Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: krzymen » czw sty 16, 2014 1:45 am

W Radzanowie szukałem nie tylko cmentarza z 1915 roku. W materiałach inwentaryzacyjnych PTTK, o których pisałem, był jeszcze wpis:
RADZANÓW, cmentarz grzebalny: GRÓB żołnierzy polskich poległych 1920.
Niczego takiego nie znalazłem. […] Dopiero kilka lat później dowiedziałem się o grobie Przybojewskich z Gołuszyna ...
Grób rodziny Przybojewskich znajduje się na cmentarzu parafialnym w Radzanowie, ale ciężko go znaleźć. Jest schowany pomiędzy innymi grobami. Napotkani ludzie nie potrafili mi pomóc ...
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... e/radzanow
grob.przybojewskich.jpg
grob.przybojewskich.jpg (74.09 KiB) Przejrzano 7508 razy
Jest przykryty zniszczoną płytą betonową. W betonie wydrapano napis:
"GRÓB RODZINY / PRZYBOJEWSKICH Z GOŁUSZYNA".
Żadnych imion, nazwisk, dat … Niewykluczone, że pierwotnie stał tu jakiś pomnik. Może go zniszczono i wtedy grób przykryto płytą betonową? Wiadomo, że pochowano tu Michała Przybojewskiego, właściciela majątku Gołuszyn, którego bestialsko zamordowali bolszewicy 14 sierpnia 1920 r. razem z Kazimierzem Feczką, referentem starostwa w Sierpcu.
nekrolog.przyb.jpg
nekrolog.przyb.jpg (68.55 KiB) Przejrzano 7508 razy
22 września 1920 r. żona M. Przybojewskiego i narzeczona K. Feczki umieściły zawiadomienia o ich śmierci i o ich pochówku w grobowcu Przybojewskich w Radzanowie. M. Przybojewski miał 62 lata. Kazimierz Feczko pochodził z Przemyśla, był studentem Uniwersytetu Lwowskiego i byłym sierżantem I Brygady Legionów Polskich.

Jeszcze historia z sierpnia 1920 roku, opisana w książce Janusza Szczepańskiego „Wojna 1920 na Mazowszu i Podlasiu”.
W opublikowanych pamiętnikach z 1920 r. zdarzają się opisy bohaterskich czynów mieszkańców Mazowsza i Podlasia. Oto jeden z takich opisów: „W jednym z małych miasteczek, Radzanowie nad Wkrą, do młynarza na wiatrak zaszło dwóch czy trzech krasnoarmiejców. Młynarz, krewki człowiek, na obelgę rzuconą na niego zareagował wyrwaniem karabinu pierwszemu z brzega. Wywiązała się walka, której rezultatem były moskiewskie … trupy. Młynarz uzbrojony w karabiny udał się następnie do miasteczka, gdzie kulami sterroryzował „radę”, rozbroił przejeżdżającego kozaka i na jego koniu oddalił się spokojnie w stronę Płońska, gdzie przyłączył się do któregoś z pułków jazdy”.
W książce podano również, że tego ułana odznaczono później Virtuti Militari. Czy coś wiadomo o tym zdarzeniu i czy znane jest nazwisko tego dzielnego mieszkańca Radzanowa?
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: stefan204a » czw sty 16, 2014 7:00 pm

W tabeli mieszkańców są też młynarze


http://ratowoklasztor.blog.pl/2013/09/1 ... ywojennym/
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: krzymen » czw sty 16, 2014 10:26 pm

Stefan, sprawdziłem młynarzy i listę kawalerzystów – kawalerów VM
Tylko jedno nazwisko jest wspólne na obu listach: KOCH
Młynarz Feliks Koch - Koch Wacław, starszy ułan, 19 pułk ułanów, VM nr 4201
Nazwisko to samo, ale imię inne. Pułk zupełnie nie pasuje, bo był w grupie mjr Feliksa Jaworskiego, na południe od Warszawy.

Czy masz informacje jak grób Przybojewskich wyglądał dawniej? Nie chce mi się wierzyć, że nie było tu nigdy żadnego pomnika! Z nekrologu wynika, że w 1920 r. grobowiec już istniał.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: stefan204a » pt sty 17, 2014 9:44 pm

Popytam w sprawie grobowca ale tutaj bardzo mało ludzi wie o co chodzi . Kilka dni to potrwa.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: krzymen » śr wrz 24, 2014 7:49 pm

Witam wszystkich, cześć Stefan,

Przemknąłem przez Radzanów na początku września, wpadłem na cmentarz i ... zobaczyłem odnowiony grób Przybojewskich z Gołuszyna. Grób jest przykryty płytami granitowymi i wygląda teraz porządnie!
radzanow.przyb.jpg
radzanow.przyb.jpg (67.17 KiB) Przejrzano 7477 razy
Niestety na tablicy upamiętniono tylko Michała Przybojewskiego, podając roczne daty jego życia. Ani słowa o tym, że zginął zamordowany przez bolszewików w 1920 roku ... A przecież teraz za takie napisy nic już nie grozi ...
Stefan, widziałem wpis na Twoim blogu. Wiesz coś więcej? Mój adres znasz :smile1:

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: stefan204a » pt paź 03, 2014 11:02 am

Sprawa z Przybojewskimi załatwiona Tablica dla Feczko będzie .Pozdrawiam

Ps. Mam jeszcze kilka perełek na cmentarzu i kontaktów dzięki mojemu blogowi
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: stefan204a » sob sty 03, 2015 3:23 pm

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: krzymen » czw mar 23, 2017 1:03 am

Witam wszystkich, cześć Stefan,
stefan204a pisze:Sprawa z Przybojewskimi załatwiona Tablica dla Feczko będzie
Już jest!
Radzanow12.16.jpg
Radzanow12.16.jpg (74.95 KiB) Przejrzano 7431 razy
Mamy też więcej informacji na temat zbrodni, której ofiarami stali się Michał Przybojewski i Kazimierz Feczko.
Wg. nekrologów zamieszczonych przez rodzinę M. Przybojewskiego i narzeczoną K. Feczki zamordowano ich w Majewie w powiecie rypińskim 14 sierpnia 1920 r. Szukałem tej miejscowości na mapie koło Rypina, ale nie znalazłem.
Tymczasem Stefan (stefan204a) dotarł do księgi metrykalnej parafii Radzanów, gdzie znalazł akty zgonu obu zamordowanych. Zostały sporządzone w Radzanowie 30 sierpnia 1920 r. na podstawie zgłoszenia dwóch mieszkańców Gołuszyna, którzy „oświadczyli, że w dniu czternastym bieżącego miesiąca i roku, o godzinie dziewiątej wieczorem umarł „zamordowany przez bolszewików” w Całowni powiecie Rypińskim Michał Przybojewski”.
Taki sam zapis jest w akcie zgonu Jana Kazimierza Feczko.
Dobrze, że księga była przechowywana w kancelarii parafialnej. Ciekawe, czy w egzemplarzu księgi metrykalnej, przechowywanej w odpowiednim USC zachowały się te akty … Sformułowanie - „zamordowany przez bolszewików” – mogłoby się bardzo nie spodobać jakiemuś poprawiaczowi historii.

O zbrodniach bolszewickich na Mazowszu informowała ówczesna prasa – Kurjer Warszawski i Kurjer Płocki – w październiku 1920 r.
Okrucieństwa bolszewickie na Mazowszu płockim.
(…) W pow. sierpeckim zostali zamordowani dwaj bracia ś. p. Przybojewscy: Michał i Antoni, obywatele ziemscy, urzędnik starostwa, Kazimierz Feczko, Jan Targowski, właściciel Rościszewa, rządca majątku Chamsk, Władysław Rychter, adwokat z Mławy, Czesław Dramiński, którego bolszewicy schwytali w majątku Michała Przybojewskiego, tudzież N. Wrona, właściciel majątku, zamieszkały w Sierpcu.
Bolszewicy tracili swe ofiary w ten sposób, iż rąbali je szablami, następnie zaś do leżących na ziemi strzelali lub też rozstrzeliwali znienacka w pochodzie, przeczem masakrowali cięciami szabel. Po egzekucji zdzierali ubranie i obuwie. Czasem grzebali zwłoki, przeważnie pozostawiali, je niepogrzebane.
Świadek Zofia Przybojewska, córka ś. p. Michała Przybojewskiego, zeznała:
„Dnia 12 sierpnia aresztowano ojca mego i adwokata z Mławy, p. Dramińskiego. Po uzyskaniu pozwolenia od władz, przewiozłam zwłoki śp. ojca i mego narzeczonego, ś.p. Kazimierza Feczki, z Osówki, gdzie ich zamordowano. Głowa i twarz ojca była pocięta szablami (…) Twarz i głowa narzeczonego w podobny sposób zmasakrowane (…)”
W podobny sposób zginął drugi Przybojewski, ś. p. Antoni, którego zamordowano w Łukomiu. Świadkowie, miejscowi chłopi, zeznali, iż bolszewicy po uprowadzeniu go z Pęczkowa, związali go drutem kolczastym i następnie zamordowali w Łukomiu.
Mamy wyjaśnienie dlaczego Kazimierz Feczko spoczywa w grobie Przybojewskich. Był narzeczonym Zofii Przybojewskiej, córki Michała, z którym został zamordowany pod Gójskiem, a nie pod Rypinem, jak z początku myślałem.
Trzy miejscowości wymienione jako miejsce zbrodni – Majewo, Całownia i Osówka – nie znajdują się już w powiecie rypińskim, tylko w obecnym sierpeckim, w gminie Szczutowo.
Calownia.jpg
Calownia.jpg (115.17 KiB) Przejrzano 7431 razy
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: Thomas » czw mar 23, 2017 9:42 am

Krzysztofie, ale ws powiatu rypińskiego się nie pomyliłeś. Do 1 stycznia 1925 roku gmina Gójsk należała do powiatu rypińskiego.
Załączam mapkę z 1893 r. - czerwoną linią wprawdzie zaznaczono zasięg dekanatu rypińskiego, ale ciemna, kreskowana, przerywana linia to ówczesny zasięg powiatu rypińskiego wraz z gminą Gójsk, w której wymienione przez Ciebie miejscowości się znajdowały.
Rypin-1893 [dek i pow].JPG
Rypin-1893 [dek i pow].JPG (112.76 KiB) Przejrzano 7422 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich

Postautor: krzymen » pt mar 24, 2017 10:40 pm

Witam wszystkich,

Tomku - dziękuję za wyjaśnienia. Jak widać wszystkie te miejscowości leżały na samej granicy dawnego powiatu rypińskiego, więc koło samego Rypina mogłem długo szukać :lol:
Na mapie, którą załączyłeś, jest miejscowość ŁUKOMIA. Rozumiem, że to obecne ŁUKOMIE?
Tam zginął brat Michała Przybojewskiego – Antoni.

Przyznam, że podchodzę z rezerwą do informacji zamieszczanych w nekrologach i na nagrobkach. Drukarz wydrukuje, a kamieniarz wykuje, to co mu zleci klient.
Wszystko jednak wskazuje, że Kazimierz Feczko rzeczywiście mógł być byłym legionistą I Brygady.
Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Feczko.KN.rob.JPG
Feczko.KN.rob.JPG (30.13 KiB) Przejrzano 7408 razy
Krzyż i Medal Niepodległości zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 r. Odznaczano nimi osoby, „które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918-1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski".

Odpada więc odznaczenie za 1920 r., a nie słyszałem o tym, żeby dawano KN za wojnę polsko-ukraińską 1918-1919.

Pozdrawiam - Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości