Strona 1 z 1

M1 Garand Rifle

: czw mar 26, 2009 11:30 am
autor: sarevok1990
M1 Garand- karabin samopowtarzalny kal. 7,62 mm konstrukcji amerykańskiej.

Obrazek

Historia:
Powstaniu karabinu samopowtarzalnego przyświecała idea zwiększenia siły ognia pojedynczego żołnierza. W dalszej konsekwencji miało to doprowadzić do zmniejszenia liczebności armii. W USA idea ta trafiła na podatny grunt. Armia amerykańska została, jako pierwsza na świecie na masową skalę, uzbrojona w karabin samopowtarzalny, skonstruowany przez Johna C. Garanda. Przyjęto go na uzbrojenie w 1936 roku pod oznaczeniem wojskowym Rifle, .30 Caliber, M1 (karabin M1 kaliber 30). Od nazwiska konstruktora znany jest jednak powszechnie jako Garand.

Służba:
Nowy karabin bardzo wolno przyjmował się do uzbrojenia wojsk amerykańskich. Na przeszkodzie stał tu konserwatyzm zawodowych żołnierzy, przywiązanych do karabinów powtarzalnych Springfield M1903. Miało to miejsce szczególnie w Korpusie Piechoty Morskiej USA. Dopiero po wybuchu II wojny światowej karabin M1 został na masową skalę przyjęty we wszystkich rodzajach wojsk i doceniono w pełni jego zalety w porównaniu z karabinami powtarzalnymi. W przeciwieństwie do niektórych innych wczesnych karabinów samopowtarzalnych, karabin M1 uznawany był za wysoce udaną konstrukcję. Broń była wytwarzana również w wersji M1C i M1D przeznaczonej dla strzelców wyborowych. Łącznie wyprodukowano ok. 4,5 mln. sztuk karabinu. Karabiny M1 znajdowały się przez wiele lat na uzbrojeniu armii, głównie sojuszników USA. W kilku krajach były też produkowane (np. we Włoszech). W uzbrojeniu armii amerykańskiej pozostawał do 1957 roku, kiedy, po wprowadzeniu nowej amunicji (nabój 7,62 mm NATO), został zastąpiony przez karabin M14 (bardzo konstrukcyjnie zbliżony do M1)

Konstrukcja:
M1 jest bronią samopowtarzalną, strzelającą ogniem pojedynczym. Działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór z przewodu lufy. Zamek ryglowany przez obrót, za pomocą dwóch symetrycznych rygli umieszczonych w przedniej części trzonu zamkowego. Mechanizm uderzeniowo-spustowy typu kurkowego.

Zasilanie amunicją .30-06 (7,62 x 63 mm) ze stałego magazynka o pojemności 8 nabojów. Magazynek ładowany był przy użyciu dwurzędowego ładownika. Celownik przeziernikowy.

Charakterystyczną cechą karabinu było to, że po wystrzeleniu ostatniego naboju ładownik był automatycznie wyrzucany z charakterystycznym, głośnym metalicznym dźwiękiem. Mogło to informować przeciwnika o tym, iż żołnierz musi przeładować broń, ale jednocześnie podobno umożliwiało oszukanie nieprzyjaciela poprzez sztuczne wytworzenie dźwięku i sprowokowanie go do wyjścia z ukrycia. W rzeczywistości, w warunkach bojowych dźwięk ten był praktycznie niesłyszalny i nie odgrywał żadnej roli.

Oznaczenie M1 (M1 Carbine) nosi także karabinek samopowtarzalny, opracowany w firmie Winchester, przez zespół konstruktorów, pod kierunkiem Edwina Pugsleya. Został wprowadzony do uzbrojenia w 1941 roku. Strzela on nabojem pośrednim kal. 7,62 mm US Carbine, specjalnie opracowanym do tej broni. Nie ma on, poza kalibrem, nic wspólnego z karabinem M1 Garanda.

źródło: wikipedia

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YRCOr212E9g[/youtube]

Re: M1 Garand Rifle

: czw mar 26, 2009 12:21 pm
autor: Ezy.Ryder
Garand zaiste ciekawą bronią był, jakkolwiek nie był wyjątkiem.
Rosjanie mieli SWT a Niemcy Gew43.
Zawsze tak było że dowódcy byli przeciwni dawaniu żołnierzom szybkostrzelnej broni, w obawie przed problemami z dostarczaniem amunicji i szybszym zużyciem broni. Ten sam opór pojawił się podczas wprowadzania broni automatycznej.
Garand słabo spisywał się w dżungli podczas walk z Japończykami. Tam potrzebna była broń automatyczna.

Re: M1 Garand Rifle

: ndz sty 10, 2010 12:02 pm
autor: D_K
Mieli SWT ale go nie lubili. Jak na cywilną broń, do strzelania "rekreacyjnego" SWT jest zajefany. Przy rozkładaniu zaczynają się schody. W warunkach "cywilnych" początkujący użytkownik bez przeszkolenia może się zdziwić. Rozkładanie i składanie SWT to kombinacja siły w rękach i dobrej pamięci. Tłok gazowy ma kilka nastaw, a egzemplarze, które rozkładałem mają nastawę "2" - dlaczego nie mam pojęcia - w takiej konfiguracji najlepiej strzelają. SWT ma dużo pręcików i sprężynek. W warunkach polowych, moim zdaniem potrzeba miejsca i chwilki czasu żeby go złożyć. Ja nie potrafiłbym poskładać ten karabin do kupy w okopie z naoliwionych części. Potrzeba do tego trochę treningu.

Re: M1 Garand Rifle

: pt lut 19, 2010 10:48 am
autor: D_K
Bawiłem się ostanio Garandem. Kilka moich fotek:

Zasilany nabojem 7,62 x 51 mm

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Re: M1 Garand Rifle

: ndz lip 25, 2010 9:46 am
autor: D_K
Ostatnio narysował się orginalny hamerykański Garand, bo ten powyżej jest włoski produkowany dla Danii. Mamy też Visa z początku drugiej serii niemieckiej. Może we wtorek wrzucę parę zdjęć.

Re: M1 Garand Rifle

: śr lip 28, 2010 4:29 pm
autor: D_K
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek