Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kościół Zwiastowania NMP - Inowrocław (pow. inowrocławski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1200
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kościół Zwiastowania NMP - Inowrocław (pow. inowrocławski)

Postautor: trobal » czw lip 16, 2009 7:54 pm

Kościół, którego licząca 77 metrów wieża pokazuje okolicy, że Inowrocław powstaje na nowo.
Sam kościół nie jest stary. Powstawał w latach 1898-1900. Ale jest znakiem dla świata. Bo samo miasto w swojej historii zdołało już wzrosnąć i upaść i wydawało się, że już się nie podniesie. Dla miasta kluczem do sukcesu pozostawała przez ponad tysiąc lat sól. Tu podobnie jak w Kruszwicy w solankach pozyskiwano sól i wykorzystywano bursztynowy szlak we wzroście zamożności mieszkańców. Z tego pierwszego okresu rozkwitu pochodzi Bazylika Mniejsza w Inowrocławiu. Pamiętać warto, że gdy Władysław Herman spalił Kruszwicę to postawił właśnie na rozwój Inowrocławia. Choć jak pokazał czas nie zlikwidował konkurencji to niewątpliwie przyczynił się do rozwoju miasta. Zatrzymały go dopiero w XVII w. wojny szwedzkie, a dobiła wojna trzydziestoletnia w XVIII w. I już nic - jak się zdawało - nie było w stanie przyczynić się do odbudowy znaczenia tej stolicy Kujaw Zachodnich. Prowadzone przez Niemców odwierty próbne w okolicach Inowrocławia w pierwszej połowie XIX w. wykazały obecność wody solankowej i (co za tym idzie) pokładów soli. Niby żadne odkrycie, przecież o tym wiedziano już dziewięć wieków wcześniej lub jeszcze dawniej. Ale już zdołano o tym zapomnieć. Obok przemysłu rolniczego pojawiają się zakłady chemiczne, powstaje kopalnia soli i uzdrowisko. To ostatnie będące spółką akcyjną w końcu przechodzi na własność bogacącego się miasta. Pod koniec XIX w jest tu już 26 tys. mieszkańców. Powstała potrzeba budowy nowego, większego kościoła.

Najważniejszą rolę w inicjatywie budowy nowej świątyni odegrał bp Antoni Laubitz. Ten sam biskup sprawił, że odbudowano wkrótce znajdującą się w pobliżu Bazylikę Mniejszą. Obie świątynie choć pochodzą z zupełnie różnych okresów utrzymane są w podobnym stylu: Bazylika Mniejsza - romańskim, Kościół Zwiastowania NMP - neoromańskim. Monumentalna budowla przerosła nieco samą siebie i dlatego w 1909 uległa katastrofie - zawaliła się część transeptu. Świątynia ponownie zaczęła funkcjonować dopiero w 1929 roku. Może więc sama budowla nie do końca symbolizowała podniesienie rangi miasta ale jej wieża nawet w okresie "awarii" górowała nad miastem i okolicą.

Garść zdjęć.
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość