Strona 1 z 2

Rygiel Wisły

: ndz sty 22, 2012 5:35 pm
autor: Majsterek
W związku z tematem Lini bunkrów obrony, pojawił się kolejny element krajobrazu do zbadania. Są to oczywiście rowy przeciwczołgowe. Po krótkiej analizie map topograficznych z okresu powojennego udało mi się wytyczyć przebieg rowów, na razie po północnej stronie miasta. Okazuje się, że linia ta oplata Płock od wschodu, a później biegnie na północny zachód.

Umocnienia na mapie

Przerwy w ciągłości linii spowodowane są częściową niwelacją wykopów. Mapy z których korzystałem pochodzą z lat 60`. W związku z tym aktualny stan rowów w terenie jest zapewne jeszcze bardziej okrojony.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: śr sty 25, 2012 9:41 am
autor: fotolipowski
Majsterek pisze:W związku z tematem Lini bunkrów obrony, pojawił się kolejny element krajobrazu do zbadania. Są to oczywiście rowy przeciwczołgowe. Po krótkiej analizie map topograficznych z okresu powojennego udało mi się wytyczyć przebieg rowów, na razie po północnej stronie miasta. Okazuje się, że linia ta oplata Płock od wschodu, a później biegnie na północny zachód.

Przerwy w ciągłości linii spowodowane są częściową niwelacją wykopów. Mapy z których korzystałem pochodzą z lat 60`. W związku z tym aktualny stan rowów w terenie jest zapewne jeszcze bardziej okrojony.

Wiem gdzie są i łaziłem po tych rowach po stronie południowej Wisły. Dokładnie rejon jeziora Sędeń i to są głebokie transzeje.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: czw lut 09, 2012 1:16 pm
autor: marsjanin23
W Dobrzykowie(Jordanów) druga linia rowu kawałek do Wisły powinna biec trochę bliżej w stronę Gabina i być bardziej zawinięta widać jeszcze cień na polu jej trasy.Sprawdzę to jak będę mieć chwile wolną.Zostaną nam jeszcze linie okopów do naniesienia:)

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt mar 16, 2012 7:10 pm
autor: Majsterek
Kilka ujęć rowów z okolic Sędenia.
Rowy są tu głębokie przynajmniej na 3m. Po obu stronach usypane zostały wały ziemne. Po wewnętrznej (północnej) stronie mamy równolegle biegnące, zygzakowate linie okopów.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lis 23, 2012 12:20 pm
autor: ArtB
Czy możnaby zrobić jeszcze jedną mape wspólna dla bunkrów i okopów ppanc. Myślę ze pozwoli to uzupełnić szczególnie jeśli chodzi o bunkry - przy założeniu np. że były one na przedpolu okopów bo mało ich np. na linii Stróżewko - Trzepowo
Artur

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 5:08 pm
autor: SEBULBA
Mieszkam w okolicy Włocławka na prawym brzegu Wisły i również od pewnego czasu penetruje lasy w poszukiwaniu pozostałości Festung Leslau. Przedmoście Włocławka wchodziło w skład linii B-1. Podobno wokół miasta jest ponad setka rs-ów, jednak odnalazłem dopiero 15 przy tym wiele kilometrów okopów i rowów ppanc. Myślę, że gdyby się dokładnie przyjrzeć sprawie to pewnie część tych rowów będzie przedłużeniem umocnień płockich. Kiedy dołączymy do tego wszelkiego rodzaju jary, cieki wodne,bagna, torfowiska i temu podobne przeszkody terenowe (a przecież Niemcy doskonale je wykorzystywali) to utworzy nam się mozaika ciągnących się wieloma kilometrami "opóźniaczy" frontowych. Włocławskie rs-y są doskonale zachowane nie widać żadnych śladów użytkowania. Na niektórych z nich zauważyłem wciśnięte w beton muszle ślimaków wodnych domniemam zatem, iż piasek potrzebny do budowy wydobywano z Wisły. Jak widać zmysł planistów organizacji Todta odczuwalny jest w każdym elemencie tej ciekawej układanki. Czekam zatem do wiosny gdyż zimą jest nieco trudniej a i dokumentacja fotograficzna, którą prowadzę wychodzi znacznie gorzej niż podczas pięknej polskiej złotej jesieni. Zamieszczę niebawem zdjęcia z moich wypraw.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 8:15 pm
autor: xtzaba
Zastanawia mnie czy w czasach "głębokiej komuny", gdzie wszysko było podporządkowane obronności bloku wschodniego (Układ Warszawski), nie tworzono map z istniejącymi umocnieniami ponazistowskimi?. W latach 50 i później wyglądało to całkiem inaczej. Możliwe (raczej pewne ha.ha.ha) że plany ataku na Zachód nie obejmowały możliwości odwrotu i obrony na lini Wisły. Tu miała być jedna wielka dziura po odpowiedzi NATO na atak jądrowy :zabawa: . W wojnie konwencjonalnej jednak każda dziura w ziemi, czy większy kamień dla szweja ma znaczenie. A takie wojny są teraz prowadzone, ale kto odważy się napaść na potężną zieloną wyspę. Dodam, że koło Szczecina rozkopywaliśmy stare okopy ponazistowskie tak dla wprawy na wypadek wojny, sądzę więc że przygotowywaliśmy się do wojny konwencjonalnej :oczko2: . Teraz poważnie: Na odcinku okopów w Boryszewie była moja Babcia Henryka Pydyn (19 lat), pamietajmy przy okazji o tych, którzy je ponad własne siły kopali...

KANDZIO, DZIĘKI ZA POLECENIE KSIĄŻKI, O TO CHODZIŁO.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 9:19 pm
autor: Kandzio
Jeżeli chodzi o wykorzystywanie niemieckich fortyfikacji w okresie PRLu to polecam tę książkę : http://www.odk.pl/tajne-umocnienia-prl,9761.html

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: czw sty 31, 2013 5:05 pm
autor: andrzej2110
Niedaleko mnie był taki rów przeciwpancerny. Do dziś zachowały się fragmenty. Jestem ciekaw czy można by tam znaleźć pamiątki z wojny. Szukał kiedyś coś takiego??

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 3:19 pm
autor: bobola
andrzej2110 pisze:Niedaleko mnie był taki rów przeciwpancerny. Do dziś zachowały się fragmenty. Jestem ciekaw czy można by tam znaleźć pamiątki z wojny. Szukał kiedyś coś takiego??
Andrzeju napisz gdzie jest niedaleko ciebie, bo nie wiemy czy tam szukaliśmy :mruga:

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 6:35 pm
autor: andrzej2110
Mam na myśli to miejsce https://maps.google.pl/maps/ms?msa=0&ms ... 6b77a5c0e2
Kilka lat temu spojrzałem z ten okop i jest głęboki. Ostatnią jak tam byłem to po lewo co jest tylko ślad po okopie to on wtedy jeszcze był. Dalej w lewo są dalsze pozostałości okopu.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 6:47 pm
autor: fuchsi
@ andrzej2110

Ciekawy jestem co tam chcesz znalesc :?

pieknieta lopate???????

pozdrawiam

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 8:31 pm
autor: andrzej2110
Nie wiem. Dlatego pytam czy ktoś kiedyś przeszukiwał takie okopy i czy coś znalazł.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 9:16 pm
autor: UBOOT
Twoje okolice są jednymi z najbardziej ciekawych miejsc naszego powiatu!. Niedaleko Ciebie, była mała ,,bitwa" w 1945. Macie też ciekawe historie związane z 1863 roku. Chodząc z jednym z kolegów z naszego forum, znaleźliśmy wiele ciekawostek (i to bez żadnych urządzeń).

turza mała TRANSZEJE

: ndz maja 11, 2014 5:12 pm
autor: budzisko
czy ktoś wie o rowach przeciwczołgowych/okopach kopanych w międzywojniu na opłotkach turzy małej

Obrazek

Re: turza mała TRANSZEJE

: ndz maja 11, 2014 7:21 pm
autor: andrzej2110
Nadal niektóre fragmenty istnieją. Te zdjęcia wykonano jesienią 2013 https://maps.google.pl/?ll=52.702219,19 ... 4&t=h&z=17, Widać gdzie nie zastały zasypane.

Re: turza mała TRANSZEJE

: wt maja 13, 2014 11:30 am
autor: Nieostatni
budzisko
Na wstępie parę wyjaśnień, abyśmy wiedzieli o czym mówimy:
1. Międzywojnie to okres II Rzeczypospolitej obejmujący lata 1918 - 1939.
2. Według Wikipedii transzeja to - wąski ale dostatecznie głęboki rów łączący okopy, schrony i stanowiska ogniowe na linii frontu. W przypadku dłuższych transzei mają one przebieg w postaci linii łamanej, aby zredukować skutki bezpośredniego trafienia w transzeję od góry.
3. Występuje na specjalnych mapach i szkicach wyjątkowo 1:25000. W wątku który tytułujesz turza mała TRANSZEJE kierujesz koleżeństwo do obrazka, który nie daje się otworzyć. Jest to prawdopodobnie szkic na którym zaznaczono transzeję jedną kreską ze względu na skalę.
4.W międzywojniu w tamtym rejonie nikt nie kopał rowów przeciwczołgowych, bolszewicy w wojnie 1920r.nie używali czołgów. Polacy fortyfikowali granice z Prusami Wschodnimi w rejonie Mławy i były to inne stałe umocnienia inżynieryjne.
Widzę, iż stawiasz pierwsze kroki na forum Tradytora więc przyjdzie czas na rozwikłanie spraw technicznych, ale wybacz musisz przysiąść fałdów nad resztą.
andrzej2110
Twój link jest prawidłowy, daje się otworzyć, ale prawdę powiedziawszy nie zaznaczyłeś o co chodzi, gdzie szukać tej przeszkody przeciwpancernej? A przecież nie wszyscy mamy znajomość tamtego terenu na Twoim poziomie.
Turza Mała - Wincentowo 3.jpg
Turza Mała - Wincentowo 3.jpg (56.71 KiB) Przejrzano 13119 razy
Turza Mała - Wincentowo 3 jpg. źródło Google PrintScreen
Zaznaczono punkt wspólny, przebieg odnotowanej przeszkody pokazują czteroramienne gwiazdy połączone linią.
Według mnie może to być w/w rów wykonany pod nadzorem żandarmerii przez miejscową ludność, metodą tzw. szarwarku po zimie 44r. kiedy Armia Czerwona przystąpiła do ofensywy.
Turza Mała - Wincentowo 2.jpg
Turza Mała - Wincentowo 2.jpg (69.51 KiB) Przejrzano 13119 razy
Turza Mała - Wincentowo 2. jpg. Źródło geoportal.gov.pl PrintScreen
Uczytelniono przebieg istniejącego rowu, oznaczenia jak wyżej. Skala ok.1:10000
Turza Mała - Wincentowo 1.jpg
Turza Mała - Wincentowo 1.jpg (85.29 KiB) Przejrzano 13119 razy
Turza Mała – Wincentowo 1.jpg. Źródło geoportal.gov.pl. PrintScreen
Uczytelniono położenie istniejącego rowu. Ślad ten rzeczywiście wygląda jak znak używany w opisach mapy z zaznaczonym rowem, wykopem podłużnym, może być też rowem przeciwczołgowym. Według mapy orientacyjna szerokość skarp na poziomie terenu to 6-8m, oznaczenia i skala jak wyżej.
Turza Mała - Wincentowo 4.jpg
Turza Mała - Wincentowo 4.jpg (106.42 KiB) Przejrzano 13119 razy
Dziwnym jest fakt, iż kartografowie WIG-u edycja Wwa 1992r. 1:50000 stan na 1989r. arkusz N-34-11-D (Tłuchowo) pokazali krótki odcinek (ok.1.5km) od drogi wojewódzkiej 541 w rejonie Trzcianki poz.A. Zbagatelizowali zaś widoczny jeszcze po 2010roku ślad budowli p.panc. Mapa nie pokazuje widocznych odcinków rowu pozycje B - C - D - E łącznie widoczny zarys na długości 3.7km. Poszczególne odcinki naniesiono w oparciu o mapę geoportal.gov.pl. w skali 1:10000. Oceniam iż około 30% długości zostało splantowane pod grunty rolne. Cała długość zapory między skrajnymi punktami to około 5.4km. Odcinki poziome siatki odpowiadają 1km w terenie.
T-34 w rowie p. czolg..jpg
T-34 w rowie p. czolg..jpg (106.66 KiB) Przejrzano 13119 razy
T-34 w rowie przeciwczołgowym. Źródło Google PrintScreen
Tu widać jaką przeszkodą był rów dla czołgu. Chwila nieuwagi, gapiostwo załogi dysponującej przeziernikami, bądź peryskopami (kierowca, dowódca, strzelec) i rów w chaszczach staje się pułapką bez wyjścia. A może to jazda na podwójnym gazie, efekt kwaterki przydzielonej przed szarżą gorzałki, spóźniony refleks? Przerwa w ataku. Kto wie, tym razem się udało na pewno wyszli cało. Niestety nie był to koniec drogi i walki, oby cali wrócili do swych rodzin.

Nieostatni

Re: turza mała TRANSZEJE

: wt maja 13, 2014 3:21 pm
autor: Majsterek
Dobra robota Nieostatni.

Przebieg rowów przeciwpancernych w ramach umocnień "rygla Wisły" przedstawiłem już dawno na tej mapie:
GeoTradytor
Dane pochodzą z map topograficznych których użył Nieostatni, i jeszcze paru innych.

Ps.
Kartografowie WiG-u (a wcale nie wigu tylko Sztabu Generalnego LWP) nie zbagatelizowali wcale faktu istnienia rowów, tylko ukryli całościowy ich przebieg celowo! Nieostatni, korzystasz ze sztabówek które jeszcze 20 lat temu były tajne, a i tak jest to wersja okrojona, do tzw. użytku cywilnego. Z tego powodu na tych mapach nie ma także np "bazy w soczewce" itp...

Re: turza mała TRANSZEJE

: wt maja 13, 2014 4:02 pm
autor: Nieostatni
Majsterek!
Dałeś popalić, dziękuję! Od siebie dodam i wcale nie na usprawiedliwienie cytując stare porzekadło przyganiał kocioł garnkowi.
Dajesz wspaniałe materiały w linkowanym niezbędniku. Przegapiłem ten temat. Widać na naukę nigdy nie jest za późno. Jeszcze raz dzięki.

Nieostatni

Re: turza mała TRANSZEJE

: czw maja 15, 2014 5:21 pm
autor: budzisko
nieostatni, majsterek, andrzej

serdecznie dziękuje za wyjaśnienia. jestem pod wrażeniem znajomości tematu.
sprawa nurtowała mnie od jakiegoś czasu, a po wsiach prawie już nie ma starszych ludzi, mających wiedzę z pierwszej ręki.
jestem świeży na forum - prosze o wyrozumiałość. mieszkam poza mazowszem ale więzami rodzinnymi i biznesowymi nadal z ziemią płocką jestem związany. przy okazji kilka linków do terenów, gdzie spędzam większość czasu. zapraszam serdecznie na jurę i w ostępy na rubieżach puszczy białowieskiej nad zalew siemianówka.

http://www.siemianowka.pl
http://www.it-jura.pl

nurtuje mnie jeszcze kilka spraw:
- dwór w chylinie, którego jedyny ślad pozostał na mapie z 1830r - w wątku powyżej
- jak też przebiegła integracja dawnej ziemi wyszogrodzkiej(chylin, mała wieś) i części ziemi dobrzyńskiej(turza, brudzeń) w dzisiejsze mazowsze płockie