Obiekt pod Ciechanowem.

WERTTREW

Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » wt wrz 08, 2009 2:04 pm

Jadąc na urlop postanowiłem się przewalić przez Ciechanów. Pod miastem trafiłem na taki oto "słoneczny bunkier" (to od kształtu). Wejście ceglane obetonowane, znajduje się nieco przed samą bryłą schronu, który wydaje się stoi górce, kiedyś chyba bardziej czytelnej (?). Odsłonięte są dwie szczeliny obserwacyjno-strzeleckie, reszta niewidoczna lub zarośnięta. Wygląda, że jest chyba dość ciekawie rozwiązane wnętrze, ale wgląd jest bardzo słaby.
Ciekawe, czy spotkaliście się sie z czymś w tym stylu? A może znacie pochodzenie i przeznaczenie tego konkretnego przypadku?

Poniżej kilka zdjęć i zdobiony "na kolanie" schemacik, jak ów obiekt wygląda w rzucie z góry (wybaczcie proszę dziecinną kreskę, ale w robocie jestem, bez narzędzi i muszę improwizować). :oczy:
Załączniki
bunk.JPG
bunk.JPG (18.44 KiB) Przejrzano 6716 razy
bunk03.JPG
bunk03.JPG (38.01 KiB) Przejrzano 6716 razy
bunk022.JPG
bunk022.JPG (72.2 KiB) Przejrzano 6716 razy
bunk02.JPG
bunk02.JPG (60.39 KiB) Przejrzano 6716 razy
bunk01.JPG
bunk01.JPG (31.93 KiB) Przejrzano 6716 razy
WERTTREW

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » wt wrz 08, 2009 3:35 pm

Troszkę źle odczytaleś moją twórczość. :smile1: Element z przodu to tylko takie "malownicze" przedstawienie wejścia (podobne do zwykłych zejść piwnicznych - ściany z cegieł, sufit betonowa płyta, czy coś w tym stylu) - nic więcej.
Wnętrze jest ceglano-betonowe. Cegly widać na tym niewyraźnym zdjęciu wnętrzności.
To, że on dziwnie wygląda to ja wiem. Zastanawiałem się nad tym, czy coś mogło na nim stać, lub być nabudowane, ale ani otworów, ani śladów montowania czegokolwiek nie widziałem. Nie wykluczam, że mogło mi coś umknąć, ale jak oglądam fotki z wizjii lokalnej to też mi nic nowego nie wpada w oko.
WERTTREW

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » wt wrz 08, 2009 7:59 pm

Würzburg-Riese? Nie sądzę, przede wszystkim nie wiem, gdzie miałby być obsadzony sam radar, po drugie nie te gabaryty (akurat te podstawy swego czasu przerabiałem). A po najważniejsze - tak jak pisałem - nie ma żadnych śladów mocowania czegokolwiek na betonie, czy jakiegokolwiek otworu. Owszem może to jakiś np. inny typ radaru instalowany, gdzieś obok, ale w takim układzie po kiego te betonowe "występy". Może one są kluczem? Nie mogę pozbyć się myśli, że stanowią rodzaj osłon bocznych dla szczelin w każdej ścianie (zakładając, że każda ściana, takową posiada, oczywiście ;) ).
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: trobal » wt wrz 08, 2009 8:02 pm

Przecież to zupełnie różne budowle. Podstawa czegoś masywnego ma część tego osadzone wewnątrz. Tu jest płaski dach. Ta płaszczyzna też mnie zresztą niepokoi. Byle bomba to rozwali, lub moździerz. Może to więc coś z okresu przed poważnymi bombami i moździerzami?
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: trobal » wt wrz 08, 2009 8:14 pm

A tu o tym samym pisano rok temu http://odkrywca.pl/bunkier-ciechanow,638760.html

A w innym miejscu znalazłem informację że to polski bunkier. Jego zadaniem był ochrona bunkrów sąsiednich ale ponoć tylko ten się zachował. Pozycja umocniona "Mława". Miał być przysypany ziemią i niewidoczny. Do dziś to się zmieniło.

[+]
Wycofuję się ze swoich dotychczasowych stwierdzeń. Zdjęcia bunkrów z "Mławy" pokazały mi jak bardzo się mylę. Mapa zaś pokazała jak daleko jestem od prawdy.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
WERTTREW

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » wt wrz 08, 2009 8:48 pm

A co z lotniskiem pod Ciechanowem? Może da się te dwie rzeczy dodać do siebie? ;)
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: tropiciel » wt wrz 08, 2009 9:25 pm

wyglada to na jakiś obiekt ćwiczebny/ poligonowy. Natomiast wykluczam mozliwość funkcjonowania tego schronu w zespole lub okolicach stanowiska jakiegokolwiek radaru.
Niestety nie znam historii regionu (zarówno sprzed jak również z czasów IIwś) aby szerzej rozpisywać się na ten temat. W tym przypadku niestety raczej nie pomogę.
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
WERTTREW

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » śr wrz 09, 2009 9:59 am

kazet-kz pisze:
WERTTREW pisze:A co z lotniskiem pod Ciechanowem? Może da się te dwie rzeczy dodać do siebie? ;)
Niedaleko Ciechanowa to lotnisko Sokołówek, które istniało już przed II wojną światową.
Mapka - czerwona kropka to obiekt nas interesujący, a w czerwonej obwolucie Sokołówek, w którym znajduje się lotnisko.
W czerwonym jest nazwa Skołówek, a gdzie znajdowało się lotnisko (interesuje mnie konkretne położenie).
Awatar użytkownika
Dehn
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 09, 2009 9:00 pm

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: Dehn » śr wrz 09, 2009 2:58 pm

Myślę że obiekt ma funkcję obserwacyjną. Funkcji bojowej na pewno nie może mieć ponieważ ma elementy z cegły i dość cienkie ściany.
WERTTREW

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: WERTTREW » pn wrz 14, 2009 3:28 pm

WERTTREW pisze: ... W czerwonym jest nazwa Skołówek, a gdzie znajdowało się lotnisko (interesuje mnie konkretne położenie).
To moje pytanie nadal aktualne, ale tymczasem ... przypomniał mi się pewien obiekt, którego fotę kiedyś widziałem w necie i przegalopowałem swoje zasoby znajdując coś takiego (przepraszam, że nie podaję źródła, ale po prostu nie pamiętam skąd tę fotę sobie zassałem, a było to już dość dawno :( )
Obrazek
Czy nie wydaje Wam sie, że jest to konstrukcja dosyć podobna do tej spod Ciechanowa, tylko nieukończona? Są pewne różnice to każdy widzi, ale i podobieństwa nie mniej wyraźne. Możę to "ktoś z rodziny"? Ten stoi pod Mikoszewem i jest nordyckiej roboty.
warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiekt pod Ciechanowem.

Postautor: warschauer » śr lis 11, 2009 7:07 pm

Panowie, przecież to najzwyklejszy schron obserwacyjno - wartowniczy wybudowany na pewno na przełomie 1943/44 r jakich wiele. Nic tajemniczego .

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości