Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi - Lipianki (pow. płocki)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1495
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi - Lipianki (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » czw sty 28, 2016 10:04 pm

30 września 1944 roku Niemcy zorganizowali obławę na partyzantów działających w okolicznych lasach. Obława nie przyniosła pożądanego rezultatu, choć kilku partyzantów i mieszkańców okolicznych wsi stracono. Za współpracę i pomoc, z którą spieszyli partyzantom mieszkańcy Lipianek, posypały się represje na nich oraz na mieszkańców sąsiednich wiosek (przesłuchania, przymusowe roboty, więzienia i obozy koncentracyjne). Po kilku tygodniach od akcji Niemcy rozpoczęli wysiedlanie ludności z Lipianek, Kobylego Błota i Gorenia (to tu partyzanci znajdowali największe oparcie). Domostwa musiało opuścić około 160 rodzin, a majątek rozgrabiono. Po zakończeniu wojny wysiedleńcy zaczęli wracać, często pieszo, do swoich domów w Lipiankach. Wielu z nich nie wytrzymało trudów drogi powrotnej...
30 czerwca 2012 r. odbyły się uroczystości poświęcone uczczeniu pamięci ofiar II wojny światowej. Miały one miejsce przy nowym obelisku poświęconym pamięci mieszkańców wsi Lipianki wysiedlonych przez Niemców w czasie okupacji. Inicjatorem budowy pomnika był jeden ze świadków tragicznych wydarzeń z 1944 roku Henryk Nowacki (1935–2014), który wraz z rodziną pokrył większą część kosztów budowy pomnika. Roboty kamieniarskie wraz z płytą wykonał Wojciech Podstawka z Gąbina. Pomnik wzniesiono w czasie jednego miesiąca przy pełnym udziale miejscowej społeczności na czele z Teresą Kędzierską. W uroczystości odsłonięcia brali udział przedstawiciele władz gminnych, przedstawiciel wysiedlonych rodzin, płoccy samorządowcy, a także Janusz Onyszkiewicz, który w tej miejscowości ma swój letniskowy domek.
Załączniki
002. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG
002. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG (99.83 KiB) Przejrzano 188 razy
003. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG
003. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG (115.42 KiB) Przejrzano 188 razy
004. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG
004. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG (108.6 KiB) Przejrzano 188 razy
005. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG
005. Lipianki. Obelisk pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi.JPG (111.03 KiB) Przejrzano 188 razy

Wróć do „Pomniki poległych, pomniki bohaterów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość