Strona 1 z 1

Cmentarz choleryczny - Strzegowo (pow. mławski)

: wt gru 04, 2018 11:33 am
autor: zbyszekg9
Cmentarz ten był przedmiotem rozważań w wątku dotyczącym strzegowskiego cmentarza ewanelickiego (viewtopic.php?f=97&t=4074&p=18785&hilit ... owo#p18785). Myślę, że warto założyć mu osobny wątek. Tablica informacyjna i krzyż w kamiennej podstawie to jedyne elementy znajdujące się na tym niewielkim obszarze. Należy zaznaczyć, że obecnie teren cmentarza jest oczyszczony z samosiejek i uporządkowany. Wspomniana tablica informuje, że:
"Cmentarz choleryczny znajduje się tuż za kościołem św. Anny na przedłużeniu ulicy Kościelnej, po lewej stronie drogi do Rydzyna Szlacheckiego. Obecnie na cmentarzu pozostał tylko krzyż na kamiennej podstawie z wyrytą datą 1898 roku (błąd: wyryto tu rok 1894 - przyp. aut.). Cmentarz ten kryje w sobie wielki dramat wielu rodzin z parafii Strzegowo.
Epidemie cholery.
Do Polski cholera trafiła najprawdopodobniej w 1831 roku przyniesiona przez rosyjskich żołnierzy, tłumiących Powstanie Listopadowe. Dalej rozprzestrzeniła się na polską armię powstańczą i w konsekwencji na ludność cywilną. Początkowo nie wiedziano, jak sobie radzić z tą chorobą. Przypuszczano, że przenosi się w powietrzu. Pojawiły się wierzenia, zabobony i mity (m.in. że choroba wędruje nocą, więc uszczelniano okna przed „morowym powietrzem”). Dopiero w połowie XIX wieku odkryto (angielski lekarz John Snow), że bakterie cholery przenoszone są w skażonej wodzie. Ze względu na zagrożenie szerzenia się epidemii zalecano grzebać zmarłych jak najszybciej, w miejscach do tego przeznaczonych - za granicami wsi lub miasta. Pochówkiem miały się zajmować tylko osoby, które doglądały chorego. W XIX wieku epidemie cholery wielokrotnie nawiedzały ziemie polskie oraz Europę. Na terenach gminy Strzegowo i sąsiedniej gminy Radzanów cholera występowała w latach: 1848, 1852-1856, 1865-1866, 1872-1873, 1891-1892, 1897-1898, zbierając swoje straszne żniwo.
Głód oraz inne przebyte choroby, np. grypa, tyfus, sprzyjały obniżeniu odporności, a co za tym idzie zachorowalności na cholerę. Ofiarami epidemii padali najsłabsi: dzieci i osoby starsze. Wymierały całe rodziny. Wiosenne roztopy i podtopienia sprawiały, że większość zanieczyszczeń gospodarskich była zmywana do rzeki i strumieni. Na drogach, przed domami stawiano figurki lub krzyże dwuramienne (tzw. karawaki), które miały chronić przed „morowym powietrzem”. Do dziś zachował się taki krzyż w Pokrytkach koło Niedzborza.
Cholera to zakaźna choroba atakująca układ pokarmowy. Zarażenie następuje przez spożycie wody skażonej ludzkimi odchodami, w której znajdują się szczepy przecinkowca cholery (Vibrio choleroe). Wodę zanieczyścić bakteriami cholery zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele. Obecnie są dostępne doustne szczepionki przeciw cholerze."