Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

KL Mauthausen-Gusen

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 767
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

KL Mauthausen-Gusen

Postautor: tete » wt wrz 29, 2009 2:05 pm

Należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Założony tuż po aneksji Austrii w sierpniu 1938 r.
Miesiąc wcześniej powstała firma "Deutsche Erd- und Steinwerke, GmbH-DESt", eksploatująca złoża granitu z kamieniołomu Wiener Graben. Obóz miał dostarczyć siły roboczej dla tego przedsięwzięcia.
Pierwszymi więźniami była oddelegowana 300 osobowa grupa więźniów KL Dachau. Byli to głównie Austriacy oraz osoby uznane przez nazistowski reżim jako element asocjalny (wyznający inne poglądy polityczne( socjaliści, komuniści antyfaszyści), religijne (m.in Świadkowie Jehowy), homoseksualiści). Zgodnie z zaleceniami polityki wyniszczenia przez pracę, więźniowie mieli do dyspozycji tylko najprostsze narzędzia oraz własne ręce. Już w grudniu 38 r więzionych tam było około tysiąca osób. W tym okresie, więźniów niezdolnych do pracy fizycznej zabijano zastrzykami z fenolu, benzyny czy powietrza.
W grudniu 1939 roku przy zakładach zbrojeniowych powstaje obóz Gusen, a latem 1940 r obozy zostają połączone administracyjnie. Wiezionych jest już około 2,6 tyś osób. Jest to początek rozrastania się Mathausen, który w efekcie staje się obozem zarządzającym wieloma podobozami. W wyniku pogarszania się sytuacji na froncie zespół Mathausen-Gusen dostarcza coraz większą ilość więźniów do przemysłu zbrojeniowego (Messerschmitt GmbH, Regensburg) oraz do budowy podziemnych fabryk ("Bergkristall-Bau" czyli Gusen II).
Już od początku wojny Mathausen spełnia również funkcje fabryki masowej zagłady dla austriackich żydów, polskiej inteligencji, sowieckich jeńców, osób narodowości Węgierskiej i Holenderskiej.
W styczniu 1941 r w obozie powstaje krematorium, w lutym dokonano pierwszych prób zagazowywania ( na jeńcach sowieckich, prawdopodobnie w przygotowanych do tego celu samochodach). Jesienią 1941 r w powstaje komora gazowa. Jako obóz główny Mathausen było miejscem do którego przesyłano z innych obozów więźniów niezdolnych do pracy w celu ich zgładzenia.
Jesienią 1944 roku utworzony zostaję obóz kobiecy do którego trafiają więźniarki z Ravensbrück, Bergen-Belsen, Gross Rosen, Buchenwaldu. Zaczyna się również masowy napływ więźniów prowadzonych w "marszach śmierci" z ewakuowanych obozów na wschodzie.
W w chwili wyzwolenia (marzec 1945 r.) obóz liczył ok. 84 tyś więźniów. Całkowitą ilość uwięzionych szacuje się na 200 tyś. Komora gazowa uśmiercała ludzi aż do 28 kwietnia 1945 r.
W latach 1961-1965 powstało Muzeum KL Gusen z inicjatywy byłych więźniów.

Relacja więźnia Mathausen-Gusen, pana Leona Ceglarza (ur. 1914 r w Płocku)

Źródła:
Wikipedia
United States Holocaust Memorial Museum
Michalski - kronika rodzinna


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y48dbeOS9zQ[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0Ai3nVqVFS4[/youtube]
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek

Wróć do „Niemieckie obozy koncentracyjne, niemieckie obozy zagłady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość