Etymologia Nazwiska Rzepczyński, poszukiwanie herbu, przodków

Awatar użytkownika
husariana123
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 12, 2023 5:19 pm

Etymologia Nazwiska Rzepczyński, poszukiwanie herbu, przodków

Postautor: husariana123 » wt wrz 12, 2023 5:30 pm

Hej od pewnego czasu szukam herbu przyporządkowanego do nazwiska Rzepczyński. Znalazłem kilka informacji ale z pewnością nie mogę swtierdzić herbu przyporządkowanego do tego nazwiska. Przeszukałam prawie wszytskie spisy online i znalazłam kilka informacji
1. w miesięczniku hearldycznym tomie 11, strona 136 znazłam wzmiankę że nazwisko Rezpczyński wywodzi się od rodu Jabłkowskich herbu Wczele, Dresław Jabłkowski zakupił wieś Rzepczyce(niestniejącą dziś) w Wielkopolsce i był zwany Rzepczyńskim. Jednak wzmianka Rzepczyńskich kończy się na Przedwoju.
2. W Sumariuszu Metryki Koronnej ''Księga Wpisów podkanclerzego Tomasza Zamoyskiego z lat 1628 -1635
ze zbiorów szwedzkiego Riksarkivet w Sztokholmie'' znazłam wzmianki o Wojciechu i Janie Rzepczyńskim, ten drugi był pełnomocnikiem Andrzej Poniatwoskiego z Duchnik, sekretarza JkM. Niestety przy obu nazwiskach nie było podanego herbu.
3. W wielu archiwach w przy tym nazwisku pojawia sie imię Jan.
Przeszukałam mnóstwo archiwów i wpisów i nie mogę znaleźć herbu. Chiałabym zapytać o pomoc i wskazówki w jaki sposób mogę odkryć herb przypisany do tego nazwiska.
Serdecznie dziękuję za wszytskie odpowiedzi i komentarze. wink.gif

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości