Strona 1 z 1

Niemiecka bateria obrony wybrzeża- Darłówek.

: sob wrz 21, 2013 1:46 pm
autor: UBOOT
W Darłówku Zachodnim, przy ulicy Helskiej, na nadmorskich wydmach, znajduje się sieć fortyfikacji wzniesionych w latach 1937-1945 przez dowództwo Kriegsmarine, któremu powierzono obronę nabrzeżna w Darłowie. Zadaniem baterii (88 i 105 mm) była ochrona portu oraz wschodniej części poligonu wojskowego na którym testowane były najcięższe niemieckie działa, w tym słynne: GUSTAW i DORA. Bateria nadmorska i przeciwlotnicza uzbrojona była w cztery stanowiska dla dział, stanowisko dowodzenia, oraz wyposażona była w radiolokator i zespół reflektorów. Pod nimi znajdowała się sieć schronów połączona szeregiem korytarzy i pomieszczeń magazynowych oraz socjalnych dla wojska. Na terenie znajdowała się również elektrownia, kotłownia, ujęcie wody oraz łaźnie i łazienki. Wszystkie schrony posiadały własny system wentylacji. Według informacji Leszka Walkiewicza, autora obszernej publikacji o tajnym poligonie i obiektach militarnych w Darłowie i okolicach, nad miasteczkiem, z 14/15.09.1943 roku, został zestrzelony do morza, samolot Handley Page Halifax nr (JN910) ze 138 dywizjonu RAF, który dokonał zrzutu nad Ostrowią Mazowiecką. Cała, ośmioosobowa załoga, pod dowództwem porucznika Harta, zginęła. Z informacji jakie zasięgnąłem u spotkanej osoby dowiedziałem się, że cały obiekt połączony był z pobliskim poligonem siecią tuneli. Wejścia do nich można jeszcze dostrzec wśród wydm. Adolf Hitler dwukrotnie wizytował darłowski poligon, w 1941 oraz 1943 roku. Co do samego poligonu niestety nie dotarłem, jednak mam nadzieje, że podczas moich kolejnych odwiedzin Darłówka, skupię się wyłącznie na nim.

Moje zwiedzanie powyższych umocnień, odbyło się iście wojenny sposób. Najpierw skok przez płot a następnie czołganie się pod amerykańskich drutem kolczastym, a to wszystko za zgodą szefa Stowarzyszenia na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki Wojskowej "Tytan", którym kieruje Pan Marian Laskowski. W/w stowarzyszenie przejęło w użyczenie od Urzędu Morskiego w Słupsku pozostałości stanowisk artyleryjskich i bunkrów z czasów II wojny światowej, oczyściło je oraz udostępniło w sezonie letnim turystom. Jako ciekawostkę dodam, że podczas swojej penetracji znalazłem łuskę 105 mm, którą oczywiście pozostawiłem na miejscu.

Re: Niemiecka bateria obrony wybrzeża- Darłówek.

: sob wrz 21, 2013 9:50 pm
autor: Kandzio
Będąc w Darłówku na zielonej szkole miałem przyjemność zwiedzić kilka schronów podczas "godziny czasu wolnego w mieście". Jeden schron-sztolnia, który miałem przyjemność eksplorować znalazłem właśnie na Street Viev :D Byłem jeszcze w kilku innych schronach, lecz wszystko co widziałem znalazłem przypadkowo podczas wcześniej wspomnianej "godzinki" :lol: Nawet tamtejsza latarnia morska posiada drzwi schronowe.
https://maps.google.pl/maps?q=dAR%C5%81 ... .3,,0,8.04

Re: Niemiecka bateria obrony wybrzeża- Darłówek.

: ndz wrz 22, 2013 8:23 am
autor: UBOOT
Kandzio, schron z twojego linka wchodzi właśnie w skład opisanej przeze mnie baterii. Kilkanaście (może kilkadziesiąt) metrów dalej znajdują się już stanowiska działobitni orz dalmierza a pod nimi sieć schronów. Co do latarni masz rację. Poniżej fotka.

Re: Niemiecka bateria obrony wybrzeża- Darłówek.

: ndz wrz 22, 2013 5:15 pm
autor: UBOOT
A tu krótki film do TV TRADYTOR

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VbD-CCbF ... nlvyicRy_A[/youtube]