Góra Kalwaria - schrony

warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Góra Kalwaria - schrony

Postautor: warschauer » śr lip 08, 2009 11:59 pm

Na obrzeżach Góry Kalwarii na Wiślanej skarpie znajduje się zespół trzech schronów. Wybudowane w 1915 r w ramach umocnień środkowej Wisły.

Schrony dwa bierne wybudowane ze zbrojonego betonu oraz jeden bojowy wykonany z betonowych bloków.
Zdjęcia:
Zdjęcia:
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: trobal » czw lip 09, 2009 5:54 am

W tym roku chciałem do nich dojechać. Twórcy czerwonego szlaku rowerowego obiecywali, że tam dochodzi. A jednak tak kiepsko ten szlak jest oznakowany, że nie dotarłem.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: warschauer » czw lip 09, 2009 7:21 pm

trobal pisze:W tym roku chciałem do nich dojechać. Twórcy czerwonego szlaku rowerowego obiecywali, że tam dochodzi. A jednak tak kiepsko ten szlak jest oznakowany, że nie dotarłem.
Całym problemem tych schronów jest to że są dość dobrze "zamaskowane" i w okresie letnim praktycznie nic nie widać. W tamte rejony proponuję się wybierać jesienią lub wczesną wiosną.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: trobal » czw lip 09, 2009 7:36 pm

Na zamaskowane schrony byłem przygotowany. Nie byłem przygotowany na to że będą znikać oznakowania szlaku który miał mnie tam doprowadzić. Pewnie w końcu dotrę i do zarośniętych tylko najpierw zapytam kogoś na miejscu gdzie one są.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: warschauer » ndz lis 29, 2009 11:45 pm

Fotki, schronów z dzisiejszego wyjazdu. Trzy obiekty - dwa obserwacyjne, jeden na armate:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hubertus1656
Posty: 40
Rejestracja: pt sty 01, 2010 2:41 pm

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: Hubertus1656 » śr sty 20, 2010 10:20 am

Co do przeznaczenia schronu u podnóża skarpy-obstawiałbym jednak za jego funkcja bojową- schron ckm, miałem okazję pogmerać trochę przy strzelnicy obiektu i jest ona wyraźnie szersza i zapewne wyższa niż szczelina schronu obserwacyjnego. Obiekt wygląda podobnie do schronu dla ckm z Przedmościa Warszawa którego kilka sztuk zachowało się w niezłym stanie na terenie zabudowań Józefowa.

Załączam widok wnętrza widziany przez domniemaną strzelnicę ckm.

Obrazek

Obrazek

oraz widok wnętrza od strony wejścia, zwróć uwagę ze otwory wejściowe są znacznie szersze-tak jakby służyły do transportu np ckm na lawecie:

Obrazek
warschauer
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: warschauer » pt sty 22, 2010 5:09 pm

Co do przeznaczenia schronu u podnóża skarpy-obstawiałbym jednak za jego funkcja bojową- schron ckm, miałem okazję pogmerać trochę przy strzelnicy obiektu i jest ona wyraźnie szersza i zapewne wyższa niż szczelina schronu obserwacyjnego. Obiekt wygląda podobnie do schronu dla ckm z Przedmościa Warszawa którego kilka sztuk zachowało się w niezłym stanie na terenie zabudowań Józefowa.
Jak najbardziej jest to schron na CKM strzelnica została prze zemnie ostatnio troszkę "ruszona" ze względu na wykonywane pomiary obiektu.
Awatar użytkownika
Hubertus1656
Posty: 40
Rejestracja: pt sty 01, 2010 2:41 pm

Re: Góra Kalwaria - schrony

Postautor: Hubertus1656 » ndz sty 24, 2010 2:37 pm

Gdyby nie zabawy na Dąbrowieckiej Górze -pompy poszłyby w ruch! Przynajmniej na czas pomiarów osuszyłoby się obiekt ,ale no cóż musi poczekać na swa kolej ;(

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości