Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Schrony Obrony Cywilnej - Płock

Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 160
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Schrony Obrony Cywilnej - Płock

Postautor: chong » wt lut 01, 2011 9:44 pm

Schrony Obrony Cywilnej nazywane również mianem "ukryć schronowych" miały za zadanie uchronić ludność cywilną (i nie tylko) przed pośrednim działaniem bomb burzących czy nawet dalekich wybuchów jądrowych. Schrony tego typu najczęściej były zlokalizowane w piwnicach budynków mieszkalnych z dodatkowym wyjściem ewakuacyjnym oddalonym o odpowiednią odległość od schronu właściwego. Wyjście ewakuacyjne spełniało przeważnie również funkcję czerpni powietrza. Schrony były wyposażone w filtry powietrza zasilane elektrycznie z możliwością filtracji ręcznej. Drzwi zewnętrzne typu ciężkiego charakteryzujące się dużą wytrzymałością i gazo-szczelnością.
Obiektów przypominających powyższy opis lub o podobnym przeznaczeniu możemy odnaleźć w Płocku co najmniej kilkanaście (niektóre źródła mówią o 16-u tego typu obiektach, ale wydaje mi się, że jest ich więcej).
Największa koncentracja ukryć schronowych jest na osiedlu Kochanowskiego. Inne lokalizacje to np. dawna Fabryka Maszyn Żniwnych, pod budynkiem ZUS-u. Charakterystyczne czerpnie powietrza w postaci betonowych kwadratów z grubymi siatkami z czterech stron i daszkiem można również znaleźć na Międzytorzu czy Podolszycach.
Jeden z ciekawszych obiektów znajduje się pod budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ul. Gradowskiego, który miał być zastępczym stanowiskiem dowodzenia dla wojewody płockiego.
Większością obiektów zajmuje się Odział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych.
Myślę, że w ramach działań stowarzyszenia Tradytor można byłoby doprowadzić do zwiedzenia przynajmniej części tego typu schronów, a może niektórymi zapomnianymi przez innych zaopiekować się.

Polecam do poczytania ciekawy artykuł, który udało mi się znaleźć na stronie gazeta.pl:
http://plock.gazeta.pl/plock/1,102287,7657508.html
Więcej szczegółowych informacji na temat powyżej opisanych schronów można znaleźć na serwerze Wikipedia pod adresem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Schron#Bud ... by_cywilne
Część informacji w moim poście zostało zaczerpniętych z powyższych dwóch źródeł.
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość