Strona 1 z 1

Rygiel Wisły

: ndz sty 22, 2012 5:35 pm
autor: Majsterek
W związku z tematem Lini bunkrów obrony, pojawił się kolejny element krajobrazu do zbadania. Są to oczywiście rowy przeciwczołgowe. Po krótkiej analizie map topograficznych z okresu powojennego udało mi się wytyczyć przebieg rowów, na razie po północnej stronie miasta. Okazuje się, że linia ta oplata Płock od wschodu, a później biegnie na północny zachód.

Mapa Geotradytor

Przerwy w ciągłości linii spowodowane są częściową niwelacją wykopów. Mapy z których korzystałem pochodzą z lat 60`. W związku z tym aktualny stan rowów w terenie jest zapewne jeszcze bardziej okrojony.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: śr sty 25, 2012 9:41 am
autor: fotolipowski
Majsterek pisze:W związku z tematem Lini bunkrów obrony, pojawił się kolejny element krajobrazu do zbadania. Są to oczywiście rowy przeciwczołgowe. Po krótkiej analizie map topograficznych z okresu powojennego udało mi się wytyczyć przebieg rowów, na razie po północnej stronie miasta. Okazuje się, że linia ta oplata Płock od wschodu, a później biegnie na północny zachód.

Przerwy w ciągłości linii spowodowane są częściową niwelacją wykopów. Mapy z których korzystałem pochodzą z lat 60`. W związku z tym aktualny stan rowów w terenie jest zapewne jeszcze bardziej okrojony.

Wiem gdzie są i łaziłem po tych rowach po stronie południowej Wisły. Dokładnie rejon jeziora Sędeń i to są głebokie transzeje.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: czw lut 09, 2012 1:16 pm
autor: marsjanin23
W Dobrzykowie(Jordanów) druga linia rowu kawałek do Wisły powinna biec trochę bliżej w stronę Gabina i być bardziej zawinięta widać jeszcze cień na polu jej trasy.Sprawdzę to jak będę mieć chwile wolną.Zostaną nam jeszcze linie okopów do naniesienia:)

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt mar 16, 2012 7:10 pm
autor: Majsterek
Kilka ujęć rowów z okolic Sędenia.
Rowy są tu głębokie przynajmniej na 3m. Po obu stronach usypane zostały wały ziemne. Po wewnętrznej (północnej) stronie mamy równolegle biegnące, zygzakowate linie okopów.
nowy plik z liniami rowów

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lis 23, 2012 12:20 pm
autor: ArtB
Czy możnaby zrobić jeszcze jedną mape wspólna dla bunkrów i okopów ppanc. Myślę ze pozwoli to uzupełnić szczególnie jeśli chodzi o bunkry - przy założeniu np. że były one na przedpolu okopów bo mało ich np. na linii Stróżewko - Trzepowo
Artur

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 5:08 pm
autor: SEBULBA
Mieszkam w okolicy Włocławka na prawym brzegu Wisły i również od pewnego czasu penetruje lasy w poszukiwaniu pozostałości Festung Leslau. Przedmoście Włocławka wchodziło w skład linii B-1. Podobno wokół miasta jest ponad setka rs-ów, jednak odnalazłem dopiero 15 przy tym wiele kilometrów okopów i rowów ppanc. Myślę, że gdyby się dokładnie przyjrzeć sprawie to pewnie część tych rowów będzie przedłużeniem umocnień płockich. Kiedy dołączymy do tego wszelkiego rodzaju jary, cieki wodne,bagna, torfowiska i temu podobne przeszkody terenowe (a przecież Niemcy doskonale je wykorzystywali) to utworzy nam się mozaika ciągnących się wieloma kilometrami "opóźniaczy" frontowych. Włocławskie rs-y są doskonale zachowane nie widać żadnych śladów użytkowania. Na niektórych z nich zauważyłem wciśnięte w beton muszle ślimaków wodnych domniemam zatem, iż piasek potrzebny do budowy wydobywano z Wisły. Jak widać zmysł planistów organizacji Todta odczuwalny jest w każdym elemencie tej ciekawej układanki. Czekam zatem do wiosny gdyż zimą jest nieco trudniej a i dokumentacja fotograficzna, którą prowadzę wychodzi znacznie gorzej niż podczas pięknej polskiej złotej jesieni. Zamieszczę niebawem zdjęcia z moich wypraw.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 8:15 pm
autor: xtzaba
Zastanawia mnie czy w czasach "głębokiej komuny", gdzie wszysko było podporządkowane obronności bloku wschodniego (Układ Warszawski), nie tworzono map z istniejącymi umocnieniami ponazistowskimi?. W latach 50 i później wyglądało to całkiem inaczej. Możliwe (raczej pewne ha.ha.ha) że plany ataku na Zachód nie obejmowały możliwości odwrotu i obrony na lini Wisły. Tu miała być jedna wielka dziura po odpowiedzi NATO na atak jądrowy :zabawa: . W wojnie konwencjonalnej jednak każda dziura w ziemi, czy większy kamień dla szweja ma znaczenie. A takie wojny są teraz prowadzone, ale kto odważy się napaść na potężną zieloną wyspę. Dodam, że koło Szczecina rozkopywaliśmy stare okopy ponazistowskie tak dla wprawy na wypadek wojny, sądzę więc że przygotowywaliśmy się do wojny konwencjonalnej :oczko2: . Teraz poważnie: Na odcinku okopów w Boryszewie była moja Babcia Henryka Pydyn (19 lat), pamietajmy przy okazji o tych, którzy je ponad własne siły kopali...

KANDZIO, DZIĘKI ZA POLECENIE KSIĄŻKI, O TO CHODZIŁO.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt sty 25, 2013 9:19 pm
autor: Kandzio
Jeżeli chodzi o wykorzystywanie niemieckich fortyfikacji w okresie PRLu to polecam tę książkę : http://www.odk.pl/tajne-umocnienia-prl,9761.html

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: czw sty 31, 2013 5:05 pm
autor: andrzej2110
Niedaleko mnie był taki rów przeciwpancerny. Do dziś zachowały się fragmenty. Jestem ciekaw czy można by tam znaleźć pamiątki z wojny. Szukał kiedyś coś takiego??

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 3:19 pm
autor: bobola
andrzej2110 pisze:Niedaleko mnie był taki rów przeciwpancerny. Do dziś zachowały się fragmenty. Jestem ciekaw czy można by tam znaleźć pamiątki z wojny. Szukał kiedyś coś takiego??
Andrzeju napisz gdzie jest niedaleko ciebie, bo nie wiemy czy tam szukaliśmy :mruga:

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 6:35 pm
autor: andrzej2110
Mam na myśli to miejsce https://maps.google.pl/maps/ms?msa=0&ms ... 6b77a5c0e2
Kilka lat temu spojrzałem z ten okop i jest głęboki. Ostatnią jak tam byłem to po lewo co jest tylko ślad po okopie to on wtedy jeszcze był. Dalej w lewo są dalsze pozostałości okopu.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 6:47 pm
autor: fuchsi
@ andrzej2110

Ciekawy jestem co tam chcesz znalesc :?

pieknieta lopate???????

pozdrawiam

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 8:31 pm
autor: andrzej2110
Nie wiem. Dlatego pytam czy ktoś kiedyś przeszukiwał takie okopy i czy coś znalazł.

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: pt lut 01, 2013 9:16 pm
autor: UBOOT
Twoje okolice są jednymi z najbardziej ciekawych miejsc naszego powiatu!. Niedaleko Ciebie, była mała ,,bitwa" w 1945. Macie też ciekawe historie związane z 1863 roku. Chodząc z jednym z kolegów z naszego forum, znaleźliśmy wiele ciekawostek (i to bez żadnych urządzeń).

Re: Linia rowów przeciwpancernych - Płock

: sob lis 01, 2014 9:05 pm
autor: Majsterek
Na kolejne elementy opisywanego systemu umocnień można natrafić w lasach na północny zachód od Sierpca. Podczas piątkowego spaceru znalazłem potwierdzenie dla kolejnych kilometrów przeciwpancernych rowów i okopów w okolicach Szczechowa. Wkrótce zebrane dane zamieszczę na nowej mapie, ale już teraz rysuje się trzecia linia rygla Wisły. Nasuwa się pytanie: czy tak wykonane umocnienia, rozciągnięte na przestrzeni dziesiątek jeśli nie setek kilometrów nie wymagają w końcu jakiegoś ciekawego, tradytorowego opracowania? Może jakiś pierwszy, wspólny tradytorowy artykuł do "Naszych Korzeni"?

Ostatnio przy okazji rajdu w Brwilnie rozmawialiśmy z przedstawicielami Nadleśnictwa Płock o ich planach uporządkowania rejonu jaru Rosicy i pomyśle zrobienia tam ścieżki historycznej z uwzględnieniem licznych bojowych schronów i umocnień. Choć teren jeszcze nie należy do Nadleśnictwa (postępowanie w toku) to warto, myślę, zaangażować tu trochę wiedzy i chęci. Dostaliśmy tu jako Tradytor pole do popisu, wręcz zachętę.

Skala niemieckich umocnień, ilość niewolniczej pracy włożonej przez naszych dziadków (chyba mogę obiektywnie tak napisać) i zagadnienia związane z niewykorzystaniem linii obrony zachęcają do opracowania czegoś ciekawego.

Re: Rygiel Wisły

: pn lis 03, 2014 10:51 pm
autor: fuchsi
Witam,
czy byloby mozliwe, z ta mapke z tobrukami polaczyc? Wtedy bedzie caly system wyraznie widac.
Kiedy sie wspominam dobrze, czytalem o przymusowa prace dziadkow cos w Dziejach Gabina i dlaczego ta cala robota nie przyniosla oczekiwane efekty.

pozdrawiam

PS: Nie posiadam ta ksiazke, wiec nie moge teraz sprawdzic......

Re: Rygiel Wisły

: wt lis 04, 2014 10:54 pm
autor: Majsterek

Re: Rygiel Wisły

: ndz sty 17, 2016 8:23 pm
autor: Majsterek
Tak się ostatnio złożyło, że miałem okazję dużo pospacerować po lasach okalających Toruń. Okazało się, że nie brakuje tam umocnień przeciwpancernych i przeciwpiechotnych z okresu II światowej wojny. Przedstawiają one obraz zgoła podobny do tego który możemy oglądać na terenach okołopłockich. Na mapach można znaleźć kilometry "pancerniaków", ciągnących się przez lasy.
Umocnienia te związane są albo z ryglem Wisły, albo z inną linią umocnień, czego dociekać na razie nie mam czasu, a może znajdzie się pośród forumowiczów lepszy znawca tematu. Ja chciałbym przedstawić na mapie to co udało się dotychczas zrysować z materiałów archiwalnych. Poniżej poglądowa grafika i kilka zimowych zdjęć, a na naszej mapie Geotradytor, dokładny przebieg rowów obrony przeciwpancernej.
map_rowy.jpg
map_rowy.jpg (376.58 KiB) Przejrzano 235 razy
1-DSC_0081.JPG
1-DSC_0081.JPG (345.2 KiB) Przejrzano 235 razy
2-DSC_0083.JPG
2-DSC_0083.JPG (330.03 KiB) Przejrzano 235 razy

Re: Rygiel Wisły

: ndz sty 17, 2016 11:00 pm
autor: zbibal76
W Gąbinie jest rów przeciwczołgowy przecinający cmentarz żydowski, zaczyna się od strony stromego zbocza przy rzece Nida i kierując się w stronę osiedla "pisarzy" stopniowo zanika. Trudno powiedzieć, czy miał być częścią jakiegoś większego systemu czy dopiero zaczynali tu coś budować. Postaram się zamieścić wkrótce jakąś mapkę.

Re: Rygiel Wisły

: pt mar 04, 2016 9:12 pm
autor: HETMAN
Witam
Czasami wystarczy obserwować przyrodę żeby znaleźć miejsce gdzie były doły przeciwpancerne podczas II wojny.
W miejscowości Jordanów część dołów przeciwpancernych jest zasypana ale jak się dobrze przyjrzeć to widać gdzie były. :ok2:
Dól przeciwpancerny był zasypany ziemią lepszej jakości i dlatego w miejscu zasypania dołu przeciwpancernego ,lepiej rośnie roślinność.
Na zdjęci pokazuje rosnące wierzby na opał do pieców ekologicznych które bardzo bujnie rosną w przeciwieństwie gdzie nie było dołu przeciwpancernego.
Pozdrawiam
:papa: