Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Mogiła Ułanów - Leszczewek (pow. suwalski)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 821
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mogiła Ułanów - Leszczewek (pow. suwalski)

Postautor: Majsterek » pn sie 05, 2019 2:47 pm

W sąsiedztwie cmentarza z IWŚ znajduje się utrwalona pomnikiem mogiła dwóch ułanów poległych podczas polsko-litewskich walk o Suwalszczyznę we wrześniu 1920. Polegli to Wawrzyniec Walkowiak i Stanisław Walotka.
2-IMG_20190729_174732.jpg
2-IMG_20190729_174732.jpg (98.24 KiB) Przejrzano 1619 razy
3-IMG_20190729_174752.jpg
3-IMG_20190729_174752.jpg (113.53 KiB) Przejrzano 1619 razy
Można tu przypomnieć, że był to czas gdy Litwini bardzo chcieli skorzystać z bolszewickiego najazdu na Polskę i przy okazji realizować swoje cele. Sytuacja zmieniła się oczywiście po odepchnięciu Rosjan spod Warszawy w sierpniu. 27 sierpnia dowództwo 2. Armii wydało rozkaz operacyjny nr 45 nakazujący opanowanie rejonu Augustowa, Suwałk i Sejn.Uzupełnieniem była instrukcja postępowania z Litwinami:
Dtwo Armii wychodzi z założenia, że te obszary, które przed ofensywą bolszewicką były w posiadaniu polskim, należą w dalszym ciągu do Polski. Jeżeli bolszewicy przekazali władzę Litwinom, to należy drogą ugodową wymóc ich wycofanie, stawiając krótkoterminowe ultimatum, grożące rozbrojeniem. W ostateczności należy z całą stanowczością rozbrajać te oddziały litewskie, które dobrowolnie nie opuszczają polskich obszarów.
Początkowo Litwini ustępowali bez walki, ale we wrześniu podjęli zorganizowane natarcie. Uderzenie litewskie nie tyle zaskoczyło co zdziwiło naszego dowódcę, majora Skrzyńskiego, który relacjonował później:
Na początku rozmowy wyraziłem zdziwienie z powodu napadu bez wypowiedzenia wojny i wyraziłem przypuszczenie, że prawdopodobnie powstało tu jakieś nieporozumienie. Zażądałem sprawdzenia [tego] telefonicznie w Kownie. Dowódca litewski zgodził się ze mną i wysłał z meldunkiem żołnierza. Staliśmy przez dłuższy czas, rozmawiając ze sobą przyjaźnie i spokojnie. W pewnej chwili nadjechał na zgrzanym koniu od strony Berżnik kawalerzysta litewski, coś na boku zameldował oficerowi litewskiemu i ten, podchodząc i salutując powiedział mi – panie majorze, otrzymałem rozkaz do dalszego natarcia
Po serii litewskich ataków odpieranych przez Polaków przystąpiono do negocjacji. 7 października podpisano tzw. umowę suwalską, która określiła przebieg granicy - co ciekawe, dziś granica z Litwa na tym odcinku pozostaje w zgodzie z ustaleniami umowy.

Ciekawy artykuł Krzysztofa Skłodowskiego w lokalnej prasie.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości