Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Mysia Wieża - Kruszwica (pow. inowrocławski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Mysia Wieża - Kruszwica (pow. inowrocławski)

Postautor: trobal » wt lip 14, 2009 9:45 pm

Dawno, dawno temu. Tak dawno, że najstarsi górale tego nie pamiętają. Żył okrutny i zły Popiel. Był on tak zły, że w jego państwie doszło do buntu społecznego i władca musiał schronić się w wieży nad jeziorem Gopło. Tu jednak dopadły go myszy i pożarły. W następstwie tych wydarzeń władzę przejął poczciwy ale posiadający ogromny autorytet w społeczeństwie kołodziej Piast. W uproszczeniu w ten sposób władzę nad okolicznymi terenami utracili Goplanie na rzecz Polan. I rozpoczęło się panowanie historycznej dynastii Piastów.

Kruszwica już we wczesnym średniowieczu była ważnym ośrodkiem handlowym oraz przemysłowym. Leżąc na trasie szlaku bursztynowego korzystała w pełnie ze związanymi z tym dobrodziejstwami handlowymi zaopatrując przy okazji kupców w wyroby szklane i sól. Rozwój miasta wstrzymały waśnie między Władysławem Hermanem i Zbigniewem. Za poparcie Zbigniewa Władysław gród spalił, mimo tego, że sam często w nim gościł. To spalenie nie powstrzymało rozwoju Kruszwicy. W XII w. była siedzibą kasztelanii i nadal się rozwijała. Prawdopodobnie tu miał swoją siedzibę biskup kujawski. Trwający od VII mniej więcej wieku rozwój gwałtownie zatrzymał Bolesław Pobożny w 1271 roku paląc doszczętnie miasto. Podnosić się ono zaczęło pod panowaniem Krzyżaków w XIV w. Jednak to nie Krzyżacy postawili tu stojącą do dziś wieżę. Powstała ona z inicjatywy ostatniego z Piastów - Kazimierza Wielkiego. Tym samym domknął się okres panowania tej dynastii - od wieży do zamku z wieżą. W powstałym w latach 1350-55 zamku siedzibę znaleźli kasztelan i starosta. A w 1422 roku Kruszwicę lokowano na prawie magdeburskim, wcześniej nie była formalnie miastem. Klęska która pozostawiła nam wieżę zamiast zamku nazywana jest powszechnie w Polsce "potopem szwedzkim". Obok wieży pozostał fragment murów. Podczas prowadzonych na wzgórzu zamkowym prac archeologicznych odsłonięto część fundamentów zamku i pozostają jako dodatkowa atrakcja przy "Mysiej Wieży". Wstęp płatny ale warto rzucić okiem na "Polskie Morze" (jak nazywano Gopło) z perspektywy wieży.
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

Postautor: Margos » wt lip 14, 2009 10:04 pm

Fotki zajefajne....a tak na marginesie,nie myślałeś nad opowiadaniem bajek dzieciakom w przedszkolu :radocha: :radocha: :radocha:
Obrazek
marcin_siwy
Posty: 36
Rejestracja: pn cze 01, 2009 10:47 pm

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

Postautor: marcin_siwy » pt lip 17, 2009 4:43 pm

z jednego ze zdjec widac wieze cisnien -
Obrazek

Fotka ze strony wieze.republika.pl - polecam. fajna baza danych o wiezach cisnien w Polsce ( m.in. w Gostyninie, widoczna w czasie podrozy koleja).
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

Postautor: trobal » pt lip 17, 2009 4:49 pm

Tak się składa, że o wieży ciśnień w Kruszwicy jest nawet osobny temat na forum. :kot:
A stronka z wieżami ciśnień rzeczywiście fajna i nawet ma braki :)
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Rezydencje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość