Strona 1 z 1

Kurica czyli polski orzełek

: pn lip 26, 2010 10:24 pm
autor: UBOOT
Kurica.jpg
Kurica.jpg (18.84 KiB) Przejrzano 1419 razy
Całkiem przypadkiem natchnąłem się historię polskiego orła wojskowego wz. 1943. Orzełek używany na polskich mundurach 1AWP, a potem 1 Dywizja Piechoty im. T.Kościuszki. Najciekawsza jest geneza orła Wspomnienia gen. Zygmunt Berlinga:
Wasilewska walczyła jak lwica z orzełkiem z 1939r. Odnosiłem wrażenie, że i ona postanowiła o czymś zadecydować. Obie z Broniewską wygrzebały gdzieś, chyba z fotografii starego grobowca, wzór orła piastowskiego i on miał ozdobić czapki 1.DP.

Ten stary grobowiec to grób Władysława I Hermana a sam orzełek nigdy nie był piastowski jak to chciała Wasilewska, było to pomysł Zygmunta Vogla,który w 1825 r. zaprojektował wedle własnej artystycznej wizji nowe ozdoby piastowskiego grobowca.
Herman.jpg
Herman.jpg (36.57 KiB) Przejrzano 1419 razy

Re: Kurica czyli polski orzełek

: wt lip 27, 2010 12:04 pm
autor: bobola
Kurica to rusycyzm i wydaje mi się, że ma pejoratywny wydźwięk w odniesieniu do orzełka noszonego na czapkach przez polskich żołnierzy, ale nadal wzbudza emocje niektórych płocczan a potwierdzeniem tego niech będzie ta anegdota.
W rozmowie z jednym ze znanych płockich plastyków zapytałem, dlaczego ilustrując opowieść o Krzywoustym nie skorzystał z okazji by promować płockiego orła z królewskiego sarkofagu, ale całkiem bez związku namalował orła z czasów Batorego? Odpowiedział mi - wie pan, ta kurica przyniesiona przez berlingowców, to nie wszystkim mogłoby się spodobać. Na moją wątpliwość co wspólnego z Krzywoustym ma orzeł z herbem Batorego, zbagatelizował sprawę stwierdzeniem "a kto się na tym pozna".

Re: Kurica czyli polski orzełek

: wt lip 27, 2010 2:22 pm
autor: adiutant
Rosjanie nacjonaliści (czytaj: imperialiści) zwykli mawiać: kurica nie ptica, polsza nie zagranica. Ot i całe sedno określenia opisywanego orzełka z sarkofagu Krzywoustego i Hermana w Katedrze. Polscy żołnierze z armii Berlinga znali to "przysłowie" domyślali się dlaczego został wybrany taki wzór a nie inny i też niepochlebnie wypowiadali się o nim jako o kuricy, ale cóż mogli począć, był to problem nie do pokonania, jak wiele spraw na tym świecie :jackas:

Re: Kurica czyli polski orzełek

: wt lip 27, 2010 5:20 pm
autor: UBOOT
Ja od kilku dni czytam o Kuricy i z tego wynika że wzór orła z grobowca wzięto jako model orła piastowskiego. Okres piastowski odpowiadał bardziej ówczesnej władzy niż okres Jagiełły ( nie drażniła tak kwestia ziem polskich na wschodzie). Broniewska całkiem przypadkiem znalazła to zdjęcie (powyżej). A nazwa Kurica powstała dlatego, że najzwyczajniej orzełek ten wygląda jak rozjechana kura :) . Według mnie należy pamiętać, że wielu Polaków walczyło z tym orzełkiem na głowie z dumą i nie dlatego że byli w 1AWP lub 1DP tylko dlatego, że mogli walczyć o Polskę. I większość z tych żołnierzy ,,średnio" znała się na polityce i mało wiedziało co się w koło nich dzieje.
Mi osobiście Kurica kojarzy się Jankiem Kosem lub Klossem ;) , lub z sprzętem wojskowym którego dumnie zdobiła.

Re: Kurica czyli polski orzełek

: czw sie 12, 2010 9:07 pm
autor: UBOOT
Co do historii samego orzełka, odnalazła go Janina Broniewska, pierwsza żona Władysława Broniewskiego.

edit: dzisiejsza fotka orła wraz z grobowcem.