Groby - Szczerby (pow. rypiński)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Groby - Szczerby (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » ndz wrz 08, 2013 1:13 pm

Nieopodal ośrodka wypoczynkowego nad Jez. Urszulewskim w Szczutowie, jakieś 700m w głąb lasu od nowego pomnika Powstańców Styczniowych, zlokalizowałem niedawno 2 mogiły z roku 1945. tablice na krzyżach wskazują, że są to groby ofiar Niemców. Niestety zarówno ofiary jak i oprawcy pozostaną bezimienni.
Groby są zorientowane w przeciwnych kierunkach.
Załączniki
mogiły1.JPG
mogiły1.JPG (97.38 KiB) Przejrzano 5444 razy
mogiły2.JPG
mogiły2.JPG (127.66 KiB) Przejrzano 5444 razy
mapka.JPG
mapka.JPG (162.39 KiB) Przejrzano 5443 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiły w lesie (Szczutowo, Pow. Sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn wrz 01, 2014 7:15 pm

Po rozmowie z P. Dariuszem Lazarowskim, który wiele pracy poświęcił badaniu historii Szczutowa i okolic, dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy.
Po pierwsze, krzyże są dwa, a spoczywają tam 4 osoby. Wcześniej miejsce znaczyły krzyże brzozowe.
Spoczywający tu mężczyźni to ofiary niemieckich represji jakie dotknęły ludność okolicznych wiosek w ramach odwetu. Reakcja odwetowa okupanta spowodowana była wykolejeniem przez naszych partyzantów niemieckiego pociągu na pobliskiej linii kolejowej; rozstrzelani zostali mieszkańcy najprawdopodobniej Czumska. W toku rozmowy ustaliliśmy że to nie jedyne z miejsc pamięci w pobliskich lasach, pozostające wciąż słabo znanym. Podobne akty terroru dotknęły mieszkańców innych wiosek. Pan Dariusz starał się zbierać jak najwięcej informacji na temat IIWŚ w okolicach i obiecał, że przekaże nam jeszcze kilka szczegółów. Historia wojny pozostaje tu jeszcze nie spisana, i myślę, że jako TRADYTOR mamy jeszcze w okolicach Sierpca sporo do zrobienia.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Mogiły w lesie (Szczutowo, Pow. Sierpecki)

Postautor: Tradyt » wt wrz 02, 2014 9:57 pm

Pan Darek to sąsiad z mojej rodzinnej wioski czyli Słupi odwala kawał dobrej roboty http://szczutowo.com.pl/ Jak coś to polecam się z pomocą , gdyż praktycznie co drugi dzień bywam u rodziców skąd do pana Darka rzut beretem.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Groby - Szczerby (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » śr wrz 21, 2016 9:43 pm

Ze względu na pogarszający się stan zachowania grobów postanowiłem poświęcić trochę czas i odświerzyć nieco leśne mogiły. Wysprzątałem i wygrabiłem, uporządkowałem zwalone gałęzie. Następnie obsypałem groby czystym piaskiem - w pobliżu wiatr powyrywał drzewa z całymi karpami, więc nie trudno o ten surowiec.W przyszły poniedziałek zamierzam pojechać jeszcze raz do lasu, dokończyć porządki, pomalować metalowy krzyż, wyczyścić tablice i wymienić przynajmniej jeden brzozowy. Jeśli ktoś chciałby się zabrać o 15.40 spod dworca, służę podwózką do szczutowa i z powrotem.

Pozdrawiam
szczutowo 004.jpg
szczutowo 004.jpg (409.78 KiB) Przejrzano 5362 razy
szczutowo 008.jpg
szczutowo 008.jpg (356.03 KiB) Przejrzano 5362 razy
szczutowo 010.jpg
szczutowo 010.jpg (361.85 KiB) Przejrzano 5362 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Groby - Szczerby (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » czw wrz 29, 2016 1:23 pm

Aby dokończyć temat, pomalowałem metalowy krzyż a stary brzozowy zastąpiłem nowym. Mała rzecz, mało roboty a cieszy. Jak się uda dogadać z nadleśnictwem Skrwilno, to damy tu porządną tablicę informacyjną.
IMG_0073.JPG
IMG_0073.JPG (437.16 KiB) Przejrzano 5344 razy
IMG_0074.JPG
IMG_0074.JPG (431.57 KiB) Przejrzano 5344 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Groby - Szczerby (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » śr paź 19, 2016 7:08 pm

Spacerowałem po lesie w ostatni poniedziałek, aż tu nagle patrzę, coś mi się nie zgadza. Droga ta sama, do rzeczonych w temacie grobów, ale jakoś inaczej to wygląda. Podszedłem, patrzę a tu oba brzozowe krzyże nowe (tym razem mniejsze, bardzo estetyczne). Nowe piękne tabliczki z widocznymi napisami. Aż się uszczypnąłem. Pięknie, aż serce rośnie. Tak oto zakwitła niepisana współpraca, nie bardzo wiadomo między kim a kim. Mamy uporządkowone leśne groby, ozdobione wiązankami, białoczerwonymi. Wyleciał metalowy krzyż który nie bardzo tu pasował, i przy okazji ten brzozowy który wystrugałem parę tygodni temu - nie szkodzi, bo efekt jest na plus. Cieszy, że groby nie rozmyją się już na pewno, a przy okazji jest z tego sporo śmiechu: praca zespołowa bez znajomości przynosi efekty. Wypada pozdrowić współpracownika (jeśli ów czyta forum), prawdopodobnie leśniczego.
DSC00009.JPG
Groby - Szczerby (pow. rypiński)
DSC00009.JPG (228.54 KiB) Przejrzano 5325 razy
DSC00010.JPG
Groby - Szczerby (pow. rypiński)
DSC00010.JPG (206.23 KiB) Przejrzano 5325 razy
DSC00011.JPG
Groby - Szczerby (pow. rypiński)
DSC00011.JPG (232.27 KiB) Przejrzano 5325 razy
Ubolewam tylko nad jednym: przy okazji zmiany tabliczek wypadało zmienić tekst na nich zawarty. Oczywiście chodzi mi o zamianę "hitlerowców" na "Niemców". Syjoniści już dziś mają poważne problemy z nazwaniem odpowiedzialnych za ich rzeź. Przeważa u nich pogląd że byli to Polacy. Niemcy za to doskonale opanowali technikę odcinania się od historii, wybielania siebie i oczerniania Polaków. Jest to gwałcenie historii i uważam że podobne treści płynące z tabliczek nie przyczynią się żywotnym interesom państwa polskiego.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości