Żuromin (pow. żuromiński) - groby żołnierzy i ofiar wojen

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Żuromin (pow. żuromiński) - groby żołnierzy i ofiar wojen

Postautor: krzymen » wt maja 29, 2012 7:11 pm

Będąc przejazdem przez Żuromin, wpadłem na tamtejszy cmentarz. Wiedziałem, że jest tam grób ułana z 1939 r. Zaraz przy wejściu, po lewej stronie znajduje się pomnik z napisem na cokole:
„MĘCZENNIKOM ZA WIARĘ / I OJCZYZNĘ // PARAFIANOM, KTÓRYCH PROCHOM / NIE DANO SPOCZĄĆ / W ŻUROMIŃSKIEJ ZIEMI”
zuromin001.jpg
zuromin001.jpg (71.58 KiB) Przejrzano 1975 razy
Na poziomej płycie napisano:
„ZIEMIA Z MIEJSCA MĘCZEŃSKIEJ / ŚMIERCI BŁOGOSŁAWIONEGO / BISKUPA LEONA WETMAŃSKIEGO / ZAMORDOWANEGO W DZIAŁDOWIE / 1886 – 1941”
„Ś.P. KSIĄDZ STANISŁAW MALINOWSKI / PREFEKT PARAFII ŻUROMIN / ZAMORDOWANY W DZIAŁDOWIE / 1902 – 1941
„DUCHOM – STRAŻNIKOM / PARAFII ŻUROMIN”

W pobliżu tego pomnika, ale po prawej stronie, nagrobek weterana 1863 r. , zwieńczony rzeźbą orła.
„Ś. † P. / MICHAŁ / WILHELM / POWSTANIEC 1863 R. / WŁAŚCICIEL M. BRUDNICE / ŻYŁ LAT 73 / ZM. 25 LISTOPADA 1922 R.”
zuromin002.jpg
zuromin002.jpg (62.4 KiB) Przejrzano 1975 razy
Szukając mogiły ułana poszedłem aleją główną w głąb cmentarza. Napotkani ludzie, chociaż bardzo życzliwi, nie wiedzieli, gdzie jest grób tego żołnierza. Trafiłem na groby osób, które straciły życie na początku 1945 r. …
zuromin003.jpg
zuromin003.jpg (82.68 KiB) Przejrzano 1975 razy
Kpt. Piotr Przybylski, l. 48, zginął tragicznie w styczniu 1945 r.
Bolesław Olszlegier, oficer WP i AK, zginął tragicznie w 1945 r.
A tuż obok …
Stefan Grzegorzewski, kapral MO, l. 32, poległ 2.III.1945 r. „w walce o utrwalenie władzy ludowej” …

Poszukiwania mogiły ułana się przeciągały … Kolejny napotkany człowiek, mężczyzna ok. czterdziestki, wyjął telefon komórkowy :!: … i zadzwonił do mamy :D … i według jej wskazówek zaprowadził mnie prosto do grobu ułana!!!! Mama zawsze pomoże! :spoko:
Widziałem ten grób wcześniej, bo jest blisko grobu powstańca 1863!!!! Nie zwróciłem uwagi na napis :oops: bo nie spodziewałem się, że mieszkańcy Żuromina wystawią prostemu żołnierzowi pomnik jak dla generała!!!
zuromin004.jpg
zuromin004.jpg (73.09 KiB) Przejrzano 1975 razy
„POLEGŁ / W OBRONIE OJCZYZNY / DN. 4 IX 1939 R. / Ś. † P. / STANISŁAW KAJDUŃSKI / SZER. 5 PUŁKU UŁANÓW / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości