Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 157
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: chong » pn kwie 06, 2009 8:05 pm

Kilka dodatkowych zdjęć z tej wyprawy.
Miłego oglądania. :koncert:
Zdjęcia:
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------
andzia

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: andzia » pt lip 10, 2009 12:24 pm

Ja się też muszę pochwalić zaliczeniem Wilczego Szańca. byłam w zeszłym roku i jestem pod ogromnym wrażeniem, choć widziałam potem dzieła które mnie powaliły na kolana ale o tym w innym temacie http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=339

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek :wink:
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: tropiciel » ndz lip 12, 2009 10:06 pm

Kwatera Hitlera "Wolfschanze" pod Ketrzynem nadal czeka na rozpoznanie terenowe, nie mówiąc o opracowaniu. Niemalże 100% prac poświęconych tej kwaterze, głównie obejmuje tematykę związaną z 20 lipca 1944 (co ciekawe- dużą trudność nastręcza ustalenie daty rozpoczęcia budowy tej kwatery).
Nieliczni badacze tematu tacy jak wspomniani M i J Szymańscy, T Sowiński, M Kwiatkowski czy W Rużewicz ciągle odnajdują nowe elementy.
Jednym z przykładów jest linia schronów bojowych na zachodnich obrzeżach kwatery czy niedawno odnalezione stanowiska czwartej baterii Fuhrer Flak Batalion na których posadowiono armaty plot kal. 10,5cm, o czym swiadczy archiwalne zdjęcie z 1942 roku, poniżej zamieszczam zdjecie współczesne.
Obrazek
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: tropiciel » wt lip 14, 2009 6:46 am

Juliusz Szymański to znany badacz tematu związanego z niemieckimi stanowiskami dowodzenia, właściciel kompleksu schronow kolejowych Anlage Mitte w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego, autor kilku map i książek poswięconych tej tematyce (najnowsza praca jest w druku, na rynku ukaże się za ok. 2 tygodnie),
http://www.odk.pl/kwatery-glowne-hitler ... e,330.html
http://www.odk.pl/niemieckie-osrodki-do ... a,422.html
Mariusz Kwiatkowski, Tomasz Sowiński i Wojciech Rużewicz są autorami kilkudziesięciu audycji na antenie Polskiego Radio w cyklu "Niedziela Odkrywców"
Tomasz Sowiński w ub.r wydał książkę "Tajemnice Warmii i Mazur"
http://historyton.pl/catalog/product_in ... ts_id=7925
Wojciech Rużewicz to autor kilkunastu prac naukowych i konserwatorskich poswięconych fortyfikacjom obszaru dawnych Prus Wschodnich, do dnia dzisiejszego wydał 3 książki (choć nie wszystkie poświęcone fortyfikacjom). Najbardziej polecana z jego prac to "Fortyfikacje nowożytne Prus Wschodnich"
http://www.odk.pl/fortyfikacje-nowozytn ... awnictwo=1
Polecam i miłej lektury
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
Awatar użytkownika
KomaroV
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 13, 2010 5:34 pm
Lokalizacja: Mazury/ Kętrzyn/Giżycko

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: KomaroV » pn lis 15, 2010 9:16 pm

Identyczne stanowiska obrony p.lot znajdują jakieś 5 km od Wolfsshanze, a dokładniej niecały kilometr za miejscowości Mażany (droga z WS kierunek Węgorzewo) dokładnie jadąc w kierunku Węgorzewa jakieś 500m za Mażanami, zaczyna się droga ułożona z betonowych płyt, gdy tylko na nią wiedziemy i spojrzymy na prawo, zobaczymy charakterystyczne skupiska drzew, tam znajdują się pozostałości po stanowiskach obrony p.lot. Dokładnie ceglane "schrony okopane w ziemi pomiędzy drzewami w tych "kępach" drzew i od starszyzny tej wioski słyszałem jak w latach powojennych dzieciaki nosiły z tej okolicy łuski od zenitówek.
Si vis pacem para bellum
"Jeśli chcesz pokoju, szykuj wojnę"

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci <cenzura> umierali za swoją"
George Patton
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: tropiciel » pn lis 15, 2010 9:35 pm

we wrześni br. prowadzilismy tam badania terenowe i inwentaryzowaliśmy istniejące tam obiekty, temat jeszcze do opracowania. Była tam 1 bateria 88mm wzmocnina stanowiskami 37mm czyli zenitówkami. Do ustalenia pozostaje jeszcze jednostka jaka obsadzała tą placówkę
Załączniki
maany01.jpg
maany01.jpg (97.39 KiB) Przejrzano 6403 razy
maany02.jpg
maany02.jpg (43.35 KiB) Przejrzano 6403 razy
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.
Awatar użytkownika
KomaroV
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 13, 2010 5:34 pm
Lokalizacja: Mazury/ Kętrzyn/Giżycko

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: KomaroV » śr lis 17, 2010 8:27 pm

Dokładnie o tym mówiłem;) Sam odebrałem dla ziemi 13 sztuk łusek kal. 37 z południowego stanowiska armat kal. 37
Si vis pacem para bellum
"Jeśli chcesz pokoju, szykuj wojnę"

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci <cenzura> umierali za swoją"
George Patton
tisio
Posty: 12
Rejestracja: pn sie 02, 2010 4:42 pm

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: tisio » śr gru 22, 2010 9:39 pm

miałem okazję zwiedzić Wilczy Szaniec w tym roku i pomimo tego, że interesuję się takimi rzeczami nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia-no, może swoim ogromem...sam obiekt jest dość zaniedbany,brakuje tablic informacyjnych dotyczących poszczególnych bunkrów (nie chodziłem z przewodnikiem) .wydaje mi się, że taka ilość zwiedzających przy dość wysokiej cenie biletów powinna zaowocować większą dbałością o ten "kawał historii" .oczywiście, to jest tylko moje zdanie i nie chcę nikogo odwieźć od odwiedzenia kwatery wodza III rzeszy
Awatar użytkownika
KomaroV
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 13, 2010 5:34 pm
Lokalizacja: Mazury/ Kętrzyn/Giżycko

Re: Wilczy Szaniec - tajna kwatera główna Adolfa Hitlera

Postautor: KomaroV » śr gru 22, 2010 9:44 pm

Od początku nowego sezonu tj maj 2011 będzie lepiej. Prace trwają, wiem to z pierwszej ręki:)
Si vis pacem para bellum
"Jeśli chcesz pokoju, szykuj wojnę"

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci <cenzura> umierali za swoją"
George Patton

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości