Nasze Korzenie

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1321
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Nasze Korzenie

Postautor: UBOOT » czw sty 18, 2018 7:46 pm

PROMOCJA 12. NUMERU PÓŁROCZNIKA "NASZE KORZENIE"

30 STYCZNIA 2018 R. GODZINA 17.00

30 stycznia 2018 r. zapraszamy na promocję 12. numeru półrocznika popularnonaukowego "Nasze Korzenie".

W półroczniku „Nasze Korzenie” staramy się opisywać to wszystko, co w historii, przyrodzie i kulturze naszej małej ojczyzny zasługuje na uwagę i naszą wdzięczną pamięć. Prezentujemy miejsca, ludzi i zdarzenia z perspektywy obiektywnego, ale i zatroskanego o wspólne dobro, obserwatora. Nie inaczej jest w niniejszym, dwunastym już, numerze pisma. Składa się nań 15 zróżnicowanych tematycznie artykułów, kącik poezji i stałe rubryki (przegląd dawnej prasy płockiej, krzyżówka, fotozagadka).

Problematyce przyrodniczej jest poświęcony artykuł Aleksandry Cygańskiej. Autorka omawia w nim zaskakująco liczne okazy fauny i flory obecne na suchej i jałowej na pierwszy rzut oka płockiej plaży nad Wisłą. Aż dwa teksty prezentują zabytki krzemienne z epoki kamienia. Jerzy i Sławomir Nawroccy opisują narzędzia wyorane na polu we wsi Stara Maryśka w gminie Strzegowo, które w odległą przeszłość cofają początki osadnictwa w tym rejonie. Zbigniew Miecznikowski omawia dwa ciekawe zabytki z krzemienia wołyńskiego (siekierę i sztylet?) znajdujące się w zbiorach Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Archeologia gości także w erudycyjnym artykule dr. Macieja Trzecieckiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Autor rozważa w nim zagadnienie przydatności znalezisk ceramiki naczyniowej do badań nad pochodzeniem mieszkańców wczesnośredniowiecznego Płocka. Późnośredniowiecznej historii naszego regionu dotyczy szkic Janusza Bielickiego o żołnierzach zaciężnych z ziem płockiej i dobrzyńskiej z drugiej połowy XV wieku.

Kilka artykułów poświęcono sprawom, które można objąć wspólną nazwą „ludzkie losy”. Tomasz Kordala przedstawia postać zapomnianego generała Wojska Polskiego z czasów Królestwa Kongresowego, Piotra Bontemps. Elżbieta Leszczyńska przypomina nietuzinkową postać swego wuja, bohaterskiego żołnierza i błyskotliwego wynalazcy, Tadeusza Budzicha. Zbigniew J. Tyszka i Magdalena Bilska-Ciećwierz prezentują losy rodzin Miszewskich i Maciejowskich. W tym nurcie można też umieścić tekst Janusza Bielickiego o pierwszych dobrzyńskich strażakach, a także artykuł Jerzego Załęskiego o pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych Stowarzyszeniu Historycznym im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

Dwa opracowania dotyczą architektury Płocka i regionu. Barbara Rydzewska przedstawia historię kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8, która obecnie mieści stałą ekspozycję sztuki secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku. O Hilarym Szpilowskim i jego wkładzie w dzieło powstania kilku kościołów w ziemi gostynińskiej pisze Przemysław Nowogórski.

Całość opracowań bieżącego numeru uzupełniają artykuły dr. Grzegorza Gołębiewskiego o katastrofalnej powodzi w Płocku i powiecie płockim w marcu 1924 roku oraz Marii Weroniki Kmoch o zabytkach etnograficznych z Kurpiowszczyzny w zbiorach Muzeum Mazowieckiego.

Tomasz Kordala
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1445
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Nasze Korzenie

Postautor: Thomas » pt sty 26, 2018 2:01 pm

Wybieram się!
Tradytorzy jacyś się zjawią? Dawnośmy się nie widzieli :) miło byłoby zobaczyć znajome twarze
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Wróć do „Płock”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość