Strona 1 z 1

Mogiła Pawła Wysiagina - Zwierzyniec (pow. hajnowski)

: wt lut 21, 2017 11:44 pm
autor: ekologEKO
Przy drodze prowadzącej z leśnej osady Puszczy Białowieskiej Zwierzyńca w kierunku miejscowości Budy zobaczyć można po lewej stronie,pośród lasu niewielki głaz. Tekst na stosunkowo nowej tablicy brzmi : PAWEŁ * WYSIAGIN* ŻOŁNIERZ ARMII * RADZIECKIEJ* Poległ w 1944 r.* PAŹDZIERNIK 2002 R.. Obiekt wygląda na zadbany, otoczony jest ogrodzeniem.
Młody żołnierz Armii Czerwonej został zastrzelony przez Niemca popołudniu 17 lipca 1944 roku.Oddział, którego żołnierzem był P. Wysiagin przechodził przez Tryb Zwierzyniecki. Szedł ostatni, nagle zobaczył żołnierza niemieckiego celującego w jego kierunku broń. Cofnął się, ale nie zdąrżył. Poległ.Przez towarzyszy broni z oddziału pochowany został w tym miejscu. Grupa żołnierzy niemieckich ukrywających się lesie została zlikwidowana tego samego dnia.
Po wojnie na mogile ustawiono krzyż wraz z tablicą. W listopadzie 1980 roku wystawiony większy, drewniany pomnik autorstwa Stanisława Wakulińskiego(widoczny na zdjęciu niżej ). Drewno nie sprawdziło się jako trwały materiał dla upamiętnienia. Pomnik rozpadł się ostatecznie w lipcu 2002 roku. W listopadzie 2002 roku miejscu pamięci nadano obecny wygląd.Droga do pomnika wyłożona jest kostką brukową, w co muszę uwierzyć na słowo- ja szedłem po śniegu.
Pomnik znajduje się na terenie leśnictwa Wilczy Jar w oddziale 419Da.