Strona 1 z 1

"WAZA" wrak od nowości

: śr mar 10, 2010 11:52 am
autor: bobola
Spieszę z drugim wątkiem marynarskim, by admin nie miał już argumentu przeciw separacji marynarki i lotnictwa.
Tym razem wybrałem piękny żaglowiec, szwedzki galeon wojenny z XVII w. Król Gustaw II Adolf nakazał zbudować reprezentacyjny, flagowy okręt wojenny, przy czym zalecił by jego kadłub był smukły, co przy stosunkowo małym zanurzeniu, zdecydowało o jego losie. Okręt był pięknie zbudowany, bogato zdobiony, uzbrojony w 68 dział, których większość umieszczono na górnym pokładzie i na nadbudówkach miał poważną wadę, nie był dostatecznie stateczny, co stało się przyczyną jego zguby.
"Waza" (Vasa) został uroczyście zwodowany w 1628 r. Gdy odpływał od nabrzeża, na jego pokładzie znajdowało 150 marynrzy, 300 żołnierzy a także członkowie rodzin załogi. Gdy z okrętu oddano salwę honorową, nadszedł nagły szkwał, który wytrącił z równowagi mało stateczny okręt, przez jeszcze niezamknięte furty armatnie wdarła się się woda i w ciągu krótkiego czasu, galeon zatonął. Szczęśliwie większość osób była na górnym pokładzie, co ułatwiło akcję ratunkową, zginęło ok.50 osób z załogi.
Spoczywający na kilu wrak postanowiono wydobyć, co ukończono w 1962 r. Obecnie odrestaurowany, jedyny galeon z XVII w. stoi w suchym doku w Sztokholmie.

Źródło: S. Gulas P.Pevny "Żaglowce"

Re: "WAZA" wrak od nowości

: czw mar 11, 2010 11:38 am
autor: k13
Drobne sprostowanie: smukłość kadłuba nie ma wpływu na stateczność konstrukcji tylko środek ciężkości i środek wyporu. Szwedzi źle wyliczyli masę balastu umieszczonego na dnie okrętu, prawdopodobnie po próbach zwiększyli by jego ilość. Takie przypadki zdarzały się dość często w tamtych czasach.

Re: "WAZA" wrak od nowości

: śr lut 02, 2011 8:15 pm
autor: chong
Strona muzeum gdzie znajduje się galeon:
http://vasamuseet.se/sv/Sprak/Polski/

Ciekawe - strona także w języku polskim :ok:

Re: "WAZA" wrak od nowości

: śr lut 02, 2011 9:44 pm
autor: bobola
Chong pisze:Ciekawe - strona także w języku polskim
Po przecztaniu utwierdzam się w przekonaniu, że z tym okrętem od początku Szwedzi mają same kłopoty.