakas mapka?
dziekuje za pomoc
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: szpital w twierdzy

Postautor: krzymen » śr sty 04, 2012 8:39 pm

Witam! Zadałeś Gunther trudne pytanie, bo w Twierdzy Modlin funkcjonowało wiele szpitali i to w różnych okresach ;)
W rosyjskiej twierdzy Nowogeorgijewsk (Новогеоргиевская крепость) był szpital forteczny, który ulokowano w budynku zbudowanym w 1901 r. Już po II w.ś. była tam Wojskowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna (nie mam pojęcia, gdzie to jest). Po mobilizacji w 1914 r. utworzono 14 Nowogeorgijewskich Fortecznych Tymczasowych Szpitali Wojennych. Jeden z nich był ulokowany w budynkach parafii ewangelickiej w Nowym Dworze. W tzw. Reducie Napoleona zorganizowano centralną aptekę.
W 1915 r. wojska gen. von Beselera szybko zmusiły Rosjan do kapitulacji i Niemcy założyli w Twierdzy duży szpital wojskowy Festungslazarett IV. „Festungslazarety” I, II i III były w Warszawie.
W 1918 Twierdzę przejęli Polacy. W Modlinie był szpital wojskowy (chyba epidemiologiczny). W czasie Bitwy Warszawskiej oczywiście trafiło tu wielu rannych i były jeszcze szpitale w Nowym Dworze i Kazuniu. W tym ostatnim, w wyniku epidemii przywleczonej przez rannych jeńców-czerwonoarmistów, ludzie marli jak muchy.
Po wojnie 1919-1920 szpital działał nadal, ale został przekształcony w Garnizonową Izbę Chorych (GICH). W 1939 r. zmobilizowano tu szpital wojenny na 1100 łożek, który wysłano na front. Front był wkrótce pod Modlinem i szpital szybko odtworzono, tym razem na 400 łóżek w koszarach Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych. Utworzono szpitale polowe w cytadeli modlińskiej i w Kazuniu. 22.09.1939 r. w Modlinie było 2000 rannych, a w Kazuniu 1500. Po kapitulacji, podpisanej 29.09.1939 r., służby medyczne armii niemieckiej raportowały o 3900 polskich żołnierzach, w większości ciężko rannych. To wszystko, co znalazłem ...
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: szpital w twierdzy

Postautor: fuchsi » śr sty 04, 2012 11:42 pm

Bardzo dziekuje,
duzo sie wyjasni i zrozumie, ze nie bedzie tak latwo jak sobie pomyslalem;-(
Ale musze przeposic, ze zkladalem niekonkretna pytanie;-(
Chodzilo mnie o szpitale wojskowe w r 1943 w twierdzy. Uczestniczka z innego forum szuka zdejce szpitala w ktorym byl jej ojciec.
przepraszam
Ale nawet nie sobie pomyslalem, ze bedzie taki trudny problem.
pozdrawiam serdecznie i ..........dziekuje za odpowiedz......ciekawy..........ciekawy.........
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: szpital w twierdzy

Postautor: krzymen » czw sty 05, 2012 1:45 am

fuchsi pisze:nie bedzie tak latwo jak sobie pomyslalem;-(
Chodzilo mnie o szpitale wojskowe w r 1943 w twierdzy. Uczestniczka z innego forum szuka zdejce szpitala w ktorym byl jej ojciec.
Rzeczywiście zadanie będzie niełatwe! :smile1:
W Modlinie, na cmentarzu wojennym, znajduje się kwatera żołnierzy niemieckich z lat 1939-1945. Pochowano tam 2581 żołnierzy. Kwaterę urządził Volksbund w 1997 roku. Jest tam osiem tablic z nazwiskami pochowanych. Mam wszystkie na zdjęciach i właśnie je przejrzałem. Spostrzeżenia są zaskakujące – prawie wszyscy polegli lub zmarli w okresie sierpień-grudzień 1944. Jest kilka nazwisk z 1939, może ze dwa z 1942, trzy z 1943 i kilka ze stycznia 1945. Można zatem wyciągnąć taki wniosek, że do 1944 żadnego szpitala tam nie było!!! Bardzo dużo szpitali było zorganizowanych w Warszawie i tam Niemcy dowozili rannych z frontu wschodniego. W Modlinie (był włączony do Rzeszy) szkolono rekrutów Wehrmachtu i na pewno były jakieś wypadki na poligonie, dla których wystarczyła izba chorych. Gdyby był duży szpital, to w latach 1941-1943 na pewno byłoby więcej pogrzebów. Wątpię, aby w warunkach wojennych wywożono zmarłych do Niemiec :?: :?:
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: szpital w twierdzy

Postautor: fuchsi » czw sty 05, 2012 10:20 am

Dzien dobry,
dziekuje serdecznie. Kolezanka pisala:
"Wojek zostal ranny 16.01.1943 pod Leningradem i wywiziono go pociagem sanitarnym(?) do Modlina, gdzie trafil 24.01.1943."
Chciala sie dowiedzic szczegolow transportu i pobytu.
Proponowalem ja odwiedziny stronej internetowej i przekazywalem wyciag z monografii Nowego Dworu Maz. i twierdzy Modlin.
@krzymen
Przekazywalem twoja informacje do "Forum der Wehrmacht".
pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: szpital w twierdzy

Postautor: krzymen » czw sty 05, 2012 5:06 pm

fuchsi pisze:przekazywalem wyciag z monografii Nowego Dworu Maz. i twierdzy Modlin.
Czy chodzi o publikację - Ryszard Gołąb, Ilustrowana monografia miasta Nowy Dwór Mazowiecki z historią Twierdzy Modlin (2001)???
Miałem ją w ręku dzisiaj ;) Jest tam mało wiadomości na temat oddziałów niemieckich w Tw. Modlin. W 1940 r. powstał ośrodek szkoleniowy dla poborowych Wehrmachtu, a w 1943 stacjonowały tam pułki 491, 492 i 493 z 401 Dywizji. Była też w okolicy Dywizja Kozacka i tzw. Ost Legiony. Niemcy wykorzystywali Modlin podobnie jak Polacy - utworzyli magazyny.
Ale jedna wiadomość mnie zaskoczyła :? i muszę częściowo wycofać się z tego, co napisałem w poprzedniej wiadomości!
W Modlinie był punkt zborny rekonwalescentów i ... punkt, do którego przysyłano zwłoki poległych na froncie wschodnim. Wg. zebranych świadectw, ciała poległych (głównie oficerów), wysyłano stąd dalej do Niemiec. Napewno nie były to duże liczby, bo przecież na froncie ginęły setki tysięcy żołnierzy niemieckich. Ale oficerowie nawet po śmierci są inaczej traktowani niż zwykły "mannschaft". Może więc, przy okazji odsyłano też zmarłych w Modlinie i dlatego tych z 1943 r. nie ma prawie wcale na cmentarzu wojennym?
W tej książce autor napisał, że jest możliwe, iż w twierdzy był szpital, ale nie podał żadnych konkretów.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: szpital w twierdzy

Postautor: fuchsi » czw sty 05, 2012 6:05 pm

Dzien dobry,
tak, tam szukalem, mam ta na polce, ale tez nic nie znalazlem, nawet nie o tego punktu dla zlwok oficerow. Ciekawe, bo sam AH zabronil rozkazem wywioz zwlok. Kiedy cos takiego naprawde istnialo, wtedy tylko dla poleglych generalow ktore mogli zdobyc. Nie znam zadnych przypadkow.

dziekuje i pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Twierdza Modlin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości