Strona 1 z 1

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

: wt cze 14, 2011 8:55 pm
autor: sulo73
Dorzucam parę zdjęć z Cmentarza Wojenno - Fortecznego Modlin:

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

: ndz paź 02, 2011 11:58 am
autor: krzymen
kazet-kz pisze:Cmentarz Wojenny Forteczny żołnierzy I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Cmentarz założony w okresie wojen napoleońskich. Był miejscem pochówku załogi, która broniła Modlina w 1813 roku. (...) Ponadto spoczywają tu żołnierze różnych narodowości z różnych armii, pochowani w XIX i XX wieku. Cmentarz zniszczony całkowicie w 1945 roku ...
Cmentarz Wojenny Forteczny (tak napisano na tablicy) nie został założony w XIX wieku i wcale nie jest pewne, czy w tym akurat miejscu były jakieś pochówki z 1813 r. Na mapach oraz planach niemieckich i rosyjskich sprzed 1914 r. tego cmentarza nie ma! Prawosławny cmentarz wojskowy znajduje się w Nowym Modlinie i są tam pochówki XIX-wieczne i z początku XX wieku. Tam też zapewne w czasie I w.ś. Rosjanie chowali początkowo swoich żołnierzy, poległych w walkach i zmarłych w szpitalu fortecznym. Cmentarz zwany obecnie fortecznym leży ok. 3 km od cmentarza prawosławnego w Nowym Modlinie, ok. 2 km od cmentarza ewangelickiego (obecnie zdewastowany i włączony do nowego cmentarza katolickiego) i ok. 3 km od cmentarza katolickiego w Zakroczymiu. Rosjanie nie potrzebowali nowego cmentarza w sytuacji, gdy na dużym (ok. 6 ha) cmentarzu wojskowym w N.Modlinie było dużo wolnej powierzchni. Ponadto do lipca 1915 r. pod Modlinem nie było Niemców. Mogli więc spokojnie grzebać zmarłych na istniejących cmentarzach. Tzw. Cmentarz Forteczny jest cmentarzem wojennym założonym przez Niemców po zdobyciu twierdzy w 1915 r. Od tego czasu pojawia się też na mapach i planach niemieckich. Wg. Jacka Szczepańskiego („"Niemiecka piechota zapasowa w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918", wyd. 2008) pochowano tu początkowo ok. 400 żołnierzy niemieckich. Była też kwatera rosyjska. W dniu 20.08.1916, w pierwszą rocznicę zdobycia twierdzy, gen. Hans von Beseler odsłonił monumentalny pomnik żołnierzy niemieckich.
Uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu wojskowym
modlin1916.jpg
modlin1916.jpg (30.98 KiB) Przejrzano 4754 razy
Ponieważ Niemcy założyli w twierdzy szpital wojskowy (Festungslazarett IV), to do 1918 r. przybyły kolejne (kilkadziesiąt?-kilkaset?) groby. W to całkowite zniszczenie w 1945 r. jakoś mi się nie chce wierzyć. Tak wszyscy piszą, ale do lat 90-tych cmentarz był na terenie wojskowym i był pozostawiony bez opieki. Każdy robił, co chciał. Jeżeli chodzi o cmentarz prawosławny w Nowym Modlinie, to wojnę przetrwał podobno bez większych zniszczeń. Zniszczyła go dopiero i rozkradła okoliczna ludność w okresie PRL.
Bezimienne betonowe krzyże w Nowym Modlinie …
cm.prawoslawny.modlin.jpg
cm.prawoslawny.modlin.jpg (107.64 KiB) Przejrzano 4754 razy

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

: pn lut 10, 2014 12:57 pm
autor: zbyszekg9
Pozwolę sobie uzupełnić wątek o kilka aktualnych zdjęć (wątek wydaje się dziwnie rozpoczęty, jakby wcześniej istniały jakieś wpisy, prawdopodobnie również fotografie).

Re: Cmentarz Wojenny Forteczny - Modlin

: pn lut 10, 2014 2:56 pm
autor: bobola
zbyszekg9 pisze:Pozwolę sobie uzupełnić wątek o kilka aktualnych zdjęć (wątek wydaje się dziwnie rozpoczęty, jakby wcześniej istniały jakieś wpisy, prawdopodobnie również fotografie).
Zbyszku :!: Tobie i innym nowym użytkownikom naszego forum należy się wyjaśnienie, że luki w tekstach i braki zdjęć dotyczą wielu wątków powstałych w latach 2009-2011. Stało się to gdy ambicje jednego z ojców założycieli Tradytora wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i postanowił on zabrać swoje zabawki z tradytorowej piaskownicy :papa: