Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie

Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Postautor: bobola » śr sty 16, 2013 11:27 am

Już od paru lat próbowałem ustalić jaką to odmianę herbu Nałęcz umieszczono na epitafium Felixy Radzickiej, które jest wmurowane w ścianę kruchty płockiej katedry.
Herb Nałęcz z domu Radzickiej, żony Jana Nosarzewskiego sędziego ziemskiego Ziemi Ciechanowskiej, zmarłej w 1830 r. ma klejnot, którego nigdzie nie odnalazłem, czyli heraldyce jest nieznany.
Czy tak jest naprawdę postanowiłem skonsultawać z panem Tadeuszem Gajlem autorem Herbarza Polskiego, ten zainteresował tematem wybitnego genealoga Marka Minakowskiego, co przyniosło skutek w postaci umieszczenia mojego zdjęcia epitafium w znanej na świecie Genealogii Polaków Minakowskiego. A co z klejnotem? Ja dopatrzyłem w nim niedźwiedzia a pan Minakowski diabła ale to są jedynie nieudokumentowane hipotezy. Pan Gajl napisał "O odmiany nie jest łatwo. Takich pozornych jest mnóstwo na dyplomach legitymacyjnych, tam właśnie herby są z armatami, sztandarami z poprzekręcanymi kształtami. Można przyjąć, że jak jedna na 100 jest odmianą wartą pokazania to jest sukces."
Tak legło moje przypuszczenie o istnieniu nieznanej odmiany herbu Nałęcz. Jednak faktem jest, że herb na epitafium jest jedynym znanym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sob sty 19, 2013 1:22 pm przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie

Re: Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Postautor: Jacek&Agatka » czw sty 17, 2013 10:46 am

Głowa do góry Bobola, zapewne jeszcze niejeden herb przed Tobą do identyfikacji! a tak na marginesie, tez mi się bardziej diabeł widzi niżeli niedżwiedź. Zbyt "chudy" na niedźwiedzia, moim skromnym zdaniem. Mimo wszystko - gratuluję wnikliwości!
AGATA

Wróć do „Genealogia i heraldyka”