Strona 1 z 1

Herbarz w kamieniu wykuty

: sob gru 01, 2012 4:07 pm
autor: bobola
Nieopodal Płocka, w Miszewie Murowanym w tamtejszym kościele znajdujemy ślady jego gotyckiej świetności, m.in. herby zdobiące zworniki i wsporniki gwiaździstego sklepienia prezbiterium. Niestety z biegiem czasu, naprawy, malowania i przemalowania, spowodowały, że nie jesteśmy pewni na ile dzisiejszy wygląd godeł herbowych jest zgodny z pierwotnym, gdy w roku 1448 biskup płocki Paweł Giżycki konsekrował świątynię.
Co współcześnie możemy zobaczyć? Na sześciu wspornikach widnieją herby trzech osób: Jakuba Jaszczołda fundatora kościoła i prepozyta płockiego - herb Lubicz, bpa Pawła Giżyckiego - herb Gozdawa oraz Ścibora Belskiego archidiakona płockiego i kasztelana mazowieckiego - herb Przerowa.
Herb Gozdawa nie budzi zastrzeżeń, jest zgodny z herbarzami ale już dwa pozostałe godła budzą zastrzeżenia.
Herb Lubicz ma podkowę ale dwa krzyże odbiegają wyglądem od tych w herbarzach, o ile ten zaćwieczony na barku podkowy można uznać za zniekształcony, o tyle w środku podkowy widzimy krzyż św. Piotra, zamiast kawalerskiego.
Herb Przerowa jest najbardziej zniekształcony, bowiem na drzewcu brak proporca. Nie wiadomo skąd polichromista czerpał wiedzę o wyglądzie herbów, których kształt wykuty w kamieniu, prawdopodobnie w mniejszym lub większym stopniu, zachował się pod warstwami farby.
Na dwóch zwornikach widzimy godła, które trudno spersonalizować, są to: Orzeł Biały, który odczytuję jako herb Mazowsza oraz Serce Gorejące, symbolizujące żarliwą pobożność i miłość do Boga.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: sob gru 01, 2012 7:31 pm
autor: Thomas
Takie wsporniki na które spływają żebra sklepienne nazywamy konsolami :)

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: ndz gru 02, 2012 10:59 am
autor: bobola
Thomas pisze:Takie wsporniki na które spływają żebra sklepienne nazywamy konsolami :)
Pełna zgoda :!: ale ja pozostanę przy polskiej nazwie, bo nie chcę aby "młodziaki" myliły wspornik przyścienny z konsolą do gier komputerowych. :mruga:

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: wt gru 04, 2012 2:05 pm
autor: bobola
bobola pisze:Na dwóch zwornikach widzimy godła, które trudno spersonalizować, są to: Orzeł Biały, który odczytuję jako herb Mazowsza oraz Serce Gorejące, symbolizujące żarliwą pobożność i miłość do Boga.
Po zastanowieniu dochodzę do wnisku, że herb Orła można przypisać księciu Władysławowi I Płockiemu, bowiem jest zbliżony do orła na Książęcej pieczęci z 1435 r.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: czw gru 06, 2012 3:16 pm
autor: bobola
Ciąg dalszy kamiennego herbarza pochodzi z gotyckiego kościoła w Gosławicach, bliźniaczej świątyni pierwotnego kościoła w Miszewie Murowanym. Na zdjęciach są herby z centralnego słupa, wspornika i z chrzcielnicy i jest to tylko fragment gosławickiego herbarza składającego się z 26 herbów, nie udało się mi wszystkich sfotografować.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: pt gru 14, 2012 3:16 pm
autor: bobola
Kamienne herby można napotkać na starych cmentarzach, gdzie zachowały się nagrobki pamiętające XIX w.
Herb Jasieńczyk rodziny Krajewskich sfotografowałem 4 lata temu na cmentarzu przy kościele w Zakrzewie Kościelnym. Obecny stan nagrobków mógł ulec pogorszeniu, zwłaszcza ceglany Amelii Ludwiki Krajewskiej, tyle odczytałem.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: pt gru 21, 2012 1:42 pm
autor: bobola
Dwa odnalezione zdjęcia. Herb Pobóg na nagrobku Pągowskich, na łódzkim starym cmentarzu oraz herb Prawdzic Kobylnickich, na murze kościoła w Kobylnikach.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: sob gru 29, 2012 12:08 pm
autor: bobola
Epitafium z herbem Jelita wmurowane w ścianę zakrystii kościoła w Dobrzykowie.
Herb kapłański biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, umieszczony na ścianie Muzeum Diecezjalnego.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: pn gru 31, 2012 5:00 pm
autor: bobola
Kartusz herbowy biskupa Piotra Dunin Wolskiego ma interesującą historię. Pierwotnie zwieńczał renesansowy pomnik grobowy biskupa, wykonany z czerwonego marmuru, w południowej nawie katedry. W 1788 r. kartusz strącono, gdy nad pomnik biskupa wmurowano pomnik kanonika Stanisława Wolskiego. W czasie przebudowy katedry na początku XX w. odnaleziono tarczę z herbami i wbudowano ją w południową zewnętrzną ścianę muzeum diecezjalnego.
Herby umieszczone na tarczy są herbami przodków biskupa i tak: Łabędź - ojczysty, Jastrzębiec - babki macierzystej, Odrowąż - babki ojczystej, Lis - macierzysty.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: ndz sty 20, 2013 2:30 pm
autor: bobola
W tym wątku nie może zabraknąć herbu Gugenmus, odnalezionego na kawałku kamiennego nagrobka na cmentarzu w Płocku.
Historia herbu http://forum.tradytor.pl./viewtopic.php ... 0&start=20

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: sob mar 23, 2013 4:58 pm
autor: bobola
Herby: Poźniak i Lubicz na grobowcu majora Poznańskiego w Brwilnie Grn.

Re: Herbarz w kamieniu wykuty

: czw wrz 12, 2013 1:24 pm
autor: bobola
Herb Nałęcz na portalu, prowadzącym do zakrystii kościoła oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim.