Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Miejsce ludobójstwa - Brzezinki (pow. Brodnicki)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 719
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Miejsce ludobójstwa - Brzezinki (pow. Brodnicki)

Postautor: Majsterek » pn lis 28, 2016 7:10 pm

Cichy las między jeziorami Brodnickiego Parku Krajobrazowego, stare sosny towarzyszą piechurom przemierzającym zielony turystyczny szlak. Prowadzi tędy leśna droga z Brzezinek do Pokrzydowa, przecinająca mostkiem nurt Skarlanki między jeziorami Strażym i Bachotek. W oddaleniu od większych ludzkich siedzib, w dolinnym zagłębieniu Niemcy dokonywali tu rzezi. Zamordowali kilkuset Polaków a pod koniec wojny, w obawie przed ujawnieniem zbrodni spalili ciała - jak w wielu innych przypadkach. Jesienią 1944 roku w tym samym lesie ekspedycja gestapo przez dwa tygodnie wykopywała trupy pomordowanych i paliła je. Nocami zwłoki dowożono tu również z innych miejsc. - Podaje Gazeta Brodnicka. Kilka metrów powyżej znajduje się wąwóz, przed wojną strzelnica wojskowa, którą hitlerowcy wykorzystali jako miejsce dla swych zbrodni. Zabijać zaczęli już 10 września 1939.
Kim były ofiary? - głównie okolicznymi mieszkańcami, choć nie tylko. Część nazwisk ma brzmienie niemieckie - wielu było w okolicach ewangelików, krew mieszała się bez względu na pochodzenie.
Kim byli mordercy? - Nadludźmi żądnymi przestrzeni życiowej, zdolnymi zabijać w imię przekonania o wyższości swej rasy, zdecydowani pozbyć się niepotrzebnych podludzi. Do dziś śpiewają "Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na świecie", (w swoim hymnie). W dużej części spokojnie dożywający swych lat w odległym kraju za oceanem.
1-brodnica_163.jpg
1-brodnica_163.jpg (322.67 KiB) Przejrzano 288 razy
2-brodnica_164.jpg
2-brodnica_164.jpg (262.84 KiB) Przejrzano 288 razy
Pomnik zaprojektował Juliusz Wilski z Bydgoszczy. Wybudowano go i odsłonięto w kwietniu 1958 roku a w listopadzie 2012 nadleśnictwo Brodnica przeprowadziło remont. Umieszczono tablicę z nazwiskami niektórych tylko, zidentyfikowanych ofiar. Pozostawiono miejsce na kolejne tablice z nazwiskami - badania trwają.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości