Zagłada Regelbau514 z Zielonki

Awatar użytkownika
Hubertus1656
Posty: 40
Rejestracja: pt sty 01, 2010 2:41 pm

Zagłada Regelbau514 z Zielonki

Postautor: Hubertus1656 » pn sty 25, 2010 11:46 am

:cry: Wczorajszy objazd po kilku schronach Przedmościa Warszawa z lat 1940-41 ujawnił iż pozostałości schronu Regelbau 514 w Zielonce a ścisłej strop obiektu i spory fragment bloku wejściowego przeszły do historii,prywatny właściciel posesji na której znajdował się w/w schron przystąpił najprawdopodobniej jesienią (teren jeszcze nie uporządkowany całkowicie) do burzenia ocalałych fragmentów.
Zamieszczam fotografie 514tki z 2005 roku: :cry:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Zagłada Regelbau514 z Zielonki

Postautor: tropiciel » wt sty 26, 2010 7:57 am

no niestety- nowobogaccy nie mają żadnych skrupułów i nie chodzi tu tylko o obiekty fortyfikacyjne- tym bardziej niemieckie.
Szkoda obiektu- pierwszego schronu Brukenkopf Warschau jaki widziałem (zresztą 400m dalej miałem kwaterę i do tego obiektu było najbliżej).
Tak więc Hubercie- do dzieła i ratuj wszystko co jeszcze można, nie oglądając się na innych.
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagłada Regelbau514 z Zielonki

Postautor: warschauer » śr sty 27, 2010 1:53 am

Zachodzi tylko pytanie jak ratować schrony? Z tego co się orientuje żaden schron Przedmościa nie jest wpisany do rejestru zabytków być może coś się w tej kwestii zmieniło nie wiem ostatnio się tej sprawie nie przyglądałem. A więc środki "ratowania" są ograniczone nie mówiąc już o tym że w samej Warszawie na przestrzeni ostatnich lat zniszczeniu uległo kilkanaście obiektów militarnych pod nową zabudowę. O ile teren należy do Skarbu Państwa to jeszcze w przypadku jakiś niepokojących działań coś zrobić a w przypadku włości prywatnych bez wpisu do rejestru obiekt jest skazany na zagładę a i bardzo często dzieje się tak że nawet sam wpis nie uchroni obiektu i nie mówię tu tylko o schronach...
Awatar użytkownika
Hubertus1656
Posty: 40
Rejestracja: pt sty 01, 2010 2:41 pm

Re: Zagłada Regelbau514 z Zielonki

Postautor: Hubertus1656 » wt lut 02, 2010 4:17 pm

Schron w Zielonce był jedynym schronem Przedmościa wpisanym do ewidencji WKZ oraz gminnej ewidencji zabytków w Zielonce, nie wiem czy jego losu nie przypieczętował ów wpis który mógł przestraszyć właściciela!
MWKZ został o tym fakcie powiadomiony,przygotowujemy opracowanie kartograficzne z z naniesieniem schronów I i //ii wojennych dla WKZ.

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości