Wał Pomorski. Umocnienia wałeckie. B-werki "Cegielnia"

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Wał Pomorski. Umocnienia wałeckie. B-werki "Cegielnia"

Postautor: tete » pt lip 17, 2009 11:48 am

Wprowadzenie:
Wał Pomorski to system fortyfikacji niemieckich zbudowany w latach 30-tych na ówczesnym pograniczu polsko-niemieckim.
Przygotowania do budowy zostały podjęte jeszcze w latach 20-tych. Sojusz polsko-francuski budził w niemieckich wojskowych obawę iż w przypadku zaatakowania Francji, Polacy w pełni wywiążą się z zobowiązań i zaatakują Rzesze.
Umocnienia wału ciągną się od Polanowa przez Szczecinek, Wałcz, Krzyż aż do Gorzowa Wielkopolskiego.
Fortyfikacje rozbudowano w 1944 w wyniku zbliżania się Armii Czerwonej.

Wałcz:
Założeniami wg których wyznaczano kluczowe miejsca podczas projektowania i budowy Wału było zorganizowanie silnego oporu w węzłach komunikacyjnych, przy ważnych drogach oraz w łatwo przekraczalnych miejscach jak szerokie przesmyki między jeziorami, czy duże tereny bezleśne. W związku z tak wyznaczonymi kryteriami, na liście kluczowych punktów obrony znalazł się Wałcz. O znaczeniu tego miejsca świadczy także fakt, iż linie umocnień w tym obszarze wysunięto ku granicy polskiej i przebiega na przedpolu miasta otaczając je łukiem.
Najsilniej rozbudowanym fragmentem umocnień okolic Wałcza był odcinek "Wałcz Południe" Fortyfikacje przebiegały pomiędzy Jeziorami: Zamkowym i Chmiel Duży. Miały chronić kluczowe miejsca czyli szosę w kierunku Piły, drogę do Różewa oraz trzy linie kolejowe.
Linię obrony oparto o jezioro Cegielnia. Pierwsze schrony o konstrukcji ciężkiej (odporność B/B1) zbudowano na skrzydłach linii w 1932 r. Umocnienia rozbudowywano i zagęszczano do roku 1934.
W latach 1935-1936 wybudowano "serce" odcinka czyli dwa ciężkie samodzielne schrony: B-werk "Cegielnia" Ost oraz B-werk "Cegielnia" West


B-werk "Cegielnia" West
Schron bojowy dla broni maszynowej, obserwatora i piechoty. Dwuczęściowy z detaszowanym blokiem kopuły pancernej. Część główna to jednokondygnacyjny schron o wymiarach około 50 m długości i szerokości do 19 m. Blok trzystrzelnicowej kopuły pancernej jest wysunięty i ma wymiary 10,7x6 m. Posiada dodatkową ochronę z płyt betonowych, służących jednocześnie wzmocnieniu wykopu pod blok kopuły. Z blokiem głównym połączenie stanowi wydrążony korytarz wzmocniony żelbetową obudową grubości 20-30 cm.
Uzbrojenie schronu to cztery ckm, dwa MG 34 w kopule sześciostrzelnicowej typu 20P7, oraz po jednym MG 08 w kopule pancernej trzystrzelnicowej 2P7 i za płytą pancerną 6P7, w strzelnicy broniącej wejścia i zapola.
Kopuła pancerna 21P7 była z kolei przeznaczona dla obserwatora artylerii.
Jest to największy schron bojowy Wału Pomorskiego. Obecnie znajduje się tu skansen.
1.jpg
1.jpg (151.7 KiB) Przejrzano 1769 razy
2.jpg
2.jpg (147.09 KiB) Przejrzano 1769 razy
3.jpg
3.jpg (163.29 KiB) Przejrzano 1769 razy
Schemat schronu

Reszta zdjęć w galerii

W skansenie można czasem zakupić replikę PPS wz. 43
4.jpg
4.jpg (147.43 KiB) Przejrzano 1769 razy
B-werk "Cegielnia" Ost
Dwuczęściowa konstrukcja złożona ze schronu biernego oraz części bojowej identycznej jak w B-werk West. Dwukondygnacyjna część główna posiadała wymiary 14,3 m x 12,5 m. Umiejscowione w niej były: zaplecze socjalne magazynowe oraz techniczne. Ponadto izby dowódcy, pododdziału piechoty i obsługi ckm obrony wejścia.
Cześć bojowa posiadała stanowisko MG 08 w trzystrzelnicowej kopule. Stanowisko ogniowe tutaj również jest odsunięte od części głównej i połączone z nią tunelem.
Wejście do dzieła czyli dwoje drzwi pancernych 14P7 zabezpieczone dodatkowo dołami pułapkami zakrywanymi zwodzonymi pomostami.
Do obrony wewnątrz umieszczono w osi drzwi strzelnice broni ręcznej (można było przez nie wrzucić również granaty)
Dolna kondygnacja zawierała generatory, urządzenia filtro-wentylacyjne, studnię, zbiorniki wody, izby załogi, kuchnię, oraz sanitariat.
W schronie znajdowała się również śluza przeciwgazowa i dezaktywacyjna.
B-werk po wojnie został pozbawiony pancerzy i wysadzony. Obecnie w wyniku eksploatacji złóż piasku (przełom lat 70 i 80-tych) odsłonięta jest poterna łącząca przedział główny i bojowy. Schron bierny (w zasadzie to co z niego zostało) w wyniku podmycia jest osunięty.
5.jpg
5.jpg (216.91 KiB) Przejrzano 1769 razy
6.jpg
6.jpg (134.19 KiB) Przejrzano 1769 razy
7.jpg
7.jpg (101 KiB) Przejrzano 1769 razy
Schemat schronu

Reszta zdjęć w galerii

Źródło: Fortyfikacje Wału Pomorskiego w Wałczu. Marcin Dudek Jerzy Sadowski
Fotki własne
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości