Grób przodka?

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Grób przodka?

Postautor: bobola » ndz gru 12, 2010 6:44 pm

Jaki może być związek spaceru po cmentarzu z genealogią i heraldyką, niech świadczy moje zainteresowanie starymi nagrobkami na starym cmentarzu w Płocku.
Pewnego dnia moją uwagę przyciągnął stary grób otoczony wspólczesnymi pochówkami. Wcześniej nie wpadł mi w oko, bo był przykryty wieńcem ze sztucznych kwiatów. Teraz odłożyłem wieniec i czytając epitafium uświadomiłem sobie, że być może stoję u stóp grobu swego praprzodka po kądzieli. Patrząc na nazwisko Sas-Dobrzański przypomniałem sobie, że moja babka Teodora była z domu Dobrzańska, a jej brat Edward podkreślał swój herb używając nazwiska Sas-Dobrzański.
Rozpocząłem poszukiwania wiadomości o przodkach przodków ale utknąłem, pozostaje nadzieja, że kuzyn coś odkopie w domowych archiwaliach.
Pozostaje mi więc poinformować, że uznałem grób Karola Sas-Dobrzańskiego za rodzinny, bo jako napływowy płocczanin na tutejszych cmentarzch nie mam nikogo z rodziny.
Pokazuję też znane mi herby moich przodków: Sas Dobrzańskich i Jastrzębiec lub Ślepowron mojej prababki z domu Górskiej.
Pozostaje także prawdopodobieństwo, że może mnie łączyć jakieś odległe pokrewieństwo z Henrykiem Dobrzańskim Hubalem.
Załączniki
100_4856-tr.Sas.jpg
100_4856-tr.Sas.jpg (120.25 KiB) Przejrzano 3223 razy
100_4854-tr.Sas.jpg
100_4854-tr.Sas.jpg (127.27 KiB) Przejrzano 3223 razy
skanuj0002-tr.herb.jpg
skanuj0002-tr.herb.jpg (91.11 KiB) Przejrzano 3223 razy
skanuj0003-tr.herb.jpg
skanuj0003-tr.herb.jpg (92.3 KiB) Przejrzano 3223 razy
skanuj0004-tr.herb.jpg
skanuj0004-tr.herb.jpg (91.48 KiB) Przejrzano 3223 razy
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Grób przodka?

Postautor: fuchsi » wt gru 14, 2010 8:14 pm

Dobry wieczur,
ciekawy artykul..............
"Sas-Dobzanski" - wedlug mojego zrozumu pokazuje tez w kierunku Saksonii, mojego kraju.
Tylko ;-( ....malo moich rodakow wybrali sie do Galicjii. Ale wszystko jest mozliwe...................
pozdrawiam serdecznie
Günther w Gostyninie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grób przodka?

Postautor: bobola » wt gru 14, 2010 10:13 pm

Fuchsi, masz rację. Jak głosi tradycja, polski herb rycerski Sas pochodzi z Saksonii, ale do Polski trafił poprzez Węgry i Ruś. Z Marmaroszu przywiódł go hrabia Hujda, który sprzymierzył się z księciem ruskim Lwem przeciwko Mazowszu i następnie osiadł na Rusi Halickiej.

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości