Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Mogiła kaprala Bolesława Barwiaczonka - Budy ( pow. hajnowski)

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 283
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Mogiła kaprala Bolesława Barwiaczonka - Budy ( pow. hajnowski)

Postautor: ekologEKO » śr lut 22, 2017 12:42 am

Przy drodze w miejscowości Budy, niedaleko od jedynego skrzyżowania miejscowości znajduje się skromny pomnik wskazujący na miejsce pierwotnego pochówku bohaterskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939 roku.
Bolesław Barwiaczonek urodził się w Woreńcach koło Wilna w 1916 roku. Był kapralem 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Wołkowysku.Służył w plutonie szwadronu ciężkich karabinów maszynowych. Oddział, w którego szeregach walczył podczas wojny obronnej 1939 dotarł 16 września do Hajnówki. Bronił tej miejscowości dnia 17 września. Następnie walczył w Lipinach. Został zraniony odłamkiem w głowę. Zmarł podczas ewakuacji oddziału w kierunku Białowieży. Pochowano go w Budach. Wieś Budy została spacyfikowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Mogiła szczęśliwie się zachowała. Po wojnie została objęta opieką przez młodzież szkolną i mieszkańców Hajnówki. W 1964 roku przez Gminna Spółdzielnię w Hajnówce został ufundowany nagrobek. Dokonano odsłonięcia przy asyście wojskowej. Zwłoki żołnierza ekshumowano 20 listopada 1973 roku i przeniesiono na Cmentarz Wojenny w Białymstoku.Przeniesiono także tablicę znajdującą się na pomniku. Było to spowodowane tym, że mogiła znajdowała się na prywatnej posesji, gdzie rozpoczynano prace budowlane. W skutek protestów mieszkańców w miejscu pierwszego pochówku stanął pomnik. W 2008 roku pomnik przeniesiono w miejsce położone bliżej drogi. Skwer w centrum Hajnówki nosi imię kaprala B. Barwiaczonka. Odsłonięto tam także głaz pamiątkowy jemu poświęcony.
Więcej o szlaku bojowym i powojennych losach miejsca pamięci można przeczytać tutaj : http://hajnowka.strefa.pl/bb.pdf
Załączniki
DSC05359.JPG
DSC05359.JPG (239.97 KiB) Przejrzano 429 razy
DSC05357.JPG
DSC05357.JPG (276.81 KiB) Przejrzano 429 razy
DSC05358.JPG
DSC05358.JPG (287.85 KiB) Przejrzano 429 razy
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości