Epidemie w gminach powiatu Płońskiego

Awatar użytkownika
DarekSt
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 11, 2017 12:45 am

Epidemie w gminach powiatu Płońskiego

Postautor: DarekSt » śr lut 22, 2017 4:10 pm

Poszukuję informacji na temat epidemii jakie na przestrzeni wieków występowały w gminach powiatu Płońskiego.
W trakcie badań genealogicznych rodziny Wojciechowskich zauważyłem, że w latach 1892-1894 wystąpił gwałtowny przyrost zgonów.
W odstępach kilku tygodniowych umierali rodzice i ich dzieci, w różnym wieku.
Niestety nie odnalazłem żadnych informacji o potencjalnych źródłach i zasięgu epidemii jakie bez wątpienia nawiedzały te tereny, poza fotografiami krzyży cholerycznych, ale bez szczegółowych opisów.
Liczę na wymianę informacji pomiędzy uczestnikami z okolic Dzierzązni, Baboszewa,gminy Raciąż czy Płońska.

jest to moja pierwsza próba na forum, dla tego proszę o wyrozumiałość w przypadku błędów w komunikacji, DarekSt.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epidemie w gminach powiatu Płońskiego

Postautor: krzymen » sob lut 25, 2017 2:38 pm

Cześć Darku,
Może ten link trochę Ci pomoże:
http://www.szpejankowski.eu/index.php/c ... etrze.html
Nie jest to co prawda powiat płoński, ale nie tak znowu daleko.
Ja też miałem podobne „odkrycie” przy badaniu ksiąg metrykalnych. Dziadek mojego pradziadka, Józef, zmarł w Myślinie pod Bieżuniem 20 października 1855 r. Następnego dnia zmarła jego żona Józefa, a 23 października zmarła wdowa po jego bracie Teresa … Można by pomyśleć, że obie te kobiety zmarły z rozpaczy po mężu i szwagrze, ale w tym samym czasie zmarło również kilkanaście innych osób.
Na Mazowszu największe epidemie cholery miały miejsce w 1831, 1852, 1855, 1873 i chyba w końcówce lat dziewięćdziesiątych.
Ciekawe, gdzie w rejonie Bieżunia znajdował się cmentarz choleryczny?
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Ślady poepidemiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości