Warszawa. Fort Rakowiec

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Warszawa. Fort Rakowiec

Postautor: zbyszekg9 » pt lis 15, 2013 10:53 am

Kilkanaście dni temu przypadkowo trafiłem w pewne ciekawe miejsce w Warszawie, i gdyby nie ukształtowanie terenu, pewnie nie zwróciłbym na nie uwagi. Ale charakterystyczne wały dały mi do myślenia. Poniższą informację podaję za wikipedią:
Fort Szcza-M ("Rakowiec") (Щ-М) – to punkt oporu pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jest jednym z sześciu standardowych punktów oporu Imperium Rosyjskiego, jakimi w latach 1889-92 uzupełniono pierścienie Twierdzy Warszawa i jedyny, jaki przetrwał do dnia dzisiejszego (pozostałe to: XIA, XIIA, XIVA, M-Cze (М-Ч) oraz W-Szcza (В-Щ)). Projekt zakładał budowę dzieła ziemnego o charakterystycznym narysie - styk czół cofnięto względem styków z barkami. Punkt otaczała szeroka fosa. Pod wałem, na styku barków i czół wzniesiono dwa betonowe schrony amunicyjne. Po roku 1909, w ramach likwidacji twierdzy, punkt został przeznaczony do kasacji, ale rozkazu z nieznanych powodów nie wykonano. Obecnie bardzo dobrze zachowane dzieło jest częścią parku na osiedlu "Rakowiec" i praktycznie jedynym obiektem fortecznym w Warszawie włączonym w tkankę urbanistyczną miasta - bez szkody dla jego wartości zabytkowej, a z korzyścią dla mieszkańców. Punkt oporu znajduje się pomiędzy ulicami Grzeszczyka i Korotyńskiego.
14. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG
14. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG (200 KiB) Przejrzano 3409 razy
15. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG
15. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG (267.27 KiB) Przejrzano 3409 razy
16. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG
16. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG (261.08 KiB) Przejrzano 3409 razy
17. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG
17. Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.JPG (232.26 KiB) Przejrzano 3409 razy
Ostatnio zmieniony ndz lis 17, 2013 4:15 pm przez zbyszekg9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa

Postautor: Nieostatni » ndz lis 17, 2013 2:27 pm

Nowo otwarty przez Ciebie wątek tytułujesz Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa powołując się na źródło jakim jest Wikipedia. Chciał bym wyjaśnić Ci i prosić o sprostowanie drobnego błędu jaki popełniłeś. O tuż Rosjanie zamieszczali pierwszą literę nazwy najbliższej miejscowości w pobliżu której powstał fort lub dzieło obronne. Oba forty w niemieckiej transkrypcji "Tscha i Tscha-M" to karkołomna zbitka aż czterech polskich liter (szcz) w nazwach fortu - Sczęśliwice - Щенсливице - Tschenßliwitze i w drugim wypadku Rakowiec - Раковец - Rakowjetz.
Najwięcej dostępnych map z okresu I WŚ to dokumenty kartograficzne wydane w języku niemieckim np. Karte des westlichen Russlands, H-32 Warschau-Nord 1:100.000 1915r., wydanie w języku niemieckim, alfabet łaciński, transkrypcja nazw polskich. Zamieszczono uwagę wydawcy: (Betraibtet in der Kartogr. Abtailung des Stellvertrenden Generalstabes der Armee 1915).
Nowogeorgijewsk-Segrshe-Warschau Bl. 33; 34; 39; 40 - 1:25.000, 1914r. (prawdopodobnie na mapie rosyjskiej tylko dokonano transkrypcji literowej w alfabecie łacińskim, zostawiając cyrylicę. Też umieszczono Uwagę wydawcy: (Betraibtet in der Kartogr. Abtailung des Stellvertrenden Generalstabes der Armee 1914).
Według dostępnej mi Twierdza "Warszawa" Lech Królikowski Bellona Wwa 1994r. wyd.I str.47-48
Fort Tscha, czyli po polsku fort "Szczęśliwice" znajduje się na południe od tzw. nowych Al. Jerozolimskich, przy przecięciu z ul. Śmigłowcową. Fort należał do serii trzech prawie identycznych fortów, o których była mowa przy opisywaniu fortu W...
FortTscha-M znajdował się ok.1400m na południowy wschód od fortu "Szczęśliwice", na gruntach dawnej wsi Rakowiec. Obiekt ten znajdował się w ciągu wałów fortecznych zamykających przestrzeń pomiędzy fortami "Szczęśliwice" i "Mokotów". Był to punkt oporu analogiczny do opisanych wcześniej (XIA, XIIA, XIVA, W-Tscha).... Fort M znajduje się ok. 3200m na południowy wschód od fortu "Szczęśliwice", przy ul. Racławickiej na Mokotowie....
Była to budowla ziemna, której fosę wypełniała woda cieku Wola-Okęcie-Wilanów mającego początek w rejonie Czystego. Dziś bez śladów wody, którą przejął wykop Kolei Radomskiej. Nigdzie nie spotkałem się z zastosowanym przez Ciebie określeniem Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa.
Myślę, iż obecnie stosowane nazwy zakorzeniły się w świadomości mieszkańców Warszawy, oraz zainteresowanych Twierdzą Warszawską i powinniśmy używać ich nazw własnych Szczęśliwice , Rakowiec, Wawer, Kawęczyn, i innych istniejących i rozebranych, w obu pierścieniach. Bagatela czterdzieści pozycji.
Twierdza Warszawa 1915r.(dwa pierścienie).jpg
Twierdza Warszawa 1915r.(dwa pierścienie).jpg (151.66 KiB) Przejrzano 3393 razy
Pierścień wewnętrzny - część południowo-zachodnia:
A - Fort Wola; B - Fort Odolany albo Czyste; C - Fort Szczęśliwicki; D - Fort Rakowiec; E - Fort Mokotów; F Fort Wierzbno albo Odyńca; G Fort Królikarnia albo J. Piłsudskiego.
Pierścień zewnętrzny - część południowo-zachodnia:
IV - Chrzanów; V - Włochy; VI - Okęcie; VII - Zbarż; VIIa - Służewiec; VIII - Służew; IX - Sadyba J.H. Dąbrowskiego; X - Siekierki lub Augustówka; XI - Grochów.
P40-S32-A Warszawa Fort Szczęśliwicki, Mokotowski, pkt. oporu Rakowiec.jpg
P40-S32-A Warszawa Fort Szczęśliwicki, Mokotowski, pkt. oporu Rakowiec.jpg (112.25 KiB) Przejrzano 3393 razy
Forty Szczęśliwicki - Rakowiec - Mokotów WIG 1: 25.000 Wwa 1931r.
Twierdza Wwa; pierścień wewn. Rakowiec stan obecny.jpg
Twierdza Wwa; pierścień wewn. Rakowiec stan obecny.jpg (128.23 KiB) Przejrzano 3393 razy
Ochota - Rakowiec 1:5000 Geoportal - stan obecny

Pozdrawiam
Nieostatni
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Warszawa. Fort Rakowiec

Postautor: zbyszekg9 » ndz lis 17, 2013 4:15 pm

zbyszekg9 pisze:Kilkanaście dni temu przypadkowo trafiłem w pewne ciekawe miejsce w Warszawie, i gdyby nie ukształtowanie terenu, pewnie nie zwróciłbym na nie uwagi.
Powyższe świadczy o tym, że - przyznaję samokrytycznie - niezbyt orientuję się w temacie. Dlatego też zaznaczyłem, że:
zbyszekg9 pisze:informację podaję za wikipedią
Ze względu na powyższe nie śmiem wdawać się w polemikę, lecz wolę wysłuchać i podziękować za dodatkową wiedzę.
Nieostatni pisze:Myślę, iż obecnie stosowane nazwy zakorzeniły się w świadomości mieszkańców Warszawy, oraz zainteresowanych Twierdzą Warszawską i powinniśmy używać ich nazw własnych Szczęśliwice , Rakowiec, Wawer, Kawęczyn, i innych istniejących i rozebranych, w obu pierścieniach.
Tak też zrobiłem.
Pozdrawiam

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości