Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Postautor: Majsterek » śr maja 04, 2016 8:21 pm

Na miejscowym cmentarzu znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy, poległych jak informuje tablica w 1918. Stan nagrobka jest opłakany - kruszejące lastryko. samo położenie między dwoma o wiele starszymi, kamiennymi monumentami jest trochę zastanawiające. Wydaje się że była to część cmentarza przeznaczona dla dziedziców. Nie znalazłem żadnych informacji na temat pochowanych tu wojskowych.
Załączniki
Foty_I_2015 501.jpg
Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)
Foty_I_2015 501.jpg (481.26 KiB) Przejrzano 3461 razy
Foty_I_2015 502.jpg
Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)
Foty_I_2015 502.jpg (355.72 KiB) Przejrzano 3461 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Postautor: krzymen » śr sie 04, 2021 1:12 pm

Majsterek pisze:
śr maja 04, 2016 8:21 pm
Na miejscowym cmentarzu znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy, poległych jak informuje tablica w 1918.
Majsterku – skąd przypuszczenie, że mogiła jest symboliczna? Czy na tych „o wiele starszych, kamiennych monumentach” są jakieś napisy lub ślady po mocowaniu tabliczek?
W serwisie timenote podają, że jest to mogiła zbiorowa nieznanych żołnierzy WP poległych w 1918 r. Powołują się na nieistniejącą już stronę ROPWiM (chodzi zapewne o bazę grobów wojennych, która niestety już dawno zniknęła z Internetu).
https://timenote.info/pl/Bogurzyn-(gm-W ... parafialny
Na tabliczce jest jednak napis:
„MOGIŁA / ZBIOROWA / ŻOŁNIERZY / POLEGŁYCH / W 1918 r.”
O żołnierzach Wojska Polskiego nie ma tam ani słowa ;)

Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Postautor: Majsterek » śr sie 04, 2021 1:35 pm

Pisząc "symboliczna" chodziło mi o jej wygląd i wielkość, wyraziłem się mało precyzyjnie. Jeśli jest to mogiła zbiorowa, to sam pomnik faktycznie jest symboliczny, jeśli nie malutki. Na tych kamieniach po obu stronach są jakieś napisy, ale nie byłem w stanie ich odczytać. Nie wiem skąd im się wzięło że chodzi o żołnierzy WP.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Postautor: krzymen » śr sie 04, 2021 4:49 pm

Proponuję lekturę fragmentu wspomnień Zofii z Rudowskich Szałowskiej, która od 1913 r. mieszkała w Bogurzynie.
„Bogurzyn ze wspomnień Zofii Szałowskiej” - http://www.rudowscy.sad1.pl/index.php/g ... zalowskiej
Autorka była wtedy małą dziewczynką ale zapamiętała parę szczegółów z walk niemiecko-rosyjskich 1914/1915, „wizyty” bolszewików w 1920 oraz pobytu żołnierzy polskich, którzy przypadkowo spowodowali pożar dworu i zabudowań gospodarczych. Żadnych tragicznych wydarzeń z 1918 r. nie zanotowała …
Mogiła z 1918 r. może być zatem pamiątką z końca 1914 r. i początków 1915. Ktoś zapamiętał, że I wojna światowa skończyła się w 1918 r. i taką datę umieścił na tablicy. Nie wykluczam także roku 1920 – przecież w tej okolicy były walki, a bolszewicy byli w Bogurzynie. Data „1920” mogła kłuć w oczy jakiegoś „towarzysza” i żeby zabezpieczyć mogiłę przed zniszczeniem dano „1918”. Obstawiam więc, że spoczywają tu żołnierze z 1914/1915 albo Polacy z 1920.
Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa - Bogurzyn (pow. mławski)

Postautor: krzymen » pn sie 23, 2021 8:40 pm

Byłem w Bogurzynie. Całego cmentarza nie przeszukiwałem – jest mały i z góry założyłem, że Majsterek już dokładnie wszystko sprawdził. Odszukałem bez problemu grób, który uznał, iż jest być może mogiłą zbiorową z 1939 r. i grób żołnierzy z 1918 r. Płyta z lastryko rzeczywiście się sypie – nadgryzł ją „ząb czasu” … marnie to wygląda. Przyjrzałem się także dwóm starym pomnikom. Na mniejszym nie odnalazłem żadnych śladów napisu. Może został skuty lub nigdy go nie było.
Odczytałem napis z większego pomnika:
„DOM / Ś. P. JAKÓB STALMACH / ŻOŁNIERZA WOJSK POLSKICH / ŻYŁ LAT 72 / ZMARŁ 7 KW. / 1872 R. / U SYNA SWEGO / PROBOSZCZA / W BOGURZYNIE"
Jest to zatem grób byłego żołnierza armii Królestwa Kongresowego - możliwe, że także weterana Powstania Listopadowego.
Żadna z osób napotkanych na cmentarzu nie słyszała o pochówkach z 1939 r.
Majsterku ! Znalazłem w Internecie publikację – TRADYCJA MAZOWSZA, powiat mławski. Przewodnik subiektywny.
http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/ ... lawski.pdf
Na stronie 72 (Bogurzyn, gmina Wiśniewo) znalazłem takie zdanie
Na cmentarzu parafialnym znajdują się liczne groby żołnierzy poległych w 1918 r. oraz w wojnie obronnej 1939 r.
Ja w każdym razie „licznych” grobów żołnierzy poległych w 1918 i 1939 tam nie znalazłem. Zatem Majsterku, albo obaj jesteśmy gapowatymi gamoniami :lol: albo autorzy tego „subiektywnego” Przewodnika brali informacje z czapki … albo mogiły zostały zlikwidowane.
Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości