Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

Awatar użytkownika
sulo73
Stowarzyszenie
Posty: 19
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 10:06 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

Postautor: sulo73 » wt cze 14, 2011 8:55 pm

Dorzucam parę zdjęć z Cmentarza Wojenno - Fortecznego Modlin:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 262
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

Postautor: krzymen » ndz paź 02, 2011 11:58 am

kazet-kz pisze:Cmentarz Wojenny Forteczny żołnierzy I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Cmentarz założony w okresie wojen napoleońskich. Był miejscem pochówku załogi, która broniła Modlina w 1813 roku. (...) Ponadto spoczywają tu żołnierze różnych narodowości z różnych armii, pochowani w XIX i XX wieku. Cmentarz zniszczony całkowicie w 1945 roku ...
Cmentarz Wojenny Forteczny (tak napisano na tablicy) nie został założony w XIX wieku i wcale nie jest pewne, czy w tym akurat miejscu były jakieś pochówki z 1813 r. Na mapach oraz planach niemieckich i rosyjskich sprzed 1914 r. tego cmentarza nie ma! Prawosławny cmentarz wojskowy znajduje się w Nowym Modlinie i są tam pochówki XIX-wieczne i z początku XX wieku. Tam też zapewne w czasie I w.ś. Rosjanie chowali początkowo swoich żołnierzy, poległych w walkach i zmarłych w szpitalu fortecznym. Cmentarz zwany obecnie fortecznym leży ok. 3 km od cmentarza prawosławnego w Nowym Modlinie, ok. 2 km od cmentarza ewangelickiego (obecnie zdewastowany i włączony do nowego cmentarza katolickiego) i ok. 3 km od cmentarza katolickiego w Zakroczymiu. Rosjanie nie potrzebowali nowego cmentarza w sytuacji, gdy na dużym (ok. 6 ha) cmentarzu wojskowym w N.Modlinie było dużo wolnej powierzchni. Ponadto do lipca 1915 r. pod Modlinem nie było Niemców. Mogli więc spokojnie grzebać zmarłych na istniejących cmentarzach. Tzw. Cmentarz Forteczny jest cmentarzem wojennym założonym przez Niemców po zdobyciu twierdzy w 1915 r. Od tego czasu pojawia się też na mapach i planach niemieckich. Wg. Jacka Szczepańskiego („"Niemiecka piechota zapasowa w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918", wyd. 2008) pochowano tu początkowo ok. 400 żołnierzy niemieckich. Była też kwatera rosyjska. W dniu 20.08.1916, w pierwszą rocznicę zdobycia twierdzy, gen. Hans von Beseler odsłonił monumentalny pomnik żołnierzy niemieckich.
Uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu wojskowym
modlin1916.jpg
Ponieważ Niemcy założyli w twierdzy szpital wojskowy (Festungslazarett IV), to do 1918 r. przybyły kolejne (kilkadziesiąt?-kilkaset?) groby. W to całkowite zniszczenie w 1945 r. jakoś mi się nie chce wierzyć. Tak wszyscy piszą, ale do lat 90-tych cmentarz był na terenie wojskowym i był pozostawiony bez opieki. Każdy robił, co chciał. Jeżeli chodzi o cmentarz prawosławny w Nowym Modlinie, to wojnę przetrwał podobno bez większych zniszczeń. Zniszczyła go dopiero i rozkradła okoliczna ludność w okresie PRL.
Bezimienne betonowe krzyże w Nowym Modlinie …
cm.prawoslawny.modlin.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

Postautor: zbyszekg9 » pn lut 10, 2014 12:57 pm

Pozwolę sobie uzupełnić wątek o kilka aktualnych zdjęć (wątek wydaje się dziwnie rozpoczęty, jakby wcześniej istniały jakieś wpisy, prawdopodobnie również fotografie).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2484
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

Postautor: bobola » pn lut 10, 2014 2:56 pm

zbyszekg9 pisze:Pozwolę sobie uzupełnić wątek o kilka aktualnych zdjęć (wątek wydaje się dziwnie rozpoczęty, jakby wcześniej istniały jakieś wpisy, prawdopodobnie również fotografie).
Zbyszku :!: Tobie i innym nowym użytkownikom naszego forum należy się wyjaśnienie, że luki w tekstach i braki zdjęć dotyczą wielu wątków powstałych w latach 2009-2011. Stało się to gdy ambicje jednego z ojców założycieli Tradytora wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i postanowił on zabrać swoje zabawki z tradytorowej piaskownicy :papa:

Wróć do „Twierdza Modlin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość