Groby z II wojny światowej – Radzanów (pow. mławski)

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Groby z II wojny światowej – Radzanów (pow. mławski)

Postautor: krzymen » ndz sty 26, 2014 1:10 pm

Na cmentarzu parafialnym w Radzanowie znajdują się groby ofiar II wojny światowej. Będąc tam w 2012 r. szukałem mogił żołnierzy z 1920 i 1939 r. Na jednej z mogił zbiorowych zbudowano widoczny z daleka pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej pochodzącym z terenu parafii Radzanów. Widać go z daleka – na maszcie znajduje się zawsze flaga polska.
radzanow1939.1.jpg
radzanow1939.1.jpg (71.74 KiB) Przejrzano 3257 razy
Na jednej z tablic wyryto napis:
"PAMIĘCI POLSKICH NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W 1939 R. / SPOCZYWAJĄCYCH W TYM GROBIE ORAZ PARAFIAN POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH / W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH I ZAGINIONYCH W LATACH 1939-1945".

„MIESZKAŃCY PARAFII RADZANÓW POLEGLI W 1939 R. – ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO” – wymienione są trzy miejscowości (Radzanów, Wróblewo i Trzciniec) oraz dane ośmiu mężczyzn w wieku od 23 do 36 lat, co wskazuje na to, że byli zapewne żołnierzami rezerwy.

„ZGINĘLI OD BOMB NIEMIECKICH W 1939 R.”
Wymieniono 13 osób w wieku od 2 do 72 lat … Dwie pochodziły z Wróblewa, jedna ze Zgliczyna i dziesięć z Radzanowa (m.in. dwoje dzieci w wieku 2-3 lat)
Druga mogiła znajduje się przy alei głównej cmentarza. Prawdopodobnie spoczywa w niej dwóch nieznanych żołnierzy WP, którzy utonęli podczas przeprawy przez Wkrę.
radzanow1939.2.jpg
radzanow1939.2.jpg (62.94 KiB) Przejrzano 3257 razy
Dane dwóch szeregowców 20 Dywizji Piechoty, którzy polegli 03.09.1939 r. i są pochowani w Radzanowie, znalazłem przypadkowo w publikacji „Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej”, Tom I „Żołnierze Września” (1993). Nie wiadomo jednak, w której z tych mogił spoczywają ...

Stefan, może uzupełnisz mój wpis? Kiedy zginęli ci cywile? Czy Niemcy bombardowali te dwa mosty na Wkrze (Radzanów i Drzazga)? Są jakieś informacje o tej mogile zbiorowej, na której stoi pomnik?
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Groby z II wojny światowej – Radzanów (pow. mławski)

Postautor: stefan204a » ndz sty 26, 2014 1:26 pm

O bombardowaniu mam 2 wpisy na moim blogu. Są to dwie relacje jedna Tadeusza Bartkowskiego druga ks. proboszcza Jagodzińskiego.

http://ratowoklasztor.blog.pl/


Na blogu ty jest także wpis grób dezertera i do tej mniejszej mogiły jest przypisywany.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Groby z II wojny światowej – Radzanów (pow. mławski)

Postautor: krzymen » ndz sty 26, 2014 3:02 pm

stefan204a pisze:O bombardowaniu mam 2 wpisy na moim blogu. Są to dwie relacje jedna Tadeusza Bartkowskiego druga ks. proboszcza Jagodzińskiego.
Bardzo ciekawe relacje! Stefan, czy zapoznałeś się z pracami Mariusa Emmerlinga np. Luftwaffe nad Polską 1939 część 2. Kampfflieger i Luftwaffe nad Polską 1939 część 3. Stukaflieger. Emmerling był mocno krytykowany za tendencyjność i brak krytycznego podejścia do niemieckich materiałów. Taki sam zarzut można także postawić polskim autorom, którzy bezkrytycznie podchodzili do polskich dokumentów i dodatkowo w pracach o wojnie obronnej 1939 r. zupełnie i świadomie pomijali dokumenty niemieckie - bo to faszystowska propaganda :lol: Emmerling przekopał się przez masę materiałów archiwalnych i za to trzeba mu oddać sprawiedliwość. Mógł coś znaleźć o bombardowaniu Radzanowa ...
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Groby z II wojny światowej – Radzanów (pow. mławski)

Postautor: stefan204a » ndz sty 26, 2014 3:39 pm

Mam już ustalone jaka jednostka dokonała tego i kto nią dowodził. Właśnie Emmerling pomógł :rower:

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości