Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » czw wrz 12, 2013 8:44 pm

Witam
Leśna mogiła jadąc w kierunku ŁĄCKA,po prawej stronie od jeziora.
3 marca 1940 roku zamordowano , przez Niemców , 23 osoby z Płocka- TYLKO ZA TO ŻE BYLI POLAKAMI.
13 ofiar nie zidentyfikowano.
Łąck.jpg
Łąck.jpg (220.89 KiB) Przejrzano 10534 razy
Łąck2.jpg
Łąck2.jpg (273.75 KiB) Przejrzano 10534 razy
Łąck1.jpg
Łąck1.jpg (207 KiB) Przejrzano 10534 razy
Łąck 3.jpg
Łąck 3.jpg (250.13 KiB) Przejrzano 10534 razy
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Łąck (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pt paź 03, 2014 6:01 pm

Dzięki zaangażowaniu ze strony Nadleśnictwa Łąck i naszej czerwcowej, docenionej renowacji w pobliskim Wincentowie, i ten obiekt doczeka się w najbliższym czasie zasłużonego "remontu". Wsparcie ze strony leśników w postaci niezbędnych materiałów mamy zapewnione. Wystarczy trochę chęci żeby tam pojechać i pomalować co się należy.
Powinniśmy także zadbać o tę blaszaną tablicę wiszącą na słupie krzyża. Mam taki pomysł, aby w porozumieniu z leśnikami zdjąć ją, odpowiednio odczyścić, zretuszować zardzewiałe skazy i zafoliować samoprzylepną, przezroczystą okleiną. Patent wypróbowany - załatwiłem tak tabliczkę z nr domu 15 lat temu - nie ma śladu korozji. Przy okazji jest to sposób tani, i zachowamy wygląd tego miejsca.
Czy są chęci żeby tam podziałać? nawet w jakiś ładny październikowy weekend (o ile warunki pozwolą). Przed zimą byłoby zabezpieczone, a tablicę ogarnęło by się przez zimę i na wiosnę wróciłaby na swoje miejsce.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Miejsce egzekucji - Łąck (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz paź 05, 2014 7:41 am

Piter, jak najbardziej jestem za proponuję w weekend zrobić zebranie zainteresowanych.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji - Łąck (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » sob lis 01, 2014 9:23 pm

Witam
Dziś święto zmarłych

Byłem na mogile zapalić znicz 23 osobą pomordowanym w Grabinie.
Podczas dochodzenia do mogiły zbiorowej spotkałem rodzinę zamordowanego w masowej mogile
Pan Gesek Eugeniusz lat 39 kierownik szkoły podstawowej w Płocku.
Z rozmowy z rodziną dowiedziałem się że po zamordowanego Pana Geska Eugeniusza do miejsca jego zamieszkania przyszedł folksdojcz który był uczniem Pana Geska.
Ten folksdojcz wskazał Niemcom gdzie mieszka kierownik szkoły.
Pan Gesek Eugeniusz został rozstrzelany w lesie w Grabinie wraz z innymi ludźmi tylko za to że był Polakiem .

Poinformowałem rodzinę zabitego iż będziemy odnawiać to miejsce -bardzo się ucieszyli.
1.jpg
1.jpg (145.31 KiB) Przejrzano 10416 razy
Pozdrawiam
:papa:
HETMAN
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » ndz maja 10, 2015 7:53 am

Po renowacji, którą TRADYTOR przeprowadził ubiegłej jesieni, obiekt przedstawia się znacznie poważniej niż poprzednio.
Szczególnie zaangażowany w odnowę był nasz kolega HETMAN, który ciągle dogląda zarówno tą, jak i inne pamiątki po zbrodniach z przed lat, dbając o należny im wygląd.
Zdjęcia na 09.05.2015
g6.jpg
g6.jpg (221.79 KiB) Przejrzano 10373 razy
gr4.jpg
gr4.jpg (224.72 KiB) Przejrzano 10373 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » czw wrz 01, 2016 5:12 pm

Temat pomordowanych w lasach Łąckich co jakiś czas powraca. Ostatnio rozmawiałem z leśniczym ordynującym teren w okolicy tego miejsca pamięci. Zainteresowany nowymi wskazówkami od starszych mieszkańców, pytał mnie czy nie mam informacji o innych pochówkach w tej okolicy. Okazuje się że Hetman miał rację, gdy mówił o kolejnych mogiłach w tym rejonie. Leśniczy rozmawiał ze starszą Panią, która dokładnie pamięta, że chodziła w latach 50 na groby(!) położone koło rowu przeciwpancernego. Miało być ich tam wiele w większym skupisku. Leśniczy nie rozpoznał w tym terenie żadnych pozostałości pochówków podczas niedawnej zrywki drzew. Pytanie, dla czego przez lata owe miejsca spoczynku po prostu zniknęły.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » czw wrz 01, 2016 10:04 pm

Fragmenty z relacji zamieszczonej w książce "Ruch oporu ZWZ-AK w obwodzie Gąbin" w rozdziale "Placówka Łąck":
"Było rozstrzelanie na drodze Płock - Dębowa Góra. Jeden człowiek się stamtąd uratował. I uciekł w bieliźnie do Łącka, bo to niedaleko , może kilometr, i szczęśliwym trafem, jak ja do pszczelarza pukałem kiedyś, tak on zapukał do M. - .... - zapukał do okienka , takie glinianki były przy drodze tam, M. go schował u siebie na górze... , ... po wojnie jeszcze próbowaliśmy go poszukać, ale się nie udało. To był jedyny człowiek, który z tego rozstrzelania ocalał".

(możliwe, że autor tej relacji były partyzant AK żyje, w wakacje w Zdworzu słyszałem o mieszkającym tam liczącym sobie już ponad 90 lat Panu, który "dobrze pamięta co się tu we wojnę działo", jego nazwisko jest takie samo jak autora tej relacji).
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » śr lis 30, 2016 7:12 pm

Lektura opracowania Z dziejów Armii Krajowej w inspektoracie płocko-sierpeckim pozwala uzupełnić wątek tego miejsca egzekucji o ważne fakty, i temat nieco rozwinąć. Okazuje się że jest to nie tylko pomnik ofiar niemieckich zbrodni, ale także radzieckiego przemilczenia tego kim ci biedacy byli.

W rozdziale 2 wspomnianej książki zamieszczona jest informacja o problemach organizacyjnych w pierwszej fazie formowania struktur SZP (Służby Zwycięstwu Polski). Okazuje się że cała grupa patriotów, zdecydowanych podjąć walkę w ramach organizacji podziemnej, została w zarodku zdławiona i właśnie w Łąckim lesie stracona. Nie zostali oni zdekonspirowani ani ujęci podczas jakiejkolwiek akcji. Natomiast godnym pożałowania jest fakt, że powtarza się tu schemat zdrady i donosu przez niemieckich sąsiadów. Okazuje się że to pastor Schendel, współpracujący z gestapo, znający płockie środowisko patriotyczne zajął się likwidacją polskiego, niepotrzebnego ewangelikom elementu.

Kim więc byli rozstrzelani tutaj? Jednak(!) bohaterami - zdecydowanymi organizować walkę o Polskę w najtrudniejszym czasie, i w tym czasie przez niemieckiego okupanta zamordowanymi. Zrzeszeni w SZP i powiązani z organizacją. Akcentuję tutaj wagę ich czynu, na przekór dającym się często słyszeć argumentom, jakoby zbyt wielu poległych nazywano bohaterami.
Taki zdaje się był zamysł radzieckich spadkobierców zbrodni Niemców: owszem, wykorzystamy leśne mogiły jako straszak przeciwko Niemcom, ale ni słowem nie zająkniemy się, że spoczywają w nich znienawidzeni później "karłowie reakcji" (żołnierze podziemia), tylko jacyś przypadkowi, często bezimienni straceńcy.

Przechodząc do nazwisk, trzeba przyznać, że pastor Schendel wiedział kogo morduje i jak wielkie będą straty dla lokalnej tkanki Polskiej. Sporządzając listy dla gestapo wziął na celownik wybitnych patriotów, którzy faktycznie mieli i ambicję i wszelkie atuty ku temu aby pociągnąć ludzi do oporu przeciwko Niemcom (a może później również przeciwko Rosjanom - tzw. sowietom). Były to osoby szanowane i zdolne w organizatorskim rzemiośle.
W opracowaniu wymieniono następujące osoby wzmiankowane na tablicy pamiątkowej na mogile:
  • Dorobek Leon - kierownik szkoły w Radziwiu
  • Gessek Eugeniusz - Organizator i dowódca Służby Zwycięstwu Polski na terenie Płocka. Znany w Płocku kierownik szkoły podstawowej, a jednocześnie gimnazjalny nauczyciel wychowania fizycznego (porucznik rezerwy)
  • Zieliński Stefan z żoną Janiną - Stefan był rejentem
Autorzy podają inną niż na tablicy datę powyżej opisanej egzekucji: 05.03.1940 a nie 03.03.1940. Ekshumowani w kwietniu 1945 polegli mają spoczywać na płockich cmentarzach, głównie przy ul. Kobylińskiego.

Ciekawym jest, że niespełna miesiąc wcześniej, również pod Łąckiem miała się odbyć jeszcze jedna egzekucja. 10.02.1940 zginęli:
  • Tadeusz Czapliński
  • Konstanty Lipiński - aptekarz z Płocka
  • Michał Niemir - redaktor popularnej gazety płockiej "Głos Mazowiecki"
  • Władysław Nowicki - legionista, członek SZP
  • Mieczysław Pawlicki
  • Szczepan Praszkiewicz
  • kilkanaście innych osób

Nie wiem gdzie dokładnie miała miejsce ta egzekucja. Zdaje się to być wydarzenie odnotowane w opracowaniu: "Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-1945, województwo płockie", Warszawa 1985., s. 53 i 54, gdzie obie egzekucje potraktowano łącznie, i oznaczono jako zaistniałe w styczniu:
lllI.jpg
lllI.jpg (85.74 KiB) Przejrzano 10285 razy
Wszyscy powyżej wspomnieni zostali wydani przez niemieckiego pastora. Aresztowani na początku 1940.

Zgromadzone powyżej informacje przyczynią się na pewno do sporządzenia tekstu na tablicę informacyjną którą wreszcie trzeba postawić. Leśnicy są zaangażowani, brakuje tylko szczegółów owej historii. Tym bardziej proszę o pomoc, jeśli ktokolwiek z czytelników dysponuje relacjami bądź zna dokumenty świadczące o dokonanej tu zbrodni.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » śr lis 30, 2016 10:20 pm

Witam
Majsterek pisze:Ciekawym jest, że niespełna miesiąc wcześniej, również pod Łąckiem miała się odbyć jeszcze jedna egzekucja. 10.02.1940 zginęli:
Tadeusz Czapliński
Konstanty Lipiński
Michał Niemir - redaktor popularnej gazety płockiej "Głos Mazowiecki"
Władysław Nowicki - legionista, członek SZP
Mieczysław Pawlicki
Szczepan Praszkiewicz
kilkanaście innych osób

Nie wiem gdzie dokładnie miała miejsce ta egzekucja. Zdaje się to być wydarzenie odnotowane w opracowaniu: "Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-1945, województwo płockie", Warszawa 1985., s. 53 i 54, gdzie obie egzekucje potraktowano łącznie, i oznaczono jako zaistniałe w styczniu:
ł

Tu pisałem o Lipińskim który był aptekarzem
viewtopic.php?f=79&t=4622&p=22542&hilit ... 5ck#p22542
To jest ta mogiła 43 zamordowanych którą odnawialiśmy.

Tak wtedy opisałem o Lipińskim:
Podczas ekshumacji jedna pani o nazwisku Lipińska z Płocka, rozpoznała zabitego męża.
Mąż jej w ubraniu,palcie o nazwie pelisa mijał wbitą igłę którą osobiście wbiła żona zabitego aptekarza Lipińskiego.
Apteka Lipińskiego była na rynku w Płocku.
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » czw gru 01, 2016 9:02 pm

Witam
Czasem mam olśnienia-wizje :smile1:
Mamy w lesie w Wincentowie odnowiony pomnik ale niema informacji kto tam został rozstrzelanych.
Mamy nazwiska 10 osób

Wykonam tablice informacyjną na której będzie widniało 10 nazwisk osób rozstrzelanych.

Musimy załatwić zezwolenie od nadleśnictwa Łąck żeby umieścić tablice.
Nie wiem tylko kto był wiceprezydentem m.Płocka?-proszę o podanie nazwiska

Tablice już jutro zaczynam wykonywać :ok2:
Tyle chociaż możemy dla tych Polaków zrobić.
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pt gru 02, 2016 12:01 pm

Hetman, spokojnie, tablice postawią leśnicy, i będzie tam nasze tradytorowe logo oraz informacja że robiliśmy tam remont. Musimy tylko zebrać i zredagować informacje na tablice. Same nazwiska ofiar to mało. Na razie nic nie rób, ewentualnie pogadaj ze starszymi ludźmi z okolicy.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » pt gru 02, 2016 6:51 pm

I tak coś zrobię :extra_saywha: :lol2:
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt lut 14, 2017 5:51 pm

Okazuje się że represje niemieckie dotknęły nie tylko wspomnianego w poprzednich postach Eugeniusza Gessek ale również jego rodzinę. Poniżej zdjęcie rodzinnego grobowca, na zabytkowym cmentarzu w Płocku, ul. Kobylińskiego:
1A.jpg
1A.jpg (304.83 KiB) Przejrzano 10187 razy
A2.jpg
A2.jpg (286.02 KiB) Przejrzano 10187 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji - Grabina (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » ndz maja 06, 2018 9:19 am

Witam
Dostałem małą informacje odnośnie kto upamiętnił po wojnie to miejsce.
Grób zaprojektowali i wykonali społecznie, współpracując ze stocznią radziwską - radziwiacy.
Mała informacja a cieszy :smile1:

Pozdrawiam
HETMAN
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości