Bunkier - Janowiec nad Wisłą (pow. puławski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Bunkier - Janowiec nad Wisłą (pow. puławski)

Postautor: trobal » pt sie 21, 2009 8:02 pm

Na skarpie nad miasteczkiem znajdują się resztki wysadzonego bunkra. Resztki te to ściany fortyfikacji. Nie udało mi się wypatrzeć fragmentów stropu. Wymiary tak na oko to 4,5m na 6m. Wymiary są bardzo przybliżone bo ani nie mam doświadczenia w mierzeniu bez miarki, ani nie wiem czy widziałem ściany zewnętrzne. Bunkier znajduje się przy trasie dydaktycznej żółtej w Janowcu. Bardzo zarośnięta. Po wizycie służę radą praktyczną - kolce z rosnących tam krzewów lepiej usuwać pojedynczo. Próba masowego usunięcia może zaowocować obfitym krwawieniem co sprawia frajdę jedynie mieszkającym tam owadom.

Fotki fragmentów ściany z wejściem.
P1050029.JPG
P1050029.JPG (160.71 KiB) Przejrzano 5320 razy
P1050040.JPG
P1050040.JPG (118.25 KiB) Przejrzano 5320 razy
Widok z mniejszego z zachowanych fragmentów tej ściany. Widać tu kawałek leżącej ściany bocznej.
P1050030.JPG
P1050030.JPG (152.3 KiB) Przejrzano 5320 razy
I widok na tą samą ścianę z byłego wnętrza bunkra.
P1050031.JPG
P1050031.JPG (134.43 KiB) Przejrzano 5320 razy
Jeszcze jedno zdjęcie ściany bocznej.
P1050032.JPG
P1050032.JPG (147.08 KiB) Przejrzano 5320 razy
Fragment ściany od strony Janowca. Różnica poziomów między pierwszą ścianą a drugą może sięgać dwóch metrów.
P1050035.JPG
P1050035.JPG (171.11 KiB) Przejrzano 5320 razy
Jako materiał wykorzystano obficie miejscowy wapień.
P1050037.JPG
P1050037.JPG (119.83 KiB) Przejrzano 5320 razy
Całość posadzono na fundamencie (mimo tego że jest tu skała, tyle że wapienna ale przecież to nie przeszkadzało w niczym by dodać jej kawałki do betonu).
P1050038.JPG
P1050038.JPG (136.07 KiB) Przejrzano 5320 razy
Konstrukcja nie jest mocno związana z fundamentem. Są prześwity.
P1050039.JPG
P1050039.JPG (145.81 KiB) Przejrzano 5320 razy
Kończąc muszę stwierdzić że albo całość budowano jeszcze bez doświadczenia albo dokonano tu sabotażu. Takie ilości wapienia w konstrukcji to wg mnie sabotaż. Elementy stropu mogą znajdować się gdzieś dalej w krzakach ale też mogły zostać uprzątnięte na potrzeby nowszego budownictwa mieszkalnego. Teren jest trudny do penetracji, może łatwiej będzie bezśnieżną zimą. Lub wczesną wiosną.

Temat ten by nie powstał wcale gdyby nie Jaco, który pojawił się z zagadnieniem Janowca w temacie Ruiny bunkra w Pożogu. Dziękuję Jaco. Także za podanie mi sposobu dotarcia do tego miejsca. Biegnący tędy żółty szlak dydaktyczny w opisach pomija obecność fortyfikacji i skupia się na roślinności i widokach.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: tropiciel » ndz sie 23, 2009 10:07 am

Schrony budowane wzdłuż linii Narew- Wisła- San w latach 1940-41, przewidziane jako ukrycie dla działek p.panc oraz 1-2 drużyn piechoty charakteryzują się słabością form. Jako główny budulec używano betonu z domieszką "grubego" żwiru, zamkniecie wejścia stanowiły dwudzielne drzwi drewniane obite blachą (!), a jako wzmocnienie przeciwodpryskowe stropu stosowano zamiast dwuteowników- zazwyczaj belki drewniane 15x15cm lub profile ocynkowanej blachy falistej typu "H". Praktycznie nigdzie nie zamontowano wkładek panc obrony wejścia (znam osobiście 1 taki przypadek zamontowania pancerza 48P8)

Obiekt w Janowcu to prawdopodobnie schron/ukrycie dla 1 druzyny piechoty, zwany potocznie przez nas "betonową ziemianką" . Wymiary trobala "na oko" by to potwierdzały.
ponizej schematy takich małych obiektów.

PS: mile widziałbym jakąś mapke z naniesieniem obiektów przyczółka puławskiego
Załączniki
OSS Gruppenunterstand   a.jpg
OSS Gruppenunterstand a.jpg (14.67 KiB) Przejrzano 5453 razy
OSS Gruppenunterstand.jpg
OSS Gruppenunterstand.jpg (6.79 KiB) Przejrzano 5452 razy
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: trobal » ndz sie 23, 2009 10:32 am

Mi tu nie pasuje lokalizacja samego schronu. Znajduje się on ponad Janowcem. Gdyby usunięto drzewa rosnące tam obecnie byłby z niego doskonały widok na rynek i drogi prowadzące na rynek. Jednocześnie sam byłby doskonale widoczny. I to nie ta strona Wisły. Choć może to jeszcze można zrozumieć jako próbę obrony mostu w Puławach przed atakiem pochodzącym z przyczółka zdobytego na pd od Janowca. Schematy umieszczają wejście do schronu centralnie lub z prawej strony. Ruiny w Janowcu wejście mają ze strony lewej. Ale też nie ma pewności czy ściana z wejściem od początku była ścianą zewnętrzną.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: tropiciel » ndz sie 23, 2009 1:38 pm

trobal pisze: Schematy umieszczają wejście do schronu centralnie lub z prawej strony. Ruiny w Janowcu wejście mają ze strony lewej. Ale też nie ma pewności czy ściana z wejściem od początku była ścianą zewnętrzną.
według wszelkich instrukcji niemieckiej fortyfikacji- wszelkie obiekty mogły być realizowane zarówno zgodnie z rysunkiem instruktażowym, jak i w wersji lustrzanej, co wówczas daje nam lokalizację wejścia po przeciwległej stronie. Wszystko zależało od wkomponowania obiektu w teren.
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: trobal » ndz sie 23, 2009 4:14 pm

Chodzi mi jeszcze o zamieszczony na drugim schemacie element w ścianie wewnętrznej. Nie wiem co miało być wg planu ale w zachowanym fragmencie ściany tu jest wnęka.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 5
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:45 pm

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: jaco » ndz sie 23, 2009 4:19 pm

Cieszę się, że rozpętałem dyskusję. Właśnie ukończyłem czytanie artykułu w Notatniku Janowieckim, gdzie jest opisany ów obiekt. Miał on wchodzić w skład Pozycji Środkowej Wisły wybudowanej przez Austriaków. Kolejny bunkier miałby się znajdować na skarpie w Górze Puławskiej. Może ktoś ma na ten temat informacje.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: trobal » ndz sie 23, 2009 4:26 pm

Zapewne zbudowany po 1915 roku bo wcześniej Austriaków tu nie było. Jeżeli chodzi o skarpę w Górze Puławskiej to jest to temat dość trudny. Cała pokryta jest lasem. Popytam znajomego który jako pacholę tam się bawił - podał mi namiary na cmentarz tam się znajdujący, choć niezbyt precyzyjne. Tylko, że gdyby wiedział coś o bunkrze to już dawno by mi o tym powiedział.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 5
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:45 pm

Re: Bunkier w Janowcu nad Wisłą

Postautor: jaco » śr sie 26, 2009 8:39 pm

Jak tylko zeskanuje artykuł to go wrzucę albo podaj mi swoje namiary.

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości