Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » ndz wrz 05, 2010 12:45 pm

Na starym cmentarzu katolickim wśród zachowanych zabytków, należy zwrócić uwagę na wyeksponowany na murze fragment epitafium legionisty i generała Jana Gugenmusa zmarłego w 1841 r. Jest ono (epitafium) pokazane w innym miejscu na forum. http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php? ... 9&start=20
Mnie w szczególności zainteresował płaskorzeźbiony kartusz z herbem Gugenmus. Chcąc dowiedzieć się więcej o tym herbie, zajrzałem do Herbarza Polskiego Tadeusza Gajla i dowiedziałem się, że w tym najobszerniejszym zbiorze herbów brak herbu Gugenmus, ale w spisie nazwisk szlacheckich występuje Gugenmus z oznaczeniem, że herb jest nieznany. Internet też milczy na temat herbu Gugenmus.
Wielce mnie ucieszyło, że na płockim cmentarzu istnieje to, co nie jest znane heraldykom i mnie udało się to odkryć! Upatruję w tym okazję do nagłośnienia odkrycia przez Tradytora, co powinno przyczynić się do podniesienia rangi naszego stowarzyszenia wśród miłośników historii.
Pewnym jest, że herb jest herbem własnym gen. Gugenmusa, bo uwiarygodniają to nadane mu ordery Legii Honorowej i Virtuti Militari, widoczne na kartuszu.
Ponieważ herby mogą okazać się rozwojowe, proszę adminów o wydzielenie w historii, tematu heraldyka.
Załączniki
100_4320-tr.cm.herb.jpg
100_4320-tr.cm.herb.jpg (85.02 KiB) Przejrzano 11792 razy
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » ndz wrz 05, 2010 1:50 pm

:ok:
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » ndz wrz 05, 2010 1:52 pm

Znam pewnego Gościa, bardzo biegłego w heraldyce.
Poproszę go o konsultację.
Oczywiście jeśli Odkrywca, nie ma nic przeciwko temu.? :)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » ndz wrz 05, 2010 2:56 pm

Konsultuj! Gość może wiedzieć to, czego inni heraldycy nie wiedzą.
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » ndz wrz 05, 2010 5:47 pm

Przed chwilą poszedł mail ze stosownym zapytaniem.
Dodałem do niego, zrobioną przez Ciebie Fotkę .
:)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » pn wrz 06, 2010 8:00 am

Uruski potwierdza, że jedynym szlachcicem wśród rodu Gugenmusów został Jan, ale nie informuje o wyglądzie jego herbu.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » pn wrz 06, 2010 12:41 pm

Jeszcze jedna informacja zaczerpnięta od Uruskiego, to pełne imię naszego Gugenmusa - Jan Damasceński.
Wracając do herbu, to bazując na wiedzy i domysłach podjąłem próbę odczytania mobiliów i barw herbu, a oto blazonowanie, czyli opis herbu.
W polu czerwonym dwa orle skrzydła czarne z nogami złotymi ku sobie, przeszyte strzałą srebrną grotem w prawo, między skrzydłami miecz srebrny ostrzem w dół, nad mieczem gwiazda sześciopromienna złota. W klejnocie nad hełmem trzy pióra strusie.
Czym kierowałem się tak, nie inaczej opisując herb Gugenmusa? Herb nadano wojskowemu, dlatego pole jest czerwone, które symbolizuje męstwo, krew wylaną w służbie ojczyźnie. Skrzydła, pewnie zaczerpnięte z herbu Kopacz, oznaczają bystrość, obronę, wolność. Strzała ma wiele znaczeń, ale tutaj może oznaczać wojenną gotowść. Miecz symbolizuje honor wojenny i męstwo w walce. Sześciopromienna gwiazda oznasza wzniosłe czyny. I jeszcze barwy: złoto - rozum, dzielność, sprawiedliwość, natomiast srebro - szczerość, pilność i bezstronność.
Ja tego nie potrafię, ale pewnie ktoś potrafi na zdjęcie nanieść barwy herbu. Jeśli będzie do tego potrzebne powiększenie herbu, to je dołączę.
Ostatnio zmieniony sob wrz 11, 2010 1:20 pm przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » pn wrz 06, 2010 4:56 pm

:)
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » pn wrz 06, 2010 7:09 pm

Oto odpowiedż mojego znajomego, dr. Norberta Wójtowicza.
Norbert Wójtowicz pochodzi z Płocka. Jest specjalistą w wielu dziedzinach historii, członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń.
Między innymi jest Kanclerzem Collegium Heraldicum Concordiae.

Jan Gugenmus otrzymał tytuł szlachecki dopiero w 1837 r., tak więc herbarze koncentrujące się na szlachcie polskiej okresu I Rzeczypospolitej będą z gruntu nieprzydatne.

Niewątpliwie ważne było sięgnięcie do "Rodziny" Seweryna Macieja Leona hr. Uruskiego, jako, że był on prezesem utworzonej w 1836 r. Heroldii Królestwa Polskiego, a opracowany przez niego herbarz to w zasadzie wyciągi z materiałów tejże heroldii. Niestety charakter tego opracowania sprawia, że w dużej mierze mamy do czynienia jedynie z krótkimi wpisami poświadczającymi szlachectwo, a nie z właściwym herbarzem przybliżającym wizerunek herbu.

Gdzie więc można by szukać dodatkowych informacji na temat Gugenmusa?

Primo) W 1851 r. po 15 latach funkcjonowania Heroldii naczelny prokurator Mikołaj Pawliszczew w ślad za projektem zatwierdzonym przez ówczesnego Namiestnika Królestwa Polskiego Iwana ks. Paskiewicza opracował "Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego". Zasadniczym celem tego opracowania było stworzenie możliwości pozbawienia szlachectwa olbrzymiej części polskiej szlachty (nb. sam Pawliszczew był również współautorem ustawy w tym zakresie). Herbarz Pawliszczewa "Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego " ukazał się drukiem w 1854 r. i zawiera kolorowe wizerunki herbów. Uważam, że w poszukiwaniach herbu Gudenmusa śladów herbu można spróbować sięgnąć do tej pracy. Ponieważ mam go w domu, więc zgodnie z obietnicą spróbuję wieczorem zajrzeć tam. Niestety (bo zawsze musi być jakieś niestety) drukiem ukazały się dwa tomy herbarza, zaś materiały przygotowane do tomu trzeciego nigdy nie zostały opublikowane i znalazły się później w magazynach AGADu.
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » pn wrz 06, 2010 7:20 pm

Secundo) Uzupełnieniem pracy Pawliszczewa jest niewielki herbarz Kazimierza Marcinkowskiego "Rodziny zaszczycone szlachectwem w Królestwie Polskim 1815-1836 z podaniem ich herbów na podstawie dziennika praw" z (bodajże) 1907 r. Do tej książki mogłem zajrzeć od ręki i niestety Gugenmusa tam nie uświadczysz.

Tertio) Ewentualnie można przejrzeć jeszcze sam "Dziennik Praw Królestwa Polskiego" w nadziei, że autorzy opracowań coś przeoczyli, choć z góry uprzedzam, że jest to sporo pracy. Sam kiedyś go przekartkowałem, ale herbu Gugenmusa sobie nie przypominam.

Quarto) Być może uda się wam coś wykrzesać również z "Księgi herbowej rodów polskich" Juliusza hr. Rawity-Ostrowskiego. Niestety nie dysponuję w tej chwili egzemplarzem, więc nie będę w stanie wam pomóc.

To tyle co mogę odpowiedzieć tak z marszu.



Pozdrawiam serdecznie

Dr Norbert Wójtowicz

Członek PTHer, IAAH

Kanclerz Collegium Heraldicum Concordiae
stanislaw
Posty: 81
Rejestracja: śr sie 18, 2010 9:07 pm

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: stanislaw » wt wrz 07, 2010 10:32 am

Przed chwilą otrzymałem od p. N. Wójtowicza informację, że Nikołaj Pawliszczew, nie wymienia J. Gugenmusa.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » wt wrz 07, 2010 3:31 pm

No to wątpliwości dotyczące herbu Gugenmus, dzięki znajomościom stanislawa a zwłaszcza konsultacji pana Norberta Wójtowicza, zostały definitywnie usunięte i można jednoznacznie stwierdzić, że w Płocku na zabytkowej części cmentarza katolickiego, istnieje jedyny znany wizerunek herbu Gugenmus!
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się poszukawanie wizerunku herbu.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » sob wrz 11, 2010 3:49 pm

Całkiem nienaukowo ale "na nosa" pragnę odtworzyć domniemany barwny wygląd herbu i muszę zapytać "pomożecie" :?: ja nie potrafię więc muszę poprosić kogoś zdolnego, do pomalowania herbu Gugenmusa (fotkę dołączam) następującymi barwami:
-tarcza czerwona,
-skrzydła czarne,
-szpony żółte (złote),
-strzała i miecz białe (srebrne),
-gwiazda żółta (złota), dolny promień uszkodzony trzeba go uzupełnić.
Jako pomoc naukową dodaję skan herbu Kopacz,zaczerpnięty z "Herbarza średniowiecznego rycerstwa polskiego" Józefa Szymańskiego.
Załączniki
100_4320-1-tr.herb.jpg
100_4320-1-tr.herb.jpg (121.96 KiB) Przejrzano 11697 razy
skanuj0001-tr.herb.jpg
skanuj0001-tr.herb.jpg (44.16 KiB) Przejrzano 11697 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » wt wrz 21, 2010 4:34 pm

Dla wzbogacenia tematyki heraldycznej, pokazuję jeszcze jeden herb znaleziony na nagrobku zmarłej w 1828 r. podkomorzyny zakroczymskiej Teresy z Krajewskich Radzickiej. Niestety tym razem nie jest to odkrycie nowego herbu, ale jeden z nielicznych zachowanych na cmentarzu.
Jest to herb Trzaska, którym m.in. pieczętowali się Krajewscy. Blazonowanie herbu w "Herbach szlachty polskiej" jest następujące: "W polu błękitnym półksiężyc złoty, między dwoma mieczami otłuczonymi srebrnymi ku sobie w słup. W klejnocie nad hełmem w koronie na pawim ogonie taki sam półksiężyc i miecz." Herb na nagrobku w klejnocie ma trzy pióra strusie.
Załączniki
100_4277-tr.cm.herb.jpg
100_4277-tr.cm.herb.jpg (107.21 KiB) Przejrzano 11681 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » pt wrz 24, 2010 9:59 am

Herb Lubliniec, umieszczony na nagrobku Józefa Hanusza emerytowanego urzędnika nobilitowanego w 1842 r.
Załączniki
HPIM6413-tr.h.Lubliniec.jpg
HPIM6413-tr.h.Lubliniec.jpg (74.08 KiB) Przejrzano 11664 razy
HPIM6416-tr.cm.jpg
HPIM6416-tr.cm.jpg (76.05 KiB) Przejrzano 11664 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » sob wrz 25, 2010 1:10 pm

Szkoda, że tak szybko przychodzi nam kończyć herbowy wątek, związany z najstarszą zabytkową częścią płockiego cmentarza katolickiego. Po ważnym heraldycznym odkryciu herbu Gugenmus i znalezieniu herbu na nagrobku podkomorzyny zakroczymskiej oraz herbu nobilitowanego urzędnika, warto w tym wątku przypomnieć herb Pobóg, odnaleziony przez kwisa http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=2560
Herb jest już mało czytelny, eroduje szybciej od reszty nagrobka może dlatego, że jest zasłonięty kamiennym krzyżem, który pierwotnie stał na szczycie nagrobka. Na zdjęciu, które zrobiłem wczoraj, herb wydaje się w gorszym stanie od tego na zdjęciu kwisa. Trzeba mieć nadzieję, że nagrobek zastanie odrestaurowany za pieniążki zebrane w ramach akcji "Ratujmy Płockie Powązki".
Załączniki
100_4583-tr.cm.herb.jpg
100_4583-tr.cm.herb.jpg (67.86 KiB) Przejrzano 11659 razy
Ostatnio zmieniony ndz gru 19, 2010 12:17 pm przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: Thomas » pn wrz 27, 2010 3:08 pm

Prezent dla Pana boboli, Gugenmus według wskazówek:
herb_gugenmus_byThomas_vs1 - Kopia.png
herb_gugenmus_byThomas_vs1 - Kopia.png (63.2 KiB) Przejrzano 11642 razy
Czekam na uwagi co jeszcze poprawić. :)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: bobola » pn wrz 27, 2010 3:48 pm

Nooo, to jestem pod wrażeniem, bo już straciłem nadzieję, że ktoś zechce się tym bawić. Dziekuję, zrobiłeś mi wielką frajdę :radocha:
Jeśli chodzi o poprawki to poproszę:
- gwiazda w całości złota,
- strzała przeszywa skrzydła, popatrz na zdjęcie. :)
PS. Jeszcze trochę pomarudzę. Obrys gwiazdy, strzały i miecza na tle tarczy oraz czerwone kreski (cienie) na mieczu i strzale - czarne, podobnie do obrysu szponów i chyba będzie OK.
Ostatnio zmieniony pn wrz 27, 2010 4:24 pm przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: trobal » pn wrz 27, 2010 4:21 pm

bobola pisze: - gwiazda w całości złota,
- strzała przeszywa skrzydła, popatrz na zdjęcie. :)
Co do pierwszego mam wątpliwości. Na zdjęciu widzę, że sam obrys gwiazdy jest wypukły, środek wklęsły.
Drugie chciałem chciałem sam zaproponować ale Bobola mnie ubiegł.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Heraldyczne odkrycie na płockim cmentarzu

Postautor: Thomas » pn wrz 27, 2010 8:45 pm

Gwiazdę zostawiłem tak jak była. Do reszty się zastosowałem.

Czy jeszcze jakieś uwagi?
Załączniki
herb_gugenmus_byThomas_vs2 - Kopia.png
herb_gugenmus_byThomas_vs2 - Kopia.png (63.01 KiB) Przejrzano 11648 razy

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości