Westerplatte

Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Westerplatte

Postautor: Margos » śr kwie 01, 2009 9:01 pm

Muszę wreszcie tam wpaść jak będę u rodzinki w Gdańsku
Obrazek
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Westerplatte

Postautor: michalziem » wt lip 27, 2010 5:16 pm

szkoda że na westerplatte nie stoi już t 34 fakt że z wrześniem 1939 miał on tyle wspólnego ile ja z tenisem ziemnym to fajnie sie prezentował, fajnie by było zobaczyc na jego miejscu cos co nawet nie koniecznie brało udział w obronie wybrzeża ale chociaż coś co było na wyposażeniu polskiego wojska w 39r

czytał ktoś książkę "Westerplatte 1939 Prawdziwa historia"

opis książki ze strony http://www.dobroni.pl
Westerplatte 1939 Prawdziwa historia
Ta prawie 700 stronicowa monografia walk o Westerplatte, autorstwa uznanego badacza i historyka obrony Westerplatte, Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego zilustrowana została prawie 800 unikatowymi fotografiami, planami, mapami i wizualizacjami 3D. To książka jakiej jeszcze nigdy nie było, będąca prawdziwym kompendium wiedzy o Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obronie w 1939 r.!
Książka ukazuje również powojenne dzieło niszczenia Westerplatte i fałszowania historii od 1945 r. aż do dzisiaj.

W tej wyjątkowej publikacji znaleźć można na pytania jakich jeszcze nikt
nigdy nie zadawał:

- Dlaczego sowiecki wywiad wojskowy interesował się Westerplatte?
- Od kogo Abwehra uzyskała dokładne informacje o dokładnym położeniu na Westerplatte umocnień oraz ilości uzbrojenia?
- Dlaczego Abwehra nie przekazała tych informacji Grupie Eberhardta?
- Jakie tajne dokumenty palono w Składnicy 29 sierpnia 1939?
- Jakie obiekty w porcie gdańskim mieli zająć polscy żołnierze z Westerplatte?
- Czy niemiecka Kompania Szturmowa miała zadanie chronić pancernik Schleswig-Holstein przed zajęciem go przez polskich żołnierzy z Westerplatte?
- Jakie sensacyjne zdarzenia miały miejsce w Składnicy z 31 sierpnia na 1 września?
- Skąd polscy żołnierze wiedzieli, że zostaną zaatakowani o świcie 1 września?
- Kto i dlaczego strzelił na przedpolu Składnicy 1 września o godz. 04.30?
- Dlaczego pancernik Schleswig-Holstein wystrzelił 1 września dopiero o godz. 04.48?
- Dlaczego mjr. Sucharski wydawał rozkazy zakazu strzelania do Niemców?
- Dlaczego mjr. Sucharski zakazał otwierania ognia przeciwlotniczego do samolotów 2 września?
- Czy mimo to Polacy strzelali i uszkodzili jeden samolot zmuszając go do przymusowego lądowania?
- Czy 1 września mjr Sucharski był gotowy poddać Składnicę?
- Dlaczego mjr. Sucharski kłamał mówiąc, że Składnica miała zadanie bronić się tylko 12 godzin?
- Dlaczego mjr. Sucharski nie chciał wypełnić rozkazu Naczelnego Wodza mówiącego o obronie Westerplatte do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza?
- Do kogo niemiecka Kompania Szturmowa wysłała meldunek o tym, że zauważyli po bombardowaniu 2 września białą flagę nad Westerplatte?
- Jakie zadania wyznaczył mjr. Sucharskiemu Oddział II Sztabu Głównego?
- Dlaczego kpt. Dąbrowski nie wydał rozkazu ukrycia moździerzy, przez co uległy one zniszczeniu 2 września?
- Czy Westerplatte było bombardowane 2 września nie tylko przez samoloty Ju-87 Stuka?
- Dlaczego kpt. Dąbrowski nie wydał rozkazu przeniesienia rannych z koszar w bezpieczniejsze miejsce?
- Jakie strategiczne zadania dla Obrony Wybrzeża miała obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte?
- Czy armata 'Putiłówka' naprawdę została uszkodzona 1 września tak, że nie można już było z niej strzelać?
- Z jakiego powodu mjr Sucharski zamierzał usunąć przed wojną ze Składnicy chor. Gryczmana, jednego z najbardziej dzielnych i doświadczonych żołnierzy załogi Westerplatte?
- Za jakie zasługi kpr. Goryl został awansowany 3 września na stopień sierżanta?
- Kto opanował bunt żołnierzy pod koszarami po ogłoszeniu przez mjr. Sucharskiego kapitulacji w dniu 7 września?
- Czy rzeczywiście Składnica mogła się jeszcze bronić 3 tygodnie jak oceniali Niemcy po kapitulacji Westerplatte?
- Jakie słowa skierował do kpt. Dąbrowskiego ppłk. Henke?
- Co ukryli na Westerplatte przed Niemcami polscy żołnierze w dniu kapitulacji?
- Ile ciał polskich żołnierzy ekshumowali na Westerplatte Niemcy?
- Jakie tajne dokumenty znalazła Abwehra po kapitulacji Składnicy w pokoju Sucharskiego?
- Czy Polacy wysłali samolot z misją zaatakowania Schleswig-Holsteina w porcie gdańskim?
- Czy kierownik radiostacji na Westerplatte sierż. Rasiński przeszedł na stronę wroga?
- Dlaczego Abwehra interesowała się tym, kto zerwał flagę z koszar 2 września i rozkazał strzelać w kierunku Mewiego Szańca?
- Kim był obecny przy kapitulacji oficer Abwehry?
- Kim był zabity polski żołnierz odnaleziony w ruinie koszar w 1940 r.?
Załączniki
wester.JPG
takie tam moje, słaba jakość bo z komórki
wester.JPG (111.97 KiB) Przejrzano 4227 razy
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Westerplatte

Postautor: michalziem » śr gru 22, 2010 10:11 pm

19 grudnia 2010 roku zmarł kapitan Władysław Stopiński jeden z ostatnich obrońców Westerplatte ...
żyjących bohaterów z Westerplatte pozostało już tylko dwóch: Jan Lelej który mieszka w Ostródzie i Ignacy Skowron który mieszak w Kielcach

zachęcam do przeczytanie tego wywiadu z Tadeuszem Kreps, prezesem stowarzyszenia Misja Pojednania.
Bardzo ciekawy!

Lżej nam będzie umierać

http://wyborcza.pl/1,76842,6982250,Lzej ... ierac.html
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Westerplatte

Postautor: michalziem » pn sty 17, 2011 6:47 pm

z wielką niepewnością kupiłem książkę "Westerplatte 1939 Prawdziwa historia" nawet po kliknięciu kup teraz na allegro zacząłem trochę żałować, myśląc "stary co ty zrobiłeś? kupiłeś książkę za 100 zł, ja i książka a do tego taka droga? no ale trudno stało się już zamówiłem"

no w końcu książka do mnie przyszła i nawet nie maiłem zbytnio chęci otwierać paczki, no ale myślę kurcze tyle kasy dałem to chociaż zdjęcia sobie obejrzę i tak oglądam te zdjęcia już 4 godziny...

Książka jest niesamowita! Nie mogę się od niej oderwać! Jest bardzo bardzo dużo fotek! Tekst jest bardzo "prosty" i Lekki" czyta się wyśmienicie. Szczerze polecam każdemu kto się trochę interesuje II wojna Światowa i o Westerplatte wie tyle co "powiedział pani w szkole". Książka rewelacja! I nie żałuje wydanych na nią pieniędzy. Trochę przed zakupem czytałem na rożnych forach jak jest w sprawie autentyczności wydarzeń i każdy podkreśla ze jest to jedna z najlepszych na rynku prac o WST. Jedyny minus to to ze brakuje jakiejś większej mapki poglądowej Westerplatte z zaznaczonymi wartowniami, schronami i wszystkimi umocnieniami dla tych co nie byli na Westerplatte lub dla tych co byli z wycieczka szkolna tak jak ja (a wycieczka wyglądała tak ze się przeszliśmy główna alejka na kopiec pod pomnik i z powrotem i tyle zwiedzania bo pani wolała poleżeć na plaży niż zwiedzać Westerplatte, pozwolę sobie przytoczyć jej słowa "no ale o co chodzi? Byliście na Westerplatte? Byliście! Widzieliście? Widzieliście! wiec o co chodzi?)
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...

Wróć do „II wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości