Rygiel Wisły

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

Postautor: Majsterek » sob lis 01, 2014 9:05 pm

Na kolejne elementy opisywanego systemu umocnień można natrafić w lasach na północny zachód od Sierpca. Podczas piątkowego spaceru znalazłem potwierdzenie dla kolejnych kilometrów przeciwpancernych rowów i okopów w okolicach Szczechowa. Wkrótce zebrane dane zamieszczę na nowej mapie, ale już teraz rysuje się trzecia linia rygla Wisły. Nasuwa się pytanie: czy tak wykonane umocnienia, rozciągnięte na przestrzeni dziesiątek jeśli nie setek kilometrów nie wymagają w końcu jakiegoś ciekawego, tradytorowego opracowania? Może jakiś pierwszy, wspólny tradytorowy artykuł do "Naszych Korzeni"?

Ostatnio przy okazji rajdu w Brwilnie rozmawialiśmy z przedstawicielami Nadleśnictwa Płock o ich planach uporządkowania rejonu jaru Rosicy i pomyśle zrobienia tam ścieżki historycznej z uwzględnieniem licznych bojowych schronów i umocnień. Choć teren jeszcze nie należy do Nadleśnictwa (postępowanie w toku) to warto, myślę, zaangażować tu trochę wiedzy i chęci. Dostaliśmy tu jako Tradytor pole do popisu, wręcz zachętę.

Skala niemieckich umocnień, ilość niewolniczej pracy włożonej przez naszych dziadków (chyba mogę obiektywnie tak napisać) i zagadnienia związane z niewykorzystaniem linii obrony zachęcają do opracowania czegoś ciekawego.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rygiel Wisły

Postautor: fuchsi » pn lis 03, 2014 10:51 pm

Witam,
czy byloby mozliwe, z ta mapke z tobrukami polaczyc? Wtedy bedzie caly system wyraznie widac.
Kiedy sie wspominam dobrze, czytalem o przymusowa prace dziadkow cos w Dziejach Gabina i dlaczego ta cala robota nie przyniosla oczekiwane efekty.

pozdrawiam

PS: Nie posiadam ta ksiazke, wiec nie moge teraz sprawdzic......
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Rygiel Wisły

Postautor: Majsterek » wt lis 04, 2014 10:54 pm

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Rygiel Wisły

Postautor: Majsterek » ndz sty 17, 2016 8:23 pm

Tak się ostatnio złożyło, że miałem okazję dużo pospacerować po lasach okalających Toruń. Okazało się, że nie brakuje tam umocnień przeciwpancernych i przeciwpiechotnych z okresu II światowej wojny. Przedstawiają one obraz zgoła podobny do tego który możemy oglądać na terenach okołopłockich. Na mapach można znaleźć kilometry "pancerniaków", ciągnących się przez lasy.
Umocnienia te związane są albo z ryglem Wisły, albo z inną linią umocnień, czego dociekać na razie nie mam czasu, a może znajdzie się pośród forumowiczów lepszy znawca tematu. Ja chciałbym przedstawić na mapie to co udało się dotychczas zrysować z materiałów archiwalnych. Poniżej poglądowa grafika i kilka zimowych zdjęć, a na naszej mapie GeoTradytor, dokładny przebieg rowów obrony przeciwpancernej.
map_rowy.jpg
map_rowy.jpg (376.58 KiB) Przejrzano 7201 razy
1-DSC_0081.JPG
1-DSC_0081.JPG (345.2 KiB) Przejrzano 7201 razy
2-DSC_0083.JPG
2-DSC_0083.JPG (330.03 KiB) Przejrzano 7201 razy
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Rygiel Wisły

Postautor: zbibal76 » ndz sty 17, 2016 11:00 pm

W Gąbinie jest rów przeciwczołgowy przecinający cmentarz żydowski, zaczyna się od strony stromego zbocza przy rzece Nida i kierując się w stronę osiedla "pisarzy" stopniowo zanika. Trudno powiedzieć, czy miał być częścią jakiegoś większego systemu czy dopiero zaczynali tu coś budować. Postaram się zamieścić wkrótce jakąś mapkę.
Załączniki
rów_1.JPG
rów_1.JPG (589.87 KiB) Przejrzano 7228 razy
rów_2.JPG
rów_2.JPG (597.18 KiB) Przejrzano 7228 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Rygiel Wisły

Postautor: HETMAN » pt mar 04, 2016 9:12 pm

Witam
Czasami wystarczy obserwować przyrodę żeby znaleźć miejsce gdzie były doły przeciwpancerne podczas II wojny.
W miejscowości Jordanów część dołów przeciwpancernych jest zasypana ale jak się dobrze przyjrzeć to widać gdzie były. :ok2:
Dól przeciwpancerny był zasypany ziemią lepszej jakości i dlatego w miejscu zasypania dołu przeciwpancernego ,lepiej rośnie roślinność.
Na zdjęci pokazuje rosnące wierzby na opał do pieców ekologicznych które bardzo bujnie rosną w przeciwieństwie gdzie nie było dołu przeciwpancernego.
Pozdrawiam
:papa:
Załączniki
z1.jpg
wierzby ekologiczne - rosnące na zasypanym rowie przeciwpancernym
z1.jpg (214.89 KiB) Przejrzano 7199 razy
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
andrzej2110
Posty: 28
Rejestracja: śr sty 09, 2013 4:00 pm

Re: Rygiel Wisły

Postautor: andrzej2110 » wt cze 22, 2021 10:20 pm

Odgrzewam stary temat no ale trudno.
We wcześniejszych postach są linki do mapek ale one nie działają.
Od jakiegoś czasu na geoportalu dostępne są stare zdjęcia lotnicze. najstarsze z mojego rejonu są z 59 roku i na ich podstawie można znaleźć dużo pozostałości gdzie były okopy i transzeje. Na tej podstawie można by sporządzić/uzupełnić mapy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Rygiel Wisły

Postautor: Majsterek » śr cze 23, 2021 8:55 am

Witam,
Wszystkie dane o lokalizacji obiektów trafiły na mapę: GeoTradytor, a faktycznie, starych linków nie pousuwałem.
bunkry.jpg
bunkry.jpg (80.82 KiB) Przejrzano 3116 razy
Można by pobawić się w nanoszenie umocnień ze starych zdjęć, ale potrzeba kogoś kto się tym zajmie. Jeśli masz trochę czasu, możesz podziałać, wrzucimy to na mapę. Mogę pomóc jeśli chodzi o kwestie techniczne.
Awatar użytkownika
andrzej2110
Posty: 28
Rejestracja: śr sty 09, 2013 4:00 pm

Re: Rygiel Wisły

Postautor: andrzej2110 » śr cze 23, 2021 8:22 pm

Z czasem to rożnie bywa ale czasami bym mógł coś zaznaczyć. Zwłaszcza że widzę że nie są zaznaczone stare transzeje które do dziś są widoczne w terenie oraz wiem gdzie kiedyś były. Jak mógł bym edytować mapę??
Dla przykładu widoczny ślad po transzejach w burakach znajomego. W górnym prawym rogu do niedana był okop.
Załączniki
transzeje.jpg
transzeje.jpg (371.03 KiB) Przejrzano 3093 razy

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości