85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K)

Artyleria, broń, pojazdy...
Awatar użytkownika
cromags
Posty: 1
Rejestracja: pn lip 27, 2009 8:36 pm

Re: 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K)

Postautor: cromags » pn lip 27, 2009 8:37 pm

Ostatnio taką w świetnym stanie namierzyłem na złomowisku pod Gnieznem. Ile sztuk miało LWP na stanie?
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K)

Postautor: trobal » pn lip 27, 2009 9:31 pm

Pytanie z grupy trudnych. Działo było produkcji radzieckiej. Wyprodukowano ponad 2 tys. sztuk. Ale ile w ramach bratniej pomocy trafiło na wyposażenie LWP to już jak nie zagadka to może nawet tajemnica.

Za to podjęto się podliczenia sztuk zachowanych w muzeach w Polsce. Wyniki są dostępne w w tej publikacji
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K)

Postautor: tete » pn lip 27, 2009 9:56 pm

cromags pisze:Ile sztuk miało LWP na stanie?
Specjalistą od broni nie jestem, ale pobieżne czesanie skarbnicy wiedzy internetowej przyniosło sprzeczne dane. Nawet nie na temat stanu tych armat w LWP, ale ilości wyprodukowanych sztuk. Większość źródeł podaje iż wyprodukowano ich w latach 1939-45, 1410 szt. ogółem, podczas gdy gdzie indziej natknąłem się na liczbę 2616 szt. w czerwcu 1941r na stanie okręgów przygranicznych (nie podano tej informacji ale mniemam że chodzi o okręgi Sojuza nie Polski).
Tak więc chyba będą to dane dość trudne jeśli nie niemożliwe do ustalenia bez wkopywania się w źródła wojskowe a te są jak wiadomo ciężko dostępne.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 52
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 9:06 pm
Kontakt:

Re: 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K)

Postautor: tropiciel » pt lip 31, 2009 7:29 pm

mam taką armatkę- przez długi czas stała na pasie taktycznym gizyckiej jednostki w pobliżu wojennego lotniska Perkunowo (w latach 1941-44 służyło dla potrzeb OKH- Dowództwa Niemieckich Sił Lądowych, latem 1944 przez pewien czas stacjonował na nim m.in as Luftwaffe- Hans Urlich Rudel)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans-Ulrich_Rudel
Po wojnie wykorzystywane przez Rosjan do 1957 roku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
obecnie udało się ją zabezpieczyć na terenie jednostki wojskowej, aby w przyszłości być wyeksponowana w gizyckiej Twierdzy Boyen
Obrazek
Ilość betonowych schronów stale wzrasta,
stają się większe i grubsze, znak zaostrzającego się klimatu.
Ostatecznie przejma one rolę przypisaną prestiżowym budowlom.
Przy czym swiadczą one nie tyle o potędze III Rzeszy,
ile o strachu przed zagładą.

Wróć do „Militaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości