Strona 1 z 1

Mysia Wieża - Kruszwica (pow. inowrocławski)

: wt lip 14, 2009 9:45 pm
autor: trobal
Dawno, dawno temu. Tak dawno, że najstarsi górale tego nie pamiętają. Żył okrutny i zły Popiel. Był on tak zły, że w jego państwie doszło do buntu społecznego i władca musiał schronić się w wieży nad jeziorem Gopło. Tu jednak dopadły go myszy i pożarły. W następstwie tych wydarzeń władzę przejął poczciwy ale posiadający ogromny autorytet w społeczeństwie kołodziej Piast. W uproszczeniu w ten sposób władzę nad okolicznymi terenami utracili Goplanie na rzecz Polan. I rozpoczęło się panowanie historycznej dynastii Piastów.

Kruszwica już we wczesnym średniowieczu była ważnym ośrodkiem handlowym oraz przemysłowym. Leżąc na trasie szlaku bursztynowego korzystała w pełnie ze związanymi z tym dobrodziejstwami handlowymi zaopatrując przy okazji kupców w wyroby szklane i sól. Rozwój miasta wstrzymały waśnie między Władysławem Hermanem i Zbigniewem. Za poparcie Zbigniewa Władysław gród spalił, mimo tego, że sam często w nim gościł. To spalenie nie powstrzymało rozwoju Kruszwicy. W XII w. była siedzibą kasztelanii i nadal się rozwijała. Prawdopodobnie tu miał swoją siedzibę biskup kujawski. Trwający od VII mniej więcej wieku rozwój gwałtownie zatrzymał Bolesław Pobożny w 1271 roku paląc doszczętnie miasto. Podnosić się ono zaczęło pod panowaniem Krzyżaków w XIV w. Jednak to nie Krzyżacy postawili tu stojącą do dziś wieżę. Powstała ona z inicjatywy ostatniego z Piastów - Kazimierza Wielkiego. Tym samym domknął się okres panowania tej dynastii - od wieży do zamku z wieżą. W powstałym w latach 1350-55 zamku siedzibę znaleźli kasztelan i starosta. A w 1422 roku Kruszwicę lokowano na prawie magdeburskim, wcześniej nie była formalnie miastem. Klęska która pozostawiła nam wieżę zamiast zamku nazywana jest powszechnie w Polsce "potopem szwedzkim". Obok wieży pozostał fragment murów. Podczas prowadzonych na wzgórzu zamkowym prac archeologicznych odsłonięto część fundamentów zamku i pozostają jako dodatkowa atrakcja przy "Mysiej Wieży". Wstęp płatny ale warto rzucić okiem na "Polskie Morze" (jak nazywano Gopło) z perspektywy wieży.
Zdjęcia:

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

: wt lip 14, 2009 10:04 pm
autor: Margos
Fotki zajefajne....a tak na marginesie,nie myślałeś nad opowiadaniem bajek dzieciakom w przedszkolu :radocha: :radocha: :radocha:

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

: pt lip 17, 2009 4:43 pm
autor: marcin_siwy
z jednego ze zdjec widac wieze cisnien -
Obrazek

Fotka ze strony wieze.republika.pl - polecam. fajna baza danych o wiezach cisnien w Polsce ( m.in. w Gostyninie, widoczna w czasie podrozy koleja).

Re: Mysia Wieża w Kruszwicy

: pt lip 17, 2009 4:49 pm
autor: trobal
Tak się składa, że o wieży ciśnień w Kruszwicy jest nawet osobny temat na forum. :kot:
A stronka z wieżami ciśnień rzeczywiście fajna i nawet ma braki :)