Strona 1 z 1

Pomnik w hołdzie poległym - Kręćkowo (pow. sierpecki)

: wt sty 07, 2014 1:38 pm
autor: zbyszekg9
We wsi Kręćkowo stoi pomnik postawiony w 1979 roku ku czci mieszkańców Kręćkowa, którzy zostali zamordowani w czerwcu 1944 roku w czasie okupacji hitlerowskiej. Zginęło wówczas 36 mieszkańców wsi, o czym zaświadcza stosowna tablica.

Re: Pomnik w hołdzie poległym - Kręćkowo (pow. sierpecki)

: wt sty 07, 2014 8:17 pm
autor: Jacek&Agatka
W publikacji Milczący świadkowie mijających lat... Przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo mojego i Thomasa współautorstwa, zapisaliśmy informacje z przekazu ustnego najstarszych mieszkańców wsi, iż "Niemcy zabierali wszystkich po kolei , mężczyzn, kobiety i dzieci, by rozstrzelać ich w odwecie za opór stawiany okupantowi".
Pomnik został postawiony przez mieszkańców wsi.

Re: Pomnik w hołdzie poległym - Kręćkowo (pow. sierpecki)

: śr wrz 09, 2020 1:41 pm
autor: Majsterek
W marcu, czerwcu i lipcu 1944 niemcy mieli aresztować 40 mieszkańców Kręćkowa, a 36 z nich zginęło w obozach koncentracyjnych. Taką wzmiankę znaleźć można w publikacji ROPWiM z 1980 Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lat wojny 1939-1945. Staram się znaleźć bardziej precyzyjne informacje na temat wywózek z wsi dawnej gminy Lisewo, bo okazuje się, że takie same historie dotyczą choćby pobliskiego Antoniewa. Są lokalnie znane personalia niemieckiego kolonisty bądź zdrajcy wciągniętego na DVL, który miał odpowiadać za typowanie Polaków i szczególne nasilenie wywózek właśnie w tej okolicy. Może uda się złapać kontakt z rodziną którejś z 4 osób, które przetrwały obóz.