Pomnik ofiar hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki)

Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Pomnik ofiar hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki)

Postautor: michalziem » czw kwie 21, 2011 12:25 pm

Pomnik hitlerowskich egzekucji - Rokicie (pow. sierpecki, gm. Mochowo)

O istnieniu tego pomnika dowiedziałem się przypadkiem se strony http://www.ligowo.comyr.com
Na tej stronie jest fotka pomnika na której pomnik nie wygląda najlepiej i zastanawiałem się czy ten pomnik jeszcze w ogóle stoi.
Jednak trochę popytałem i okazało się, ze pomnik stoi nadal. Wczoraj przy chwili wolnego czasu wybraliśmy się z Thomasem aby go odszukać. Znaleźliśmy go zadziwiająco szybko. Jednak napis na tablicy nie rozwiał moich wątpliwości. Ponieważ nadal nie wiem czy pomnik stoi na miejscu egzekucji z
18-08-1944r. gdzie zostało rozstrzelanych 7 Polaków z Chocznia, w tym jedna kobieta.
czy
19-09-1944 r. rozstrzelano 6 osób z Malanowa i Suminka. Podejrzani byli o współdziałanie z partyzantami.

Bardzo proszę Thomasa o dodanie zdjęć pomnika
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » czw kwie 21, 2011 2:40 pm

Zdjęcia z 20.04.2011:
DSC_9857.JPG
DSC_9857.JPG (197.37 KiB) Przejrzano 9021 razy
DSC_9858.JPG
DSC_9858.JPG (191.79 KiB) Przejrzano 9021 razy
DSC_9859.JPG
DSC_9859.JPG (195.89 KiB) Przejrzano 9021 razy
DSC_9860.JPG
DSC_9860.JPG (188.09 KiB) Przejrzano 9021 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: bobola » czw kwie 21, 2011 2:46 pm

Istnieje prawdopodobieństwo, że obie egzekucje wykonano w tym samym miejscu.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » czw kwie 21, 2011 3:03 pm

Popieram myśl boboli. To może być to samo miejsce.

Co do historii lepiej wypowie się michalziem. Kiedy ja używałem słowa "mogiła", poprawiał mnie mówiąc "pomnik", więc pewnie nikt tu nie spoczywa. Ale jak mówię, nie znam historii tego miejsca.
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: michalziem » czw kwie 21, 2011 6:12 pm

Niestety ja tez nie wiem nic więcej.
Poprawiałem Cie dlatego że na stronie ligowa jest napisane POMNIK a nie mogiła. I moim zdaniem jest to pomnik, choć wygląda jak nagrobek. Po pierwsze zwykle jak tylko zima ustępowała w 1945 to ciała ekshumowano na cmentarze, podkreślam zwykle tak było, ale tu nie musiało tak być. Po drugie gdyby to była mogiła to wydaje mi się, że był by trochę inny tekst na tablicy. Podałem dwa argumenty jednak wiem, że oba można bardzo szybko obalić.
Nie pozostaje jednak chyba nic innego jak odwiedzić miejsce jeszcze raz i popytać u miejscowej ludności.
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Czaro » czw kwie 21, 2011 9:53 pm

Też stawiam na pomnik, jako naród jesteśmy konserwatywni w kwestii pochówku zmarłych. Myślę, że rodziny nie zostawiły by w takim miejscu ciał bliskich. Dodatkowo brak tu religijnych detali np. krzyża .
:rower:
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Majsterek » pn sty 26, 2015 10:49 am

Podczas sobotniego (24.01.2015) spaceru Arek spostrzegł pomnik, mimo że nie wiedzieliśmy że cokolwiek się w tym miejscu znajduje. Szliśmy tędy przypadkiem, zbaczając wcześniej z zaplanowanej trasy. Zupełnie jakby coś nas tu przyciągnęło i kazało odwiedzić zapomniany pomnik.
DSC_0192(1).JPG
DSC_0192(1).JPG (319.2 KiB) Przejrzano 8975 razy
Obiekt w opłakanym stanie, wymaga naszego działania.
Warto zauważyć, że tutejszy las osłonił resztki okopów, które urywają się zaraz po wyjściu na pola wsi Rokicie. Miejsce pamięci usytuowane jest właśnie przy okopach.

Mapa
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Majsterek » pt cze 12, 2015 1:57 pm

Jest pomysł na odnowę tego miejsca pamięci, bo na ten moment stan fatalny, przykro patrzeć.

W najbliższą niedzielę (tzn. 14.05.2015) wybieram się w okoliczny "teren", celem wywiadu i pozyskania przychylności okolicznych mieszkańców. Rowerkiem. Więc jeśli ktoś chętny potowarzyszyć, to zapraszam, z Sierpca nie daleko.

Ten przypadek jest ciekawszy od poprzednich naszych renowacji, ze względu na położenie i własność gruntu. Mimo że las, to nie są to Lasy Państwowe. Zobaczymy z czym to się je.
Pomnika nie znalazłem jak dotąd w żadnej państwowej ewidencji. Może najwyższy czas to zmienić.

Tak czy owak zacznę od pogadania z mieszkańcami Rokicia. Tereny okolic Ligowa były dla Niemców jakimś chyba ulubionym miejscem polowań na Polaków. Co i rusz natykam się na nowe wskazówki. Ostatnia rozmowa z dawnym mieszkańcem Rokicia pozwoliła ustalić kolejne, zupełnie nieoznakowane, rozkopane dziś w ramach dzikiej żwirowni, miejsce egzekucji. (Mapa). Prawdopodobnie polegli tam, to Ci pochowani w zbiorowej kwaterze na cmentarzu w Ligowie. Sprawa wymaga głębszego rozpoznania, tylko czasu brak. Następna wieś - Źródła: kolejne miejsce zbrodni.

Poniżej sytuacja oraz fragment mapki z działkami nr 142703_2.0026.201 i 142703_2.0026.202, na granicy których jest zlokalizowany pomnik. Jeśli nie ustalę własności, to trzeba będzie poszukać po księdze wieczystej, wg numeru działki to nie problem, tylko... (czy może ktoś jest w stanie to za darmo załatwić?).
Załączniki
topo.png
topo.png (567.41 KiB) Przejrzano 8955 razy
ewidencja.png
ewidencja.png (739.88 KiB) Przejrzano 8955 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: HETMAN » ndz cze 14, 2015 8:49 am

Witam
Z zamieszczonych zdjęć wnioskuje że pomnik jest w bardzo złym stanie :extra_sick:
Myślę że jeszcze parę lat i będzie rozsypka całkowita :paranoid: -dlatego powinniśmy zadziałać w miarę swoich możliwości :ok2:
Widzę że w pobliżu pomnika są ślady pojazdu-może ktoś dojeżdża do pola.
Na pomniku są świeczki i kwiaty,czyli ktoś dba o pomnik i może coś wiedzieć o tym miejscu.
Trzeba zasięgnąć języka :ok2:
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki

Postautor: Majsterek » ndz cze 28, 2015 4:04 pm

Wraz z Anią odwiedziliśmy dziś miejsce pamięci. Przybyło kilka ciekawych informacji.

Po pierwsze, pomnik znajduje się na gruncie prywatnym. Ów las pozostaje we własności rodziny naszego rozmówcy - sołtysa Rokicia, który wyraził chęć pomocy w naszych ewentualnych działaniach.

Po drugie, spóźnilismy się. Nie żyje już prawdopodobnie żaden świadek wydarzeń związanych z pomnikiem. Kilka lat temu nasze zadanie byłoby ułatwione. Wszystkie zebrane poniżej informacje są już przekazem niebezpośrednim. Stąd tak wiele rozbieżności w zasłyszanych wspomnieniach.

Trzeba zwrócić uwagę że nasi rozmówcy (4 nie spokrewnionych) zwracają uwagę na mnogość aktów niemieckich zbrodni. Jedni łączą pomnik z tą, drudzy z inną tragedią, dokładając jeszcze przy okazji wspomnienie o pojedyńczym rozstrzelaniu kogoś, czy kolejnym miejscu (pagórku) w lesie, gdzie spoczywają ludzkie szczątki. Tłumaczyłoby to tekst pomnikowej tablicy, szeroko zakreślający ramy czasowe wydarzeń (1939-1945)

Jedna historia, zebrana ze strzępków wypowiedzi, dających się łączyć w logiczną całość dotyczy losów czwórki bezimiennych (prawdopodobnie partyzantów), ukrywających się w nieodległym Choczniu, wytropionych przez niemiecki patrol. Późniejsze ofiary miały ukrywać się w chwili przeszukania okolicy w Skrwie. Mimo że byli pod wodą, pies wytropił miejsce w którym ukrywała się dziewczyna. Wraz z pozostałymi 3 mężczyznami, została ono wywieziona właśnie do Rokicia. W lesie w którym znajduje się pomnik, zostali oni rozstrzelani i pochowani. Świadkiem egzekucji był ojciec jednego z naszych rozmówców, który podczas tragicznych wydarzeń miał okazję przebywać w lesie. Szczęśliwie nie został zauważony. Rozbieżności dotyczą narodowości zamordowanych. Możliwe że byli to rosjanie, co wskazywałoby na późniejsze datowanie zbrodni. Zaprzeczał jednak temu inny rozmóca, obstając przy polskiej narodowosci ofiar.

Na plebanii w Ligowie dowiedzieliśmy się, że trop do osób rodzinnie związanych z zamordowanymi w tym lesie (nie koniecznie z tymi opisanymi powyżej) prowadzi do pobliskiego Osieka. Trzeba więc tą sprawę badać dalej czym w najbliższej przyszłosci się zajmę.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » ndz sie 23, 2015 7:43 pm

W najbliższy wtorek (25.08) Wybieram się do Osieka, aby odwiedzić dwa wskazane adresy starszych osób, które rodzinnie są związane z ofiarami egzekucji (o ile jeszcze żyją). Czy ktoś z Sierpca lub okolic byłby zainteresowany rowerowym wypadem w tamte strony?
Awatar użytkownika
Darek L
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:25 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki)

Postautor: Darek L » czw paź 27, 2016 10:49 am

W dniu dzisiejszym pracownicy Urzędu Gminy w Mochowie wykonali prace porządkowe w obrębie pomnika. poniżej kilka fotek
Załączniki
1. Pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG
1. Pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG (289 KiB) Przejrzano 8880 razy
2. Pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG
2. Pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG (328.91 KiB) Przejrzano 8880 razy
3. pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG
3. pomnik w Rokiciu - 27-10-2016.JPG (327.58 KiB) Przejrzano 8880 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik hitlerowskich ezgekucji - Rokicie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pt lis 11, 2016 9:09 pm

Dobrze że udało się zdziałać choć tyle, ale osobiście męczy mnie ta sprawa, bo powinien tam stanąć odnowiony pomnik poległych, prawdopodobnie wielu, a na pewno bezimiennych. Przeszukując ostatnio strony o historycznej tematyce natknąłem się ostatnio na wspomnienia Elżbiety Szpanowskiej, dotyczące gminy Mochowo. link Wcześniejsze moje przypuszczenia co do charakteru istniejącego pomnika jako pamiątki wielu krwawych zdarzeń zdają się potwierdzać w tragicznych wspomnieniach Pani Szpanowskiej. Powinniśmy razem postarać się przynajmniej na początek lepiej oznakować to miejsce. Jest do tergo odpowiedni symbol, powinien stanąć jako znak przy drodze z Ligowa do Skępego. Potrzebuje w Sierpcu i okolicach pomocnych do pracy dusz żeby coś w tej sprawie wskórać. Nie chodzi tu o jakieś roboty polowe, bo to przychodzi najłatwiej, tylko raczej o zaangażowanie, żeby pamięć nie znikła. Pozwolę sobie poniżej coś z rzeczonych wspomnień przytoczyć:
(...)

A teraz o tym, co się działo za rzeką [Skrwą] w sierpniu [1944 r.].
W Choczniu, gdzie stała w kopkach koniczyna, pewnej niedzieli dwóch robotników zauważyło, że ukrywają się za nimi jacyś obcy ludzie. Niedaleko był dwór no i oczywiście Niemiec, więc mu donieśli. Zjechała żandarmeria z Ligowa i okoliczni Niemcy, i zrobili obławę. [Wszystko to] było blisko rzeki, [a tych obcych] było czworo: 3 mężczyzn i 1 kobieta. Rzucili się przepływać rzekę. Jednego zabili, drugiego ranili, gdy wychodził na drugi brzeg – trzeci uciekł, a kobieta schowała się w wodzie przy brzegu, ale znalazł ją pies. Trupa i tych dwoje [złapanych] żandarmi zabrali do Ligowa. Na drugi dzień rozstrzelali ich za Ligowem. Od tej pory za rzeką, w powiecie lipnowskim zaczął się straszny terror. Miała tam być jakaś partyzantka. Tam kogo [Niemcy] spotkali po godzinie policyjnej szedł na rozstrzał. Z okolic Ligowa zabili dużo ludzi; z Malanowa, z Osieka, z Gajów, z Rokicia [świadkiem egzekucji w Rokiciu był Leon Rutecki i jego szwagier, których Niemcy zmusili do wykopania zbiorowej mogiły i zasypania w niej zabitych]. Niech tylko coś się dowiedzieli, że ktoś obcy się u kogoś kręcił – zabierali nawet całą rodzinę i od razu „kula w łeb”. Zawsze to robili bardzo rano. Przyjechała specjalna grupa do Ligowa i zabijali [był to antypartyzancki oddział „Jagdkommando”, który stacjonował na plebani w Ligowie]. Tak było prawie do końca [okupacji]. W tym czasie za rzeką na wprost naszej wioski kopali okopy przeciwczołgowe, więc w naszej wiosce kwaterowali okopnicy i całe [ich] dowództwo. Oni chodzili do pracy, ale nikt inny [- każdy] bał się przejść za rzekę. U nas w sierpeckim było dość spokojnie, mimo że posterunek był 4 km od nas. Czasem wpadali żandarmi, ale specjalnie nie dokuczali. Kiedy przyszła niedziela, a w lecie było sporo młodzieży i zbieraliśmy się na wsi, nikogo nie czepiali. W każdą niedzielę po południu ksiądz odprawiał mszę świętą dla okopników – nawet i Niemcy przychodzili na mszę. [Za to] w Ligowie na cmentarzu były masowe pogrzeby. Każda rodzina chowała swych najbliższych. Można zobaczyć te groby. Ci co wydali [czwórkę nieznajomych] byli po wojnie sądzeni. Dostali po 12 lat więzienia – jeden odsiedział i wrócił, bo był dość młody, drugi zmarł w więzieniu, bo był już starszym człowiekiem.

(...)

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości