Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Nowożytne galery

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2475
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Nowożytne galery

Postautor: bobola » wt mar 30, 2010 1:11 pm

Marynistów ci u nas na lekarstwo. Namówiłem admina aby uwolnił marynarkę od lotnictwa i teraz sam muszę ciągnąć ten wózek :? :?:
To może temat głębiej sięgający w historię okrętów zbrojnych w działa.
Galery swój najlepszy czas rozwoju osiągnęły w XVI i XVII w. kiedy to powiększano ich długość i długość wioseł oraz liczbę masztów. Siedemnastowieczne galery osiągnęły 57 m przy jednoczesnym zmniejszeniu szerokości do 6,5 m, zanużenie ok. 2 m z napędem 26 wioseł po każdej burcie, pozwalały osiągnąć znaczną prędkość. Upowszechniły się dwa maszty przedni i środkowy, używano żągli łacińskich. Działa umieszczono na nadbudówce dziobowej t.zw. baterii, w ten sposób, że największe 24 funtowe znajdowało się w środku a z obu stron ustawiano działa mniejszych kalibrów, w sumie mogło ich być 3 do 7.
Galeasa to rozwojowa wersja galery, powstała na początku XVI w. Galera żeglowała tylko w okresie letnim, galeasa była przystosowana również do rejsów zimowych. Jej długość to 70 a nawet 80 metrów co pozwoliło zwiększyć ilość wioseł do minimum 30 po każdej burcie. Przybył też trzeci maszt najczęściej z łacińskim ożaglowaniem. Wiosła których jedno obsługiwało 4 do 7 wioślarzy byli na dolnym pokładzie, by nie przeszkadzać w obsłudze żagli i dział. Dział na galeasie było nawet ok. 70, największy kaliber umieszczano na dziobowej, okrągłej nadbudówce, z której można było prowadzić ogień we wszystkich kierunkach. Galeasa była pierwszym okrętem, na którym boczne działa były umieszczone w bocznych furtach działowych. Na takie rozmieszczenie dział pozwalała duża wynosząca 16 m. szerokość galeasy. Jej załoga, wioślarze, marynarze i żołnierze liczyła ok. 800 osób.
Największa bitwa galer rozegrała się 7 października 1571 r. pod Lepanto, gdzie spotkało się 220-250 galer tureckich (rys.) z 200-210 galerami weneckimi, genueńskimi, papieskimi i hiszpańskimi. Po każdej stronie walczyło ok. 80 tys. ludzi. Do zwycięstwa floty sprzymierzonych przyczyniły się potężne galeasy (rys.)

Na podstawie - Stefan Gulas, Pawol Pevny "Żaglowce"
Załączniki
skanuj0011-tr.galeasa.jpg
skanuj0011-tr.galeasa.jpg (53.97 KiB) Przejrzano 954 razy
skanuj0010-tr.galera.jpg
skanuj0010-tr.galera.jpg (54.49 KiB) Przejrzano 954 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2475
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Nowożytne galery

Postautor: bobola » śr mar 31, 2010 3:54 pm

Bitwa pod Lepanto, to największa i najbardziej krwawa bitwa morska w dziejach świata, trwała tylko ok. 4 godz. Mimo świetnego zwycięstwa sił chrześcijańskich nad tureckimi, nie zostało ono wykorzystane do odzyskania Cypru. Niektórzy dopatrują się tutaj podobieństwa do nieskonsumowanego zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem.
Poniżej dwa obrazy ilustrujące bitwę pod Lepanto.
Załączniki
Fernando_Bertelli Bitwa pod  Lepanto.jpg
Fernando_Bertelli Bitwa pod Lepanto.jpg (141.33 KiB) Przejrzano 939 razy
Sebastian de Caster Bitwa pod Lepanto.jpg
Sebastian de Caster Bitwa pod Lepanto.jpg (71.51 KiB) Przejrzano 939 razy

Wróć do „Marynarka wojenna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości